Francoski državni sekretar Clement Beaune, ki predseduje Svetu EU za splošne zadeve, je poudaril, da je današnja razprava prinesla tri sporočila. To so "evropska enotnost, ki je še vedno izjemno močna", solidarnost z Ukrajino in pa odločnost v odnosih z Rusijo. Tudi podpredsednik Evropske komisije, pristojen za medinstitucionalne odnose, Maroš Šefčovič, je poudaril enotnost in solidarnost Evropske unije.
Evropske države so se skozi prve štiri pakete sankcij spretno izogibale najbolj očitnemu orožju, ki ga imajo proti Rusiji – popolnemu embargu na ruske energente.
Največ težav pa bi embargu in opevani enotnosti očitno lahko povzročila Madžarska. Njen zunanji minister Peter Szijjarto je dejal, da je embargo na ruske energente rdeča črta, ki jo Madžari ne bodo prestopili. Takšna odločitev unije pa, da bi lahko škodovala njeni enotnosti. "Energenti niso filozofsko ali ideološko, ampak materialno in matematično vprašanje," je prepričan madžarski zunanji minister.
Ni skrivnost, da so članice unije različno odvisne od ruskega plina in nafte, takojšnjemu odklopu na primer nasprotujeta tudi Nemčija in Nizozemska, a zdi se, da bi številne v embargo lahko prepričala evropska komisija, ki napoveduje skupne nabave energentov. Nemški kancler Olaf Scholz je dejal, da imajo sankcije, ki so bile že uvedene proti Rusiji, velik vpliv, vendar obstaja tveganje, da bi lahko še večja prizadevanja imela resne posledice za evropska gospodarstva.
Komisija bo ukrepe za omejitev cen energentov predstavila v sredo, je napovedal Šefčovič. "Naš namen je delati na najboljših možnostih," je poudaril. Nameravajo predstaviti zakonodajni okvir, ki bo vključeval obveznost, da je vsako skladišče plina pred 1. novembrom 90-odstotno napolnjeno. "To bo omogočilo veliko večjo odpornost v primeru različnih geopolitičnih dogodkov, hudih zim ali kakršnih koli težav," je pojasnil.
Med državami medtem vlada veliko soglasje, da je treba čim prej zmanjšati odvisnost od ruskih energentov, je še povedal francoski državni sekretar za evropske zadeve.
Ministri so na današnjem zasedanju, ki se ga je udeležil državni sekretar na zunanjem ministrstvu Gašper Dovžan, govorili tudi o nadaljnjih sankcijah proti Rusiji. V zadnjih dneh so se ruski napadi še okrepili, kar pomeni, da bi bile lahko nove sankcije hitro sprejete, je poudaril Beaune. Razprava o tem se nadaljuje, je povedal.
Bruselj bo sicer v sredo po besedah Šefčoviča predstavil tudi predloge glede prehranske varnosti v uniji in pa dodatne podpore Ukrajincem, ki so se zaradi vojne v domovini zatekli v EU. Predlogi bodo vključevali predvsem ukrepe za zagotovitev dostopa beguncev do izobrazbe, trga dela in stanovanj.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.