Opozorila, da bi lahko Kremelj v bližnji prihodnosti napadel katero od držav, ki so članice Nata, so v zadnjih mesecih postala vse bolj resna, poroča Kyiv Post, ki povzema britanski časopis The Telegraph. General norveške vojske Eirik Kristoffersen je na primer dejal, da ima vojaško zavezništvo le dve do tri leta časa za pripravo.
Časopis poroča, da bi se ameriške enote in oklepniki izkrcali v enem od petih pristanišč: na Nizozemskem, v Grčiji, Italiji, Turčiji ali na Norveškem. Od tam bi nato po kopenskih koridorjih potovali v države Nata, ki mejijo z Ukrajino. Ti kopenski koridorji bi bili brez birokratskih lokalnih omejitev, ki so v preteklosti zadrževale pretok vojakov in oklepnikov ter zaradi katerih so ti pogosto obtičali na mejah.
Natovi načrti ameriškim enotam trenutno dovoljujejo izkrcanje zgolj v Rotterdamu na Nizozemskem, vendar pa je obsežna vojna v Ukrajini zavezništvo spodbudila k ponovnemu razmisleku o spremembah. Z večjim številom pristanišč bi povečali tudi varnost za izkrcanje čet, saj bi se v primeru uničenja katerega izmed njih ameriške čete lahko izkrcale v drugem pristanišču.
Še vedno pa ob tem ostajajo pomisleki glede Natovih zmogljivosti zračne obrambe, ki bi bile potrebne za zaščito čet, ko bi se te premikale po Evropi.
Članice Nata v srednji in vzhodni Evropi so v odgovor na rusko grožnjo v zadnjih tednih objavile načrte za izboljšanje svoje kolektivne zračne obrambe. Po navedbi neimenovanih virov, ki so spregovorili za Financial Times, trenutne zmogljivosti zračne obrambe Natovega vzhodnega krila še zdaleč niso zadostne.
"Zračna obramba je glavni del načrta za obrambo vzhodne Evrope pred invazijo," je za medij povedal neimenovani diplomat Nata. "Trenutno tega nimamo," je dodal.
KOMENTARJI (1208)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.