Tujina

Ujeti kitajski rudarji na pomoč poklicali z udarjanjem po cevi

Peking, 27. 01. 2021 14.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Tina Švajger
Komentarji
3

Skupina kitajskih rudarjev, ki so po eksploziji v rudniku zlata za dva tedna ostali ujeti pod zemljo, po uspešni reševalni akciji okreva v bolnišnici. V javnost pa medtem prihajajo zgodbe, kako jim je sploh uspelo preživeti – v temi, brez hrane in ob oporečni vodi. Kako so jih reševalci našli in nato rešili? Vsak dan so izmenjaje tolkli po cevi, v upanju, da jih bo kdo slišal. A časa je zmanjkovalo – vodstvo je namreč nesrečo pristojnim službam prijavilo kar 30 ur po tem, ko je eksplodiralo.

Dva kitajska rudarja, ki so ju rešili po tem ko sta bila po eksploziji v rudniku zlata dva tedna ujeta pod zemljo, sta spregovorila o tem, kako so sploh opozorili nase, poklicali na pomoč ter vzpostavili stik z reševalci – udarjali so po cevi. Tujim novinarjem so opisali tudi občutke, ki so jih prevzeli, ko so jim končno pomagali na plano. "Počutim se, kot da sem se znova rodil," je dejal eden od njih v prvem komentarju po dramatičnem reševanju.

Reševanje ujetih kitajskih rudarjev – na plano so jih potegnili s prevezo, ki jim je ščitila oči, saj so dva tedna preživeli v temi.
Reševanje ujetih kitajskih rudarjev – na plano so jih potegnili s prevezo, ki jim je ščitila oči, saj so dva tedna preživeli v temi. FOTO: AP

"Ko smo slišali vrtanje jaška, smo vsi vstali ... Bili smo vzhičeni," je v izjavi za kitajske državne medije, ki jo je dal kar neposredno iz bolniške postelje, včeraj dejal eden od rešene enajsterice, po imenu Du An. "Ni besed, ki bi opisale ta občutek."

"Ujeti smo bili skoraj 600 metrov pod površjem in to je bila zastrašujoča naloga. Tako smo srečni," pa je dodal Wang Kang

Rešeni možje so medijem prav tako odstrli več podrobnosti o tem, kaj se je sploh dogajalo ob eksploziji in kaj z njimi po tem. Skupina 22 rudarjev je delala v različnih predelih rudnika, približno 600 metrov pod zemljo, ko je iz (še) nepojasnjenega vzroka odjeknila eksplozija. Ta je močno poškodovala sam vhod v rudnik in prekinila vse komunikacijske povezave.

Eksplozija v rudniku zlata v kitajski provinci Šandong je odjeknila 10. januarja. Zemlja je zasula skupno 22 rudarjev, ki so za 14 dni ostali ujeti v rudniških rovih pod zemljo. Reševalcem se je nato v nedeljo, 24. januarja, le uspelo prikopati do njih. 11 so jih rešili živih, enega še vedno pogrešajo. Devet jih je v nesreči umrlo, eden pa po tem, ko je ujet v rudniku padel v komo, poroča BBC.

Wang, spominjajoč se prvih trenutkov po nesreči, pravi, da ni skorajda ničesar videl jasno. "Pometalo nas je na vse konce in nam polomilo varnostne čelade. Nato smo hitro skušali najti še druge," navaja. Skupina rudarjev je nato več dni zaman čakala na pomoč. Šele kasneje so izvedeli, da je vodstvo podjetja nesrečo prijavilo s kar 30-urno zamudo.

Ujeti so tako ostali brez hrane, dneve so preživeli ob vodi. "Tam spodaj je bilo veliko vode, ki pa ni preveč primerna za pitje. Tako smo je zaužili le malo, toliko da smo preživeli," je povedal Du. Ves čas so se medsebojno bodrili in spodbujali. "Drug drugega smo tolažili z opogumljajočimi besedami. Tako nam je uspelo."

In kako so z reševalci sploh navezali stik? Vsak dan en član skupine udarjal po cevi

Prva poročila so navajala, da so reševalci ugotovili, da so pod zemljo tudi preživeli, ko so začutili, da je nekdo povlekel za vrv, ki so jo spustili v rudnik. Toda kitajski mediji so v torek sporočili, da je bil prvi znak življenja pravzaprav zvok trkanja po cevi. Kot sta kasneje pojasnila Wang in Du, so vsakodnevno izmenjaje tolkli po vrtalni cevi, ki je vodila na površje.

