V petek je ameriški predsednik Donald Trump izrazil nestrpnost nad tempom tekočih trgovinskih pogajanj med EU in ZDA ter poudaril, da je dvig carin določen za 1. junij, poroča BBC. "Naše razprave z EU ne vodijo nikamor," je zapisal na spletu ter ob tem dodal, da na ameriške izdelke ne bo nobenih carin. Novinarjem je kasneje povedal, da sam ne išče dogovora z Unijo, saj da je že vse dogovorjeno.

Evropski komisar za trgovino Maroš Šefčovič je po pogovoru z ameriškim trgovinskim predstavnikom Jamiesonom Greerjem in ministrom za trgovino Howardom Lutnickom poudaril, da je EU popolnoma angažirana in zavezana k zagotavljanju dogovora, "ki bo deloval za obe strani".
Ob tem pa je dodal še, da bi moralo trgovino med državama voditi medsebojno spoštovanje in ne grožnje. "Pripravljeni smo braniti svoje interese," je zagotovil.

Tudi več evropskih vlad je opozorilo, da bi višje carine škodovale obema stranema. "Ni nam treba iti po tej poti. Pogajanja so najboljša in edina trajnostna pot naprej," je dejal irski premier Micheál Martin. Francoski zunanji minister Laurent Saint-Martin je dejal: "Ohranjamo enako držo, ki je deeskalacija. Smo se pa vseeno pripravljeni odzvati."
Nemška ministrica za gospodarstvo Katherina Reiche je dejala, da morajo storiti vse, da zagotovijo, da bo Evropska komisija v pogajanjih dosegla rešitev z ZDA. Nizozemski premier Dick Schoof pa je novinarjem dejal, da podpira strategijo EU v trgovinskih pogovorih ter da so tudi v preteklosti videli, da so se carine v pogovorih z ZDA dvigale in spuščale.
V začetku aprila je Trump napovedal carine proti dolgemu seznamu držav, vključno z 20-odstotnimi carinami na večino blaga iz EU, ki se prodaja v ZDA. V le nekaj dneh je ameriški predsednik za tri mesece zamrznil višje carine, s čimer je omogočil nadaljnja pogajanja. Kljub temu je ohranil 10-odstotni osnovni davek proti trgovinskim partnerjem ZDA.
Trumpove pritožbe nad Evropo so bile osredotočene na po njegovi oceni "neenake trgovinske odnose", češ da EU v ZDA proda več blaga, kot ga kupi. Trump za trgovinski primanjkljaj krivi politiko, za katero trdi, da je nepoštena do ameriških podjetij, posebej pa je izrazil zaskrbljenost glede politike, povezane z avtomobili in kmetijskimi proizvodi.
Evropska unija je ena največjih trgovinskih partneric Washingtona. Podatki ameriške vlade kažejo, da je lani poslala za okoli 528 milijard evrov blaga, kupila pa za okoli 325 milijard evrov.
Kako so jo odnesle delnice?
Delnice v ZDA in EU so po zadnjih grožnjah padle, pri čemer je ameriški S&P 500 padel za približno 0,7 odstotka ( v tednu dni je sicer nazadoval za 2,6 odstotka na 5802,82 točke), nemški Dax in francoski Cac 40 pa sta dan končala z več kot 1,5-odstotnim padcem. Industrijski indeks Dow Jones je izgubil 2,5 odstotka in končal pri 41.603,07 točke, tehnološki indeks Nasdaq Composite pa je zdrsnil za prav tako 2,5 odstotka na 18.737,21 točke.
Kljub znižanju bonitetne ocene ZDA, za katerega se je kot zadnja od treh glavnih bonitetnih hiš odločila agencija Moody's, rasti zahtevanih donosov ameriških obveznic in novim padcem indeksa vodilnih gospodarskih kazalnikov ZDA so newyorški indeksi v ponedeljek napredovali, piše STA. V torek so indeksi so nazadovali, padanje pa se je z večjo intenziteto nadaljevalo v sredo.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.