
"Ustanovljena je koalicija za usposabljanje ukrajinskih letalskih sil na letalih F-16! Danes je 11 partnerskih držav in Ukrajina podpisalo memorandum," je na Twitterju zapisal Aleksij Reznikov ter izrazil upanje, da bodo piloti v šestih mesecih usposobljeni za upravljanje ameriških bojnih letal. Minister je sicer danes prispel na vrh zavezništva Nato v Vilni.
V ospredju načrta za urjenje ukrajinskih pilotov sta Nizozemska in Danska. Na ozemlju slednje bo tudi potekalo usposabljanje, ki se bo predvidoma začelo avgusta.
"Upam, da bomo rezultate lahko videli v začetku naslednjega leta," je izjavil Poulsen. Nizozemska obrambna ministrica Kajsa Ollongren pa je dodala, da nameravajo zaveznice vzpostaviti tudi center za usposabljanje pilotov v Romuniji.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski že dlje časa prosi zaveznike za sodobna vojaška letala, vključno z ameriškimi F-16, da bi se Kijev lahko bolje zoperstavil ruski agresiji. ZDA kljub pozivom doslej še niso odobrile dobave bojnih letal F-16 Ukrajini.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.