Ameriški predsednik Joe Biden je v četrtek dejal, da se je pripravljen srečati z ruskim voditeljem Vladimirjem Putinom, a le, če obstaja interes za zaključek vojne v Ukrajini. Oba s francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom sta se sicer strinjala, da Ukrajincev ne bosta nikoli pozvala k temu, da sprejmejo kompromis, "ki zanje ne bo sprejemljiv".
K sprejetju diplomatske rešitve, ki zajema tudi čim hitrejši umik ruskih vojakov iz Ukrajine, je Putina v pogovoru pozval tudi nemški kancler Olaf Scholz. Ruski vodja naj bi medtem v pogovoru Ukrajini očital nepripravljenost na pogajanja, za kar naj bi bile krive dobave orožja z Zahoda, poroča BBC.
Kot so po pogovoru sporočili iz Kremlja, je Putin Berlin pozval, naj znova razmisli o svojih pristopih v kontekstu ukrajinskih dogovorov. Ob tem pa je opozoril tudi na destruktivno držo Zahoda, vključno z Nemčijo, ter dejal, da je Kijev zamisel o pogovorih že zavrnil.
Je pa tiskovni predstavnik Kremlja Dmitri Peskov dejal, da Putin ostaja odprt za pogovore, katerih cilj je doseči interese Rusije. Vendar pa Moskva zagotovo ni pripravljena sprejeti pogojev Združenih držav. Peskov je namreč izpostavil besede Bidna, ki pravijo, da bi bila pogajanja mogoča šele, ko bo Putin zapustil Ukrajino.
Ob tem pa po njegovem mnenju iskanje podlage za pogovore otežuje tudi dejstvo, da ZDA niso priznale novih ruskih ozemelj v Ukrajini. Rusija je namreč konec septembra z nezakonitimi referendumi priključila štiri ukrajinske regije. Medtem ko ruske sile v vzhodni Ukrajini sicer dejansko zasedejo večino Luganska, pa je njihova invazija na Doneck zastala, prav tako izgubljajo moč v Hersonu in Zaporožju.
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je pred pogovorom med Scholzem in Putinom dejal, da evropske države glede posredovanja doslej niso ponudile nič konkretnega. Nekdanjega ameriškega državnega sekretarja Johna Kerryja je medtem označil za osebnost, ki je v preteklosti znala reševati probleme in se vključiti v pravi dialog.
Tudi italijanski zunanji minister Antonio Tajani je sicer dejal, da je napočil čas, da v Ukrajini zavlada mir, ki pa da mora priti z neodvisnostjo Kijeva in ne z njegovo predajo. Medtem je canterburyjski nadškof Justin Welby med obiskom Ukrajine dejal, da miru ne more biti, dokler Rusija ne preneha lagati o tem, kaj počne v Ukrajini.