
Govoril je sicer na konferenci Land Warfare Conference 2024, ki jo vodi britanski think tank Royal United Services Institute. Ocenil je, da bi Rusija, če želi doseči svoje cilje, potrebovala veliko več kot milijon in pol žrtev med vojaki, za izgubljeno opremo bi odšteli milijarde evrov. Med regijami, ki jih želi Rusija, je naštel Doneck, Lugansk, Harkov in Zaporožje.
Vse štiri regije so pod delnim ruskim nadzorom in so Rusi tam v relativni slepi ulici, saj služijo kot vzhodna in južna fronta vojne, potem ko je Ukrajina odvrnila prvi severni napad Kremlja proti Kijevu in Harkovu.
Ruski voditelj Vladimir Putin je štiri regije razglasil za del ozemlja svoje države septembra 2022 in doseganje popolnega nadzora nad njimi je bil eden glavnih vojnih in pogajalskih ciljev Moskve.
Ukrajina je na drugi strani neomajna, vztraja, da ne bo odstopila nobenega od teh ozemelj, od katerih sta dve, Doneck in Lugansk, že leta domovini separatističnih frakcij.
Walker je poudaril, da bi bila dolgotrajna vojna uničujoča za obe strani. Vendar pa ni pričakovati, da bi rusko oblast zelo skrbelo število mrtvih vojakov, večje vprašanje je, če lahko ukrajinske oborožene sile obdržijo, vzdržujejo obrambo, ki jo imajo.
Rusija je večinoma molčala o svojih vojnih izgubah, vendar zahodne ocene kažejo, da je njena stopnja žrtev celo do 1000 ranjenih ali ubitih vojakov dnevno, poroča Business Insider.
Britanski obveščevalci so maja sporočili, da je Moskva v vojni izgubila več kot 500.000 vojakov, Putin je medtem junija dejal, da se v Ukrajini še vedno bori skoraj 700.000 Rusov.
Walker, nekdanji častnik SAS, ki je sčasoma postal direktor posebnih enot, je svojo novo vlogo načelnika generalštaba prevzel 15. junija.
V zadnjih dneh je veliko prahu dvignil tudi z oceno, da mora biti Združeno kraljestvo pripravljeno na vojno v treh letih, poroča BBC. Cilj britanske vojske je sicer podvojiti svojo vojaško moč do leta 2027 in potrojiti zmogljivost do leta 2030.
Walkerja skrbi, da bi se lahko Rusija maščevala Združenemu kraljestvu za njegovo podporo Kijevu, ne glede na to, kako se bo vojna v Ukrajini odvijala.
"Ni pomembno, kako se bo končalo. Mislim, da bo Rusija iz tega izšla verjetno šibkejša, objektivno ali absolutno, a še vedno zelo, zelo nevarna in v želji, da vrne udarec za pomoč Ukrajini," je dejal.
In ponovil: "Ko misliš, da so na tleh, se bodo vrnili, da bi se maščevali."
Analitiki se sicer bojijo, da lahko Rusija izčrpa ukrajinsko obrambo, saj se je vrgla v agresivno proizvodnjo orožja. 40 odstotkov nacionalne porabe naj bi vložila v obrambo in varnost, s čimer je svoje gospodarstvo v bistvu postavila na "vojaško nogo".
KOMENTARJI (445)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.