V majhni garaži na obrobju Kijeva se je skupina mehanikov ukvarjala z že razbitim, starim avtomobilom znamke Tesla in mu jemala dele. A ne zato, da bi avtomobil v času popravili, temveč so skušali odstraniti njegovo baterijo v upanju, da jo bodo kasneje uporabili za elektriko v svojih domovih ali podjetjih. In ta način je eden izmed nešteto načinov, s katerimi se Ukrajinci odzivajo na redne izpade električne energije, poroča Financial Times.
Ukrajinski poslovnež, ki predeluje baterije, je za FT pojasnil, da je iz ene Tesle mogoče izdelati do 12 baterijskih sistemov. Stara Tesla, vključno s stroški dostave iz ZDA, stane okoli 10.000 evrov, to pa potem spremenijo v baterije in preostale dele prodajo.

Vsak tak izdelan sistem ima zmogljivost pet kilovatnih ur, kar zadostuje za 10-urno delovanje luči in električne opreme, ne pa tudi za ogrevanje. 30-letni poslovnež Oleksandr Bentsa nekaj takšnih sistemov proda vojski, vendar gre večina prebivalcem. Povpraševanje je namreč ogromno, Bentsa pa pričakuje, da se bo to pozimi še povečalo.
V času pomanjkanja se je preprosto treba prilagoditi in se znajti na vsak možen način. In s tem načinom Ukrajincem uspeva dobiti električno energijo. Dizelski generatorji, parkirani pred trgovinami in kavarnami, začnejo namreč delovati takoj po izpadu električne energije, pa tudi številna gospodinjstva se priključijo.
Nekatere ključne jedrske in toplotne enote naj bi sicer po končnih popravilih začele obratovati že prihodnji mesec, kar bo sicer nekoliko olajšalo razmere, je dejal Volodimir Omelčenko, strokovnjak za energijo pri think-tanku Razumkov center. A tudi s popravili se bo oskrba vrnila le za okoli 12 ur na dan, vsak ruski napad pa bi lahko povzročil dodatno škodo.

Časopis Kyiv Independent je poročal, da je generalni direktor ukrajinskega dobavitelja energije Yasno Sergej Kovalenko že junija dejal, da bodo prebivalci morda imeli pozimi le šest ali sedem ur električne energije, če bo primanjkljaj električne energije znašal 35 odstotkov. Vendar pa se Ukrajina s tem pomanjkanjem ne bori sama. Tako Moldavija kot Poljska vneto iščeta načine za pomoč Ukrajini pri povečanju oskrbe z električno energijo.
Junija je Rusija izvedla obsežen napad na ukrajinsko električno omrežje, kar je po navedbah ukrajinskega ministrstva za energijo že osmi večji napad na energetsko infrastrukturo od meseca marca. Pozivi k zračni obrambi so vse bolj glasni, težnje k "zapori neba" vse večje.
A Ukrajina je tudi sama vrnila udarec na ruske energetske objekte, zlasti na ruske naftne rafinerije. V začetku leta so ZDA pozvale Ukrajino, naj ustavi takšne napade zaradi zaskrbljenosti, da bodo povzročili skok cen nafte in morda celo sprožili nadaljnje ukrepe Rusije. A Ukrajina napadov ni ustavila, češ da so rafinerije legitimni vojaški cilji.