Tujina

Trump znova z zemljevidom: Venezuela kot 51. zvezna država

Washington/Caracas, 13. 05. 2026 07.31 2 min branja 42

Trump, Venezuela (X)

Ameriški predsednik Donald Trump je v torek na svojem družbenem omrežju Truth Social objavil zemljevid Venezuele z ameriško zastavo in napisom "51. država ZDA". Pred odhodom na Kitajsko pa je novinarjem dejal še, da bo osvobodil vse politične zapornike v tej državi. Delcy Rodriguez, ki po zajetju Nicolasa Madura opravlja predsedniške dolžnosti, je po novih Trumpovih kolonialističnih težnjah jasno dejala, da Venezuela nima nikakršnih načrtov, da bi postala nova ameriška zvezna država.

Že v ponedeljek je ameriški predsednik Donald Trump po navedbah novinarja ameriške televizijske postaje Fox News v telefonskem pogovoru z njim dejal, da resno razmišlja, da bi Venezuelo spremenil v 51. zvezno državo ZDA.

Donald Trump
Donald Trump
FOTO: Profimedia

Besede začasne venezuelske predsednice Delcy Rodriguez, da njena država nima načrtov po priključitvi ZDA, so se tako nanašale na ponedeljkove izjave. Poudarila je še, da Venezuela ni kolonija, vlada v Caracasu pa bo tudi v prihodnje ščitila celovitost, suverenost in neodvisnost države. "Predsednik Trump ve, da smo si prizadevali za diplomatsko agendo sodelovanja. To je smer in to je pot," je še dejala.

Ameriška vojska je v začetku leta napadla Venezuelo, zajela in odpeljala predsednika Nicolasa Madura, državo pa odtlej vodi nekdanja podpredsednica Rodriguez.

Slednje pa Američana ni ustavilo, da ne bi nadaljeval s provokacijami. Na svojem družbenem omrežju je namreč objavil nov "zemljevid", na katerem je Venezuelo že spremenil v ameriško zvezno državo. Objavo je delil tudi profil Bele hiše.

Trump je sicer v preteklosti že objavil fotomontažo, na kateri je bil med drugim prikazan plakat, na katerem je bila poleg ZDA tudi Venezuela v barvah ameriške zastave. Kot 51. državo ZDA je sicer Trump v preteklosti omenjal tudi Kanado. Ta to odločno zavrača. Ameriški predsednik izraža tudi ozemeljske težnje po Grenlandiji.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Preden se je Rodriguezova odzvala na Trumpove komentarje, je na najvišjem sodišču Združenih narodov zagovarjala zahteve svoje države do reke Essequibo. Sodnikom je dejala, da bodo stoletni ozemeljski spor rešila politična pogajanja in ne sodna odločba.

Ozemlje, veliko dobrih 160.000 kvadratnih kilometrov, ki predstavlja dve tretjini Gvajane, je bogato z zlatom, diamanti, lesom in drugimi naravnimi viri. Leži tudi v bližini ogromnih nahajališč nafte na morju, ki trenutno proizvedejo povprečno 900.000 sodčkov na dan. Ta proizvodnja je blizu dnevni proizvodnji Venezuele, ki znaša približno milijon sodčkov na dan, in je eno najmanjših držav v Južni Ameriki spremenila v pomembno proizvajalko energije.

Venezuela Essequibo dojema kot svojo že od španskega kolonialnega obdobja, ko je območje džungle spadalo znotraj njenih meja. Toda odločitev iz leta 1899 je mejo vzdolž reke Essequibo v veliki meri zarisala v korist Gvajane.

  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 2
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 3
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 4
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 5
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 6
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 7
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 8
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 9
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 10
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 11
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 12
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 13
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 14
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 15
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 16
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 17
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 18
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 19
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 20
KOMENTARJI42

