Ukrajina

IAEA: Na območju nuklearke Zaporožje odjeknile močne eksplozije

Kijev/Moskva, 20. 11. 2022 13.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
N.S., STA
Komentarji
0

Na območju nuklearke Zaporožje na jugu Ukrajine je znova odjeknilo več močnih eksplozij, a jedrska varnost za zdaj ni ogrožena, je sporočila IAEA. Rusija in Ukrajina medtem druga drugo obtožujeta obstreljevanja jedrske elektrarne.

Strokovnjaki Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) na terenu po navedbah organizacije poročajo o več deset silovitih eksplozijah, ki so v soboto in danes odjeknile v bližini in na ozemlju največje evropske nuklearke. Generalni direktor IAEA Rafael Grossi je poudaril, da so eksplozije končale obdobje relativnega miru v jedrski elektrarni, ki je pod zasedbo ruske vojske. 

Jedrska elektrarna v Zaporožju, največja nuklearka v Evropi, je od marca pod ruskim nadzorom, obstreljevanje v okolici objekta pa od takrat vzbuja strah pred jedrsko nesrečo. IAEA si prizadeva, da bi na območju jedrske elektrarne vzpostavili varno območje in s tem zmanjšali tveganje za jedrsko nesrečo.

Po navedbah vodstva elektrarne, so eksplozije povzročile škodo na nekaterih zgradbah, sistemih in napravah, jedrska varnost pa za zdaj ni ogrožena. V eksplozijah ni poškodovanih.

Rusko obrambno ministrstvo medtem trdi, da ukrajinske sile od sobote silovito obstreljujejo to jedrsko elektrarno. Zgolj davi naj bi na območje elektrarne izstrelili 12 izstrelkov velikega kalibra, je sporočil tiskovni predstavnik ruskega obrambnega ministrstva Igor Konašenkov. Osem izstrelkov naj bi padlo med dva reaktorja, je dodal. Ob tem je potrdil, da radioaktivno sevanje v okolici nuklearke ni povečano.

Kmalu zatem je ukrajinska jedrska energija Energoatom sporočila, da za eksplozijami v Zaporožju stoji Rusija. "Davi smo na območju nuklearne elektrarne Zaporožje zabeležili najmanj 12 izstrelkov, ki so posledica obsežnega ruskega obstreljevanja," so sporočili. Ob tem je agencija obtožila Rusijo, da "znova ogroža ves svet".

"Kdorkoli stoji za napadi, mora z njimi nemudoma prenehati," je poudaril Grossi. Ob tem je ponovil, da se napadalci igrajo z ognjem. Rusko in ukrajinsko stran pa je znova pozval, naj okoli nuklearke vzpostavita varno območje brez napadov in spopadov. Pogovori z obema stranema o tem doslej niso obrodili sadov.

Ukrajinski svetovalec: 'Pogajanja z Moskvo bi pomenila kapitulacijo'

Ključni svetovalec ukrajinskega predsedstva je povedal, da Zahod pritiska na Ukrajino, naj se pogaja z Moskvo, poteza, ki jo enači s  kapitulacijo. "Ko imate na bojišču pobudo, je nekoliko nenavadno prejemati predloge, kot so: 'Vsega tako ali tako ne boste mogli narediti z vojaškimi sredstvi, morate se pogajati'," je dejal Mikhailo Podoljak. To bi pomenilo, da mora država, "ki povrne svoja ozemlja, kapitulirati pred državo, ki izgublja", je pojasnil. Rusija Kijevu ni dala "nikakršnega neposrednega predloga" za mirovna pogajanja in bo pogajanja verjetno izkoristila za "preprosto zadrževanje časa", je še dejal.

Vojna v Ukrajini, Kijev
Vojna v Ukrajini, Kijev FOTO: AP

Sicer pa je britansko obrambno ministrstvo v dnevni posodobitvi obveščevalnih podatkov navedlo, da je nedavni ruski umik iz Hersona  potekal v "razmeroma dobrem redu" v primerjavi s prejšnjimi umiki. "Relativni uspeh je delno verjetno posledica učinkovitejšega enotnega operativnega poveljstva pod vodstvom generala Sergeja Surovikina," so zapisali. Slednjega je prejšnji mesec za vodenje vojnih prizadevanj v Ukrajini zaradi vrsto vojaških neuspehov imenoval predsednik Vladimir Putin. General je bil obtožen, da je nadzoroval brutalno bombardiranje, ki je uničilo velik del mesta Alep v Siriji, kjer je Rusija posredovala na strani Bašarja al Asada.

Sicer pa je Kijev prvič obiskal novozelandski obrambni minister Peeni Henare in ponovno izrazil podporo pacifiške države ukrajinskemu uporu. "Obisk Kijeva pošilja močno sporočilo, da ... je naša podpora ukrajinskim obrambnim prizadevanjem proti ruski nezakoniti invaziji neomajna," je dejal Henare v izjavi po dvostranskih pogovorih z ukrajinskim kolegom Oleksijem Reznikovim. "Razpravljali smo o nedavnem podaljšanju misije Nove Zelandije pri usposabljanju pehote ukrajinske vojske v Združenem kraljestvu do julija 2023," je dodal. Henare je obiskal tudi Poljsko, kjer se je srečal z obrambnim ministrom Mariuszom Blaszczakom in izrazil sožalje Nove Zelandije zaradi izgube življenj v nedavnem raketnem napadu na Poljsko.

Medtem pa ukrajinska nacionalna energetska družba Ukrenergo napoveduje načrtovane izpade elektrike v vseh regijah v državi, da bi zmanjšala porabo, po tem, ko so Rusi v napadih poškodovali ključno infrastrukturo. "Danes, 20. novembra, bodo v vseh regijah Ukrajine od 8:00 zjutraj do polnoči veljali načrtovani izpadi električne energije. Dodatnih izrednih zaustavitev ni pričakovati," so sporočili iz Ukrenerga. Podjetje je dodalo, da si prizadeva obnoviti pretok energije iz poškodovane infrastrukture. "To je težko, včasih traja dlje, kot je bilo pričakovati, vendar najdemo rešitve, zdravimo in vzdržujemo ravnovesje v električnem omrežju."

 

Rusija pa je medtem dosegla dogovor z Iranom o začetku proizvodnje več sto brezpilotnih letal z orožjem na ruskem ozemlju, je poročal The Washington Post in se skliceval na obveščevalne podatke, ki so jih imele vpogled ameriške in druge zahodne varnostne agencije. Časnik poroča, da je bil dogovor dokončan na srečanju v Iranu v začetku novembra. Poročilo prihaja po tem, ko je Iran potrdil, da je Rusiji prodal brezpilotna letala, vendar je dejal, da je bilo to "mesece" pred začetkom vojne v Ukrajini.

Glasujte za najboljši portal v regiji
Glasujte za najboljši portal v regiji FOTO: 24ur.com
  • BRICKS 1
  • BRICKS 2
  • BRICKS 3
  • BRICKS 4
  • BRICKS 5
  • BRICKS 6
  • BRICKS 7