Tujina

Trumpova zlata kupola naj bi stala 1200 milijard dolarjev

Washington, 13. 05. 2026 06.42 1 min branja 41

Donald Trump predstavil zlato kupolo

Protiraketni ščit nad ZDA zlata kupola, ki ga predlaga ameriški predsednik Donald Trump, bi ameriške davkoplačevalce v 20 letih stal 1200 milijard dolarjev (1022,77 milijard evrov), kaže poročilo nestrankarskega Kongresnega proračunskega urada (CBO).

Donald Trump je projekt začel na začetku svojega drugega mandata. Za zgled je vzel izraelski protiraketni ščit železna kupola, vendar si je zamislil precej širši sistem, ki bi bil sposoben prestreči ne le rakete kratkega dosega, temveč tudi sodobne hipersonične in daljnosežne rakete iz zraka in vesolja.

Predlagani sistem bi znatno okrepil zmogljivosti ZDA na področju protiraketne obrambe.

Uvodoma je Trump za projekt namenil 25 milijard dolarjev in ocenil, da bo skupno stal 175 milijard dolarjev.

Poročilo CBO pravi, da bo najdražji del mreža prestreznih raket v vesolju, ki bodo predstavljale 60 odstotkov vseh stroškov. Urad je svoje ocene utemeljil na izvršilnem odloku, ki ga je Trump podpisal kmalu po začetku drugega mandata. V tem okviru bi sistem vključeval regionalne in nacionalne kopenske obrambne sisteme ter satelitske zmogljivosti za prestrezanje.

Urad v poročilu še opozarja, da sistem, ki naj bi ZDA ščitil pred balističnimi in drugimi raketami, morda sploh ne bi deloval, kot je zamišljeno. Kot navaja v poročilu, bi bila zlata kupola lahko ranljiva v primeru obsežnega napada Rusije ali Kitajske.

Leta 1983 je nekaj podobnega načrtovala vlada Ronalda Reagana s projektom Vojna zvezd, vendar je odnehala zaradi previsoke cene in zaradi razpada Sovjetske zveze.

  • ECEshop klime 24ur  01
  • ECEshop klime 24ur  02
  • ECEshop klime 24ur  03
  • ECEshop klime 24ur  04
  • ECEshop klime 24ur  05
  • ECEshop klime 24ur  06
  • ECEshop klime 24ur  07
  • ECEshop klime 24ur  08
KOMENTARJI41

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Kostorog
13. 05. 2026 21.43
In posel bi dobila njegova sinova, ki še zdaj nista dobavila zlatih trumpeljnovih telefonov vplačanih vnaprej, tako bi bilo tudi z švicarsko kupolo.
poper00
13. 05. 2026 19.49
To ni dosti ,ker nikoli ne bodo plačali.Kdorkoli jih bo kaj terjal ,ga bodo zavzeli in rekli ,da je terorist.
JackRussell
13. 05. 2026 19.42
Sem mislil da samo evropski veljaki pumpajo da nas bodo napadli Rusi in Kitajci. Kaj niso Simpsoni napovedali pri njih državljansko vojno?
Vera in Bog
13. 05. 2026 19.02
To bo tako uuspešno kot izraelski hahahaahahah
kita 1111
13. 05. 2026 18.39
Tudi diamantna kupola jih ne reši rakete gredo skozi
Sirhakel7
13. 05. 2026 17.22
Trumpa itak nihče več resno ne jemlje, ker je vsem jasno, da je neuravnovešen. Sicer se kot vsak narcis ne zaveda posledic svojih dejanj ampak škoda, ki jo je povzročil bo na žalost ZDA vidna šele kasneje.
FIRBCA
13. 05. 2026 15.09
lahko dlajo scit iz betona ker v vesolju kraljujejo Kitajci tako da ste mal sasli iz poti. Pise no bere se pa fino saj danes odpolitikov ni drugega kod napihovanje hijskanje vojen drugega ni Za blaginjo ljudi da bi ziveli v ljubezni in socutju tega ni. Pa se bolj bi se sluzilo in obracalo.
M_teoretik
13. 05. 2026 13.36
Sej bo hmal Ivanki družbo delov!?
Trikrat cepljen
13. 05. 2026 12.31
Res se čudim, da predsenik ZDA se ni dobil Nobelove nagrade za njegove umske presežke.
Japa Jade
13. 05. 2026 12.25
Umiri naj hormone, pa ne bodo rabili kupole.
Janez23
13. 05. 2026 12.15
Golobova vlada bi teh 1200 milijard, če bi jih uspela pobrati Slovencem z davki zagotovo raje namenila za socialne podpore, kot za zaščito Slovenije.
Da se mene pita..
13. 05. 2026 11.58
In potem ti dron za 500 e pride skoz 😂😂
Pujček
13. 05. 2026 11.33
Brezvrednega papirja. Čim manj komunikacije z barbari.
Yoda
13. 05. 2026 11.30
Upam, da si Janez ne zamisli kakšne zlate kupole... ker potem bomo zadolženi za naslednjih sto let...
Janez23
13. 05. 2026 12.19
Za naslednjih 100 let so nas zapufale leve vlade brez zlate kupule, Slovenija je že vrsto let brez kakršnegakoli orožja za zračno obrambo. Niti ročnih raketometov, ki jih je imela teritorialna obramba iz 1991 nimamo več.
Dej nehej noo
13. 05. 2026 10.42
Ti se kr zakupljej pametnjakovič 🤡💩
Rock8
13. 05. 2026 10.33
Paranoičen star dedec,ki verjetno nebo več dolgo gazil ta svet(zaradi starosti,da si ne bo kdo mislil kaj drugega) bi se zadolžil in obremenil še naslednje generacije ,namesto da bi denar vlagal v dobrobit svojih državljanov...
Zvonko Kregar
13. 05. 2026 10.18
Kaj mu sploh rabi protiraketni ščit če bo trump tarča lastnih prebivalcev.
bandit1
13. 05. 2026 10.21
Kmalu je ne bo več rabil.
Zmaga Ukrajini .
13. 05. 2026 10.10
Dobro pleza po živcih Američanov... niti Bele hiše ne more več nazaj sestaviti tako kot bi bilo prav - razbil in pustil kot je, to je nekako njegova življenjska zgodba. Drugače pa,... mosskvićev se jim ni treba bati, ker še zelo dolgo (če sploh še kdaj) ne bodo prišli nazaj na zeleno vejo kar se tiče oborožitve. Kitajska je pa druga pesem. Mimogrede, prav kmalu bomo videli, ko bo konec ameriškega kapitalističnega obiska na Kitajskem in se bodo Kitajci neusmiljeno norčevali iz riđota.
Dej nehej noo
13. 05. 2026 10.44
Ne sekirej se ti zarad Moskve poba,smo tlele še deleč zadej!!!
jozefStefan
13. 05. 2026 09.58
Pravljice za lahko noč.
Zvonko Kregar
13. 05. 2026 09.58
Če nebi začenjali vojn, potem tudi protiraketne zaščite nebi rabli. Začaran krog finančne luknje, ki počasi vodi v svetovno krizo.
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763