Teme se je že nekaj mesecev po vojni takrat obširno lotil tudi Deutsche Welle, ki je v središče zgodbe postavil Antona. Njegovo pravo ime so v uredništvu sicer spremenili. Pred začetkom vojne je bil poslovnež, 24. februarja 2022 pa se je skupaj z ženo in dvema otrokoma odpravil proti meji, da bi skupaj pobegnili pred morijo, ki se je začenjala. A vmes je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izdal ukaz, da je moškim prepovedan izstop iz države.
Prehod meje v smeri Evropske unije je bil tako dovoljen samo Antonovi ženi in njunima otrokoma. Toda Anton se ni vdal. Začel je iskati načine, kako bi se lahko pridružil svoji družini. Menil je namreč, da imajo obveznosti do lastne družine prednost, zato je začel iskati druge načine.
Odpeljal se je do neke vasi na meji z Romunijo, da bi prečkal reko Tiso in na drugi strani prišel v EU. "Bilo nas je kar nekaj moških. Ampak so nas izdali domačini in prijeli so nas, nismo prišli niti do reke," pripoveduje. "Pozneje sem slišal, da tihotapci večinoma prepeljejo po štiri ljudi naenkrat, vsakemu pa zaračunajo po skoraj 5000 evrov," je dodal.

Ukrajinska mejna straža je danes sporočila, da je od začetka vojne doslej zabeležila skoraj 900 skupin ljudi, ki so ob pomoči tihotapcev skušali pobegniti iz države, piše STA. Po navedbah tiskovnega predstavnika straže Andrija Demčenka tisti, ki želijo pobegniti, za pomoč pri odhodu iz države plačajo od 4500 do skoraj 11.000 evrov.
V Ukrajini je že več kot tri leta razglašeno vojno stanje. Odtlej lahko moški med 18. in 60. letom starosti, ki so vojaški obvezniki, državo zapustijo le v izrednih primerih. Kljub temu je več kot 800.000 moških v omenjenem starostnem razponu po odhodu iz Ukrajine dobilo status začasne zaščite v državah članicah EU.
95.000 primerov dezerterstva
Medtem ko jih je ob ruski invaziji leta 2022 na tisoče hitelo pridružiti se ukrajinskim oboroženim silam, danes slika ni tako rožnata, piše tudi France24. Mobilizacijski zanos je popustil, saj je veliko moških našlo načine – tako zakonite kot nezakonite – da se izvzamejo iz tega, drugi pa se zlahka izogibajo temu, da bi bili odkriti.

Pobude za prostovoljen vpis v vojaške vrste so sicer pokazale nekaj uspeha, toda zanimanje vlada predvsem za dobro organizirane brigade, kar pa ne zadostuje, da bi zagotovili zadostno število potrebnih vojakov na splošno, dodajajo.
Prav tako je v razmahu dezerterstvo, nepooblaščeni odhodi ali odsotnosti brez odobrenega dopusta. V prvih treh letih vojne so zabeležili kar 95.000 takih primerov, večina se je zgodila lani.
Visoko število žrtev in težke razmere na fronti Ukrajince odvračajo od bojevanja, toda mnogi so vseeno prepričani, da bi bilo z boljšim poveljevanjem, organizacijo in možnostjo, da po določenem času zapustijo oborožene sile, še vedno mogoče rekrutirati desettisoče, ki so še potrebni, da bi obrnili tok vojne proti Rusiji, še dodaja omenjeni medij.
Podobna zgodba je tudi na drugi strani - ko je ruski predsednik Vladimir Putin nekaj mesecev po začetku vojne napovedal mobilizacijo 300.000 vojaških obveznikov za vojno v Ukrajini, so številni Rusi začeli iskati načine, da bi se temu izognili, cene letalskih kart iz države so poskočile v nebo.