Ukrajina

Rusija želi pokazati, da ima zaveznike: 'Morda jih čaka grdo presenečenje'

, 11. 11. 2024 16.32 | Posodobljeno pred 23 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Po poročanju ameriških obveščevalnih služb je Rusija za ponovno zavzetje delov regije Kursk, ki so pod nadzorom Ukrajine, zbrala približno 50.000 svojih vojakov in 12.000 severnokorejskih vojakov, ki so nameščeni v isti regiji. Ti vojaki nosijo ruske uniforme in so opremljeni z rusko vojaško opremo. Vprašanje pa je, kako dobro so pripravljeni na boj.

Vojna v Kursku
Vojna v Kursku FOTO: AP

Pentagon ocenjuje, da bodo severnokorejski vojaki aktivno sodelovali v bojnih operacijah. Kljub velikosti severnokorejske vojske pa ta nima nikakršnih izkušenj s sodobnim bojevanjem. Po besedah vojaškega strokovnjaka, polkovnika Markusa Reisnerja, je njihova vloga predvsem simbolična. "Rusija želi svetu pokazati, da ima močne in zanesljive zaveznike. Medtem ko Ukrajina prosi za podporo Zahoda, Severna Koreja pošilja milijone artilerijskih granat in zdaj še vojake," pojasnjuje Reisner po poročanju krone.at.

Severna Koreja v tem sodelovanju vidi priložnost za pridobivanje bojnih izkušenj, kar bi jim v prihodnosti lahko koristilo v morebitnem konfliktu s Južno Korejo. Pjongjang prav tako računa na dostop do ruske vojaške tehnologije, kar je potrjeno z nedavno ratificiranim obrambnim sporazumom med državama.

"Kakovosti severnokorejskih vojakov še ni mogoče oceniti," pravi Reisner. "Morda jih čaka grdo presenečenje." Severnokorejska vojska v zadnjih desetletjih niti ni bila vpletena v vojne niti ni sodelovala v mednarodnih operacijah. Prav tako je težko oceniti, kako se bo severnokorejska družba odzvala, ko bodo domov nenadoma prišle krste s sinovi in očeti.

Zahod pa medtem spremlja situacijo s skrbjo. Prisotnost severnokorejskih vojakov bi lahko imela daljnosežne posledice za mednarodno varnost. Če bi ti vojaki vstopili na ukrajinsko ozemlje, bi to lahko pomenilo dodatno eskalacijo konflikta, kar bi prineslo širše geopolitične posledice.

Ukrajina ocenjuje, da bo do konca leta Rusija na bojišče poslala okoli 700.000 vojakov. V primerjavi s tem je učinek 12.000 severnokorejskih vojakov majhen, a vseeno simbolno pomemben. Medtem pa Južna Koreja razmišlja o odprti podpori Ukrajini, saj se zaveda, da bi izkušnje, ki jih pridobiva severnokorejska vojska, lahko ogrozile ravnotežje na Korejskem polotoku.

Pravna vprašanja ostajajo odprta, zlasti če bi severnokorejski vojaki vstopili na ukrajinsko ozemlje brez jasnih oznak svoje pripadnosti. Takšno delovanje bi lahko povečalo napetosti in okrepilo strah pred širšim konfliktom.

Rusija in Severna Koreja tako oblikujeta nenavadno zavezništvo, ki ga poganja skupen interes po nasprotovanju Zahodu. To zavezništvo pa ne prinaša le vojaških izzivov, temveč tudi nove geopolitične nevarnosti, ki bi lahko imele dolgoročne posledice za svetovno stabilnost.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.