Šele po tednu dni, 17. januarja, je cev zadonela nazaj. Ko je Wang petkrat potrkal nanjo – s čimer je želel nakazati, da so v petem odseku rudnika – so jih končno zaslišali reševalci in jim v odgovor potrkali nazaj. "Slišal sem več kot 20 udarcev, vendar jih nisem razumel," pravi rešeni rudar. Nato se je vrnil k ostalim, da bi skupaj predebatirali, kaj bi to lahko pomenilo. "Mislili smo, da bi to lahko bilo število vseh rudarjev, ujetih pod zemljo, zato sem se vrnil do cevi in 'odgovoril' z 22 udarci," pripoveduje.

Reševalci so nato postopoma do njih zvrtali dolg, tanek komunikacijski jašek, po katerem so jim spustili hrano, zdravila, papir in svinčnike. In na površje je prišlo prvo sporočilo: zapis na papirju je razkrival, da jih je v zgornjem odseku 11, spodaj pa še en ujet. Sčasoma jim je s pomočjo od zgoraj uspelo vzpostaviti tudi telefonsko linijo.

Po tem so stik z 12. rudarjem izgubili, eden od enajsterice, ki je v eksploziji utrpel poškodbe glave, pa je padel v komo in umrl.

Intervencijske ekipe so jih prihodnje dni nato oskrbovale s hrano in hranilnimi tekočinami, nekaj dni pred samo reševalno akcijo pa so jim celo izpolnili posebno željo in jim v globino poslali tradicionalno kitajsko jed iz klobas.

Sprva je bilo pričakovati, da bo reševalna akcija trajala tedne, vendar pa so napori že kmalu obrodili sadove. Velika težava je bila rešena v nedeljo zjutraj, ko je ogromna ovira, ki je blokirala vodnjak, nenadoma zgrmela na dno jaška, je za kitajski Global Times dejal vodja reševalne enote Du Bingdžjan.

Medtem ko so se reševalci prebijali do skupine, pa so vmes našli še enega živega rudarja, ki je bil ujet v drugem delu rudnika. Moškega so rešili kot prvega, posnetki in fotografije, ki so zaokrožile po medijih, pa prikazujejo veselje prisotnih, ko so ga dvignili na površje. Na glavi je imel posebno prevezo, ki mu je oči ščitila pred dnevno svetlobo. Nemudoma so ga odpeljali na zdravljenje v bolnišnico, njegovo stanje pa so opisali kot "zelo šibko".

Dobro uro pozneje rešili še ostale

Približno eno uro po tem se je reševalcem uspelo dokopati do glavne skupine in jih potegniti ven. Nekaj ​​jih je, kot je bilo videti na fotografijah, lahko hodilo samostojno, ob pomoči medicinskega oseba. Vse so prepeljali v bolnišnico.

Devet drugih rudarjev, ki so umrli, naj bi bilo v šestem centralnem odseku rudnika, vendar podrobnosti o tem, kako so jih našli, še niso znane. Še vedno pa pristojni iščejo še zadnjega pogrešanega rudarja, medtem ko se borijo z naraščajočo gladino podtalnice, ki poplavlja rudnik.

Rudarske nesreče na Kitajskem sicer niso nobena redkost – varnostni predpisi v industriji so tam namreč precej ohlapnejši oziroma se ne izvajajo in kontrolirajo tako striktno. Decembra lani je tako ob uhajanju ogljikovega monoksida v premogovniku umrlo 23 rudarjev. Še pred tem, septembra, je 16 delavcev umrlo v rudniku na obrobju Čongčinga – tudi v tem primeru je bil 'krivec' za smrt ogljikov monoksid. Decembra 2019 pa je eksplozija v premogovniku v provinci Guižhou na jugozahodu Kitajske ubila najmanj 14 ljudi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

BlaženiOcvirki
27. 01. 2021 14.46
+1
"Šele kasneje so izvedeli, da je vodstvo podjetja nesrečo prijavilo s kar 30-urno zamudo." temule pa nikakor ne verjeti!!!! Na kitajskem je protokol, da se prijavi takoj po nesreči, v tem primeru je prišlo do komunikacijske napake na strani reševalnega podjetja. Če bi res bila zamuda 30 urna bi vodstvo bilo odpuščeno in zamenjano z delavci.
EUprostipadvprepad
27. 01. 2021 14.36
+0
Ob več kot 23.000 rudnikih, ki jih premorejo Kitajci in poceni delovni sili je varnost na zadnjem mestu.
BlaženiOcvirki
27. 01. 2021 14.44
+1
Tole pa žal ne bo držalo. Sem bil na kitajskem in videl kako tam delajo. Včasih je res blo veliko izkoriščanja ampak xi jinping je zadeve izredno poboljšal. Tam ko sm jst delu v Tangshanu, tam so delal 4 dneve na teden in sicer 7 ur na dan. Neverjetno a ne? Veš tega pa nikol ne poročajo naši.