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

galeon
14. 05. 2026 15.46
Trampek kopira Orbana. Mokre sanje starška.
peglezn
14. 05. 2026 14.23
res bi mu Melanija lahko vzela telefon za kak dan...
Miran1960
14. 05. 2026 08.49
Očitno se počuti kot da bi 6 dni delal in sedmega počival. Hudič je ker je dobesedno najprej svojo brado ustvaril. Le kdaj bodo pravilno diagnosticirali to stanje in ustrezno ukrepali...
brezcasni
13. 05. 2026 20.29
agresorji št 1 po 2 svetovni vojni.......se vidi da izvira iz Nemčije od koder je njegov ded pobegnil v USA
Z do zmage
13. 05. 2026 20.14
Ta Trumpl ki je pred največjo katastrofo ZDA, si marsikaj domišlja in sanja. Vede se koz Kokainski. Mogoče je še sam začel šmrkat.
Claus
13. 05. 2026 19.35
In EU spet tiho
amedeo
13. 05. 2026 18.39
Popolnoma nor in nevravnovešen klovn...
sabro4
13. 05. 2026 17.37
ni kaj obupanec histerični, frustracija kipi iz vsake izjave
Rock8
13. 05. 2026 17.05
Kolk časa bomo morali še prenašati neumnosti oranžnega??
sabro4
13. 05. 2026 21.04
do vmesnih volitev novembra letos
Protikomunist
13. 05. 2026 16.54
Čeprav nisem zdravnik bi mu sestavil vsaj delno diagnozo. Kaj delajo za to odgovorni ljudje?
jozefStefan
13. 05. 2026 14.30
Kakšen vik in krik bi bil, če bi kdo iz drugega bloka narisal kakšen zemljevid..
BoriSe
13. 05. 2026 16.14
Na primer zemljevid Rusije z Ameriko kot Rusko republiko!
Mclaren
13. 05. 2026 11.11
Koliko časa bo še narod prenašal tega narcisa???
AJOJ_SI
13. 05. 2026 11.09
Temu človeku se je čisto utrgalo, kje so zdaj sankcije proti Ameriki🤔❓
sosed5
13. 05. 2026 10.37
Pa se nekaj. Trumpic bo pocasi nepomembni pozabljen dementnez, ko bo spal v kakem kotu, AMPAK ODNOSI, KI JIH JE NAREDIL - ZASTRUPIL pa se ne bodo pozabili, se dolgo ne!! In ni samo on kriv, krivih je cca 40 % vseh amerov, ki so ga volili!!. Pol ne bo pomagalo jookcat, trumpic je kriv, ne mi!?. TAKE STVARI, TOLIKO PONIZANJ PRIJATELJEV, ZLORABA NOTRANJIH INFORNACIJ ZA BOGATENJE DRUZINE, GOSPODARSKO NACRTNO UNICEVANJE PRIJATELJEV, SE NIKOLI NE POZABI, N I K O L I!!
blef
13. 05. 2026 10.29
Kolonija gor kolonija dol. Dejstvo je, da bi ljudje živeli neprimerno bolje, če bi bili 51 zvezna država. V končni fazi, če bi jaz in moji otroci živeli 3x bolje kot sedaj zakaj pa ne? Živlenje je prekratko, da se mučiš medtem, ko nekateri pod pretvezo suverenosti živijo nezasluženo kot bogovi.
Kameleon Kiddo
13. 05. 2026 10.34
Te pa gremo mi kr pod avstrijo. Al kak? Dejstvo je da bi bolje živeli. (Finančno) so pa se potem druge dumenzije bivanja....
AJOJ_SI
13. 05. 2026 11.12
blem daj no malo se zamisli nad svojim komentarjem, tudi prej pod jugo smo živeli se šolali imeli urejeno zdravstvo in niso nas zalagali
Mclaren
13. 05. 2026 11.12
Ojoj, si sploh prebral kaj si napisal?
AJOJ_SI
13. 05. 2026 11.14
blef daj ne pretiravaj, tudi v Jugi smo živeli se šolali imeli zdravs
AJOJ_SI
13. 05. 2026 11.15
blef ne pretiravaj tudi prej v Jugi smo živeli imeli normalno zdravstvo
AJOJ_SI
13. 05. 2026 11.17
blef daj ne pretiravaj tudi v Jugi smo živeli imeli normalno zdravstvo se šolali brezplačno, nismo pa imeli 50 vrst jogurtov in nevem kake avtomobile
borjac
13. 05. 2026 09.34
Dejstvo je samo eno , Trump je diktator in hoče priključiti Venezuelo , Kubo , Grenlandijo in Islandijo ... pod Ameriško zastavo kot Države ZDA , to je bilo že večkrat izjavljeno , sedaj pa tretira Evropo kot Ameriško Kolonijo , Sramotno za Velike Evropske države , .... Ameriška oporišča na Evropskih tleh jim to omogočajo , kajti število Marincev v Evropi je cca 67.000 ali še kaj več , oborožena oporišča z letali , bombniki , težko oborožitvijo , raketnimi silami ... in tudi z raketami z JEDRSKIMI KONICAMI , jim to VOJAŠKO OBLAST NAD EVROPO OMOGOČA , ZDA so praktično okupirale Evropske države !!!
SLObunkeljn
13. 05. 2026 09.31
A ZDA res nimajo nobenega pravnega sredstva na voljo, da tega norca siknejo?
Lisjak1
13. 05. 2026 09.24
Ko bo trumpl enkrat v norišnici, bo še zmeraj blebetal da je kralj in imperator sveta
25.maj
13. 05. 2026 09.16
venezuelce bi "počistil" kot so v usa indijance
AJOJ_SI
13. 05. 2026 11.18
In take kot si ti bi bilo tudi treba "počistiti"
alicante1234
13. 05. 2026 08.58
"ZDA so zajele predsednika Madura"😂 Prej ugrabile.
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763