Tujina

Trumpovo sporočilo EU: Bil sem potrpežljiv, časa imate do 4. julija

Washington, 07. 05. 2026 22.16 1 min branja 26

Donald Trump

Ameriški predsednik Donald Trump je na omrežju Truth Social sporočil, da ima EU do 4. julija čas, da začne izvajati trgovinski sporazum z ZDA, sicer bo povišal carine na precej višjo raven.

Donald Trump zadnje tedne pritiska na EU, naj ratificira trgovinski sporazum z ZDA, novo grožnjo o zvišanju carin pa je objavil po telefonskem pogovoru s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen.

"Imel sem odličen telefonski pogovor s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen," je zapisal in med drugim dodal, da je potrpežljivo čakal, da EU izpolni svoj del zgodovinskega trgovinskega sporazuma, o katerem sta se dogovorila junija lani na Škotskem.

Von der Leynova pa je po pogovoru s Trumpom na družbenem omrežju zapisala, da ostajata obe strani v celoti zavezani izvajanju trgovinskega sporazuma.

Trump je pred dnevi zagrozil s povišanjem carin na uvoz avtomobilov iz EU s sedanjih 15 odstotkov, kot to določa trgovinski sporazum med državama, na 25 odstotkov.

Odločitev je utemeljil z navedbo, da EU ne uresničuje trgovinskega sporazuma. Ameriški mediji pa poročajo, da je odločitev sprejel zato, ker ga je nemški kancler Friedrich Merz razjezil z izjavo, da vojna z Iranom ponižuje ZDA.

Bruselj je Trumpove očitke zavrnil in poudaril, da EU svoje zaveze iz trgovinskega dogovora z ZDA izvaja v skladu z običajnimi zakonodajnimi postopki. Potem ko je parlament konec marca sprejel svoje stališče o predlogu te pravne podlage, se zdaj o njem pogaja z državami članicami.

KOMENTARJI26

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Komentator
08. 05. 2026 19.56
Upam, da Trum..lna ne bodo uslušali. Nasprotno, povišajo naj carine za uvoz iz ZDA na enako stopnjo za vse proizvode.
Wolfman
08. 05. 2026 17.15
Trump bo moral kmalu napasti Iran, sicer je konec z njim. Vidi se, da ga to preganja! Upajmo pa, da ne bodo Ukrajinci kaj probavali za vikend v Moski. Veste mogoče, kaj Putin zatrdil o posledicah glede kakršnega koli napada na prihajajočo vojaško parado! En samcat dron, da samo prileti in zares hudo.
Slavko BabIč
08. 05. 2026 16.49
In Jufka, Vtrlovec ga podpirajo, noro!
Anion6anion
08. 05. 2026 12.26
Trump se pogovarja z umetno NEinteligenco
sabro4
08. 05. 2026 13.35
Trump se pogovarja z pravo NEinteligenco, si to mislil
Yon Dan
08. 05. 2026 12.05
Trump se pogovarja s kloni, kar dobro ve.
brezveze13
08. 05. 2026 12.04
trump je komentiral iransko obstreljevanje , da državo vodijo norci ni se pa izjasnil katero državo, a je mogoče mislil kavbojsko, potem se ni nič zmotil
marre
08. 05. 2026 11.30
Nič zato, samo vprašanje časa kdaj jih bo sodišče razveljavilo.. V roku dveh let bo tale oranžni zločinec odletu tam kamor mu je mesto, v zvezni zapor in stvari se bodo vrnile na svoje mesto..
borjac
08. 05. 2026 11.15
Iz prejšnjega članka :" Obstreljevanje med Iranci in Američani, Trump: Državo vodijo norci " , bravo Trump , NAJVEČJI NOREC MED VSEMI PA JE RAVNO TRUMP, DOKAZANO Z DEJANJI.
zmerni pesimist
08. 05. 2026 10.49
Kdo bo pa tisti ameriški dragi klump kupoval v eu
Port__CN
08. 05. 2026 10.30
Tramp. Državo Iran vodijo norci in ko dva trcita nastane vojna .
Bella Ciao1
08. 05. 2026 09.51
Kdaj ga bodo aretirali??
galeon
08. 05. 2026 10.19
Bo prej pokojni. Če ne od drugega od starosti.
borjac
08. 05. 2026 09.43
"Trumpovo sporočilo EU: Bil sem potrpežljiv, časa imate do 4. julija" , Trump se obnaša do Evrope kot do predpražnika , na katerem si obriše blatne noge , krivda je njegova , krivda pa je v veliki večini tudi Evropska , ko se tako hlapčevsko priklanja vsem , ZDA in Izraelcem , ne bo dolgo ko bo Trump poslal v Evropske Ameriške kolonije Izraelsko "trojko" ki bo vodila to Evropsko unijo.
Port__CN
08. 05. 2026 10.35
Krivda je v vecini EU .Od tega z težavo dobiš kakšen dogovor ,saj se ga po večini izogibajo .
galeon
08. 05. 2026 09.21
Kakšna je to kavbojska vojska z mega ladjami, ko jih je strah Iranskih čolničkov.
galeon
08. 05. 2026 09.15
Trampka imajo še doma za norca, kaj šele drugi.
borjac
08. 05. 2026 09.45
Imaš prav , pa vendar dela Evropi in Svetu ogromno škodo.
Potouceni kramoh
08. 05. 2026 09.14
Gospod nima trohice morale.Gospod zna samo izsiljevati.Gospoda zanima samo USA in je egoist.
galeon
08. 05. 2026 09.03
Trampek briga me za tvojo robo. Mi nimaš kaj ponudit. Še Iran te ne šmirgla ker si revček.
AlexReal
08. 05. 2026 08.47
... po 4.juliju vam bom dal nov čas....
Koronavirusovec
08. 05. 2026 08.46
trumpa bo povozil čas, daje roke za ono in tretjo, preden bo kaj dosegel bo že konec mandata
Wolfman
08. 05. 2026 08.59
Izrael ga bo. Izrael se počasi svita, da Trump ni več pravi predsednik za ZDA!
Wolfman
08. 05. 2026 08.39
Samo upreti kljubovati mu je treba, ker ne bo več dolg stal. Le poglejte si kaj mu počne Iran in kako je premoran lagati in zavajati odogajanjih v ožini! Kakšna sramota in ponižnost je to ZDA vojake, generale, marince, predvsem pa veterane in ostale! Iran celo danes zabrusil Trumpu za trenutni sprazum, da mu bodo javili, ko se bo njim zahotelo,! Ko se bo njim zahotelo so mu pprbili!! Trump naj le še ukaže kopensko ofenzivo in potem bomo celo priča kapitulaciji vojske ZDA!
deratizacija
08. 05. 2026 08.38
Več kot dovolj argumentov, da bi hospitalizirali. Se pa ni sam izvolil za predsednika.
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763