Tujina

Tožilstvo za naročnika umora malteške preiskovalne novinarke zahteva dosmrtno kazen

Valletta, 18. 08. 2021 15.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA, M.L.
Komentarji
3

Za poslovneža Yorgena Fenecha, ki je osumljen, da je naročil umor malteške preiskovalne novinarke Daphne Caruane Galizie, je državno tožilstvo na Malti zahtevalo dosmrtno zaporno kazen. Malteška pisateljica, novinarka, blogerka in borka proti korupciji je bila umorjena pred štirimi leti.

Državna tožilka Victoria Buttigieg je vložila uradno obtožnico proti Fenechu, ki je bil novembra 2019 zaradi sokrivde pri umoru in zločinske zarote aretiran, ko je poskušal na jahti zapustiti Malto. V obtožnici tožilstvo zanj zahteva dosmrtni zapor za umor ter med 20 in 30 let zapora za kaznivo dejanje zarote.

Malto je pred skoraj štirimi leti pretresel umor ugledne preiskovalne novinarke Daphne Caruana Galizia, ki je bila ubita v eksploziji bombe, podtaknjene v njenem avtomobilu. Novinarka je poročala o močno razvejani korupciji v državi ter povezavah med podjetniki in politiki. Umor je sprožil proteste. Preiskava umora je s premierskega položaja odnesla Josepha Muscata, ki ga je januarja 2020 nasledil Roberto Abela.

Eden od treh moških, obtoženih namestitve bombe v avtomobil novinarke, je februarja letos priznal krivdo in bil obtožen na 15 let zapora, medtem ko druga dva osumljenca čakata na sojenje.

Pred svojo smrtjo je 53-letna novinarka preiskovala Fenechove sumljive posle z državo, povezane z gradnjo plinske elektrarne. Kasneje se je izkazalo, da je imel Fenech v Dubaju tajno podjetje, s pomočjo katerega je nameraval denar preusmeriti v dve panamski podjetji, ki sta pripadali tedanjemu ministru za energijo Konradu Mizziju in vodji kabineta takratnega premiera, Keithu Schembriju. Denar ni bil nikoli nakazan.

Javna preiskovalna komisija, ki je z delom pričela leta 2019 na zahtevo Sveta Evrope, je v svoji preiskavi umora prejšnji mesec ugotovila, da država Malta novinarke ni ustrezno zaščitila. Ko je ta ob objavi t. i. panamskih dokumentov leta 2016 razkrila sporne posle visokih politikov v tujini, se je tveganje za njeno življenje bistveno povečalo, so ugotovili sodniki. Njen konflikt z vlado se je nato še zaostroval vse do trenutka, ko je bila ubita. Vlada omenjenega tveganja ni prepoznala in tudi ni sprejela ustreznih ukrepov, da bi ga preprečila.

V poročilu so sodniki tudi podali vrsto priporočil, od sprememb malteškega kazenskega zakonika do zagotavljanja boljše zaščite novinarjev na Malti. Premier Abela je poročilo na 437 straneh pospremil z besedami, da gre za temeljito analizo, iz katere morajo potegniti lekcije in še odločneje nadaljevati z reformami. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Kollerik
18. 08. 2021 20.32
+2
Naj jih zabijejo do nafte
nomis1
18. 08. 2021 20.18
+6
podjetje v dubaju in poslovanje s panamo....takim niti sodit ni treba...krivi ze v naprej!!!! v slo manjka takih novinarjev.. je pa res da je to delo kriminalistov...
inowu
18. 08. 2021 19.25
+6
Kaj komplicirate....smrtna kazen se naj uvede....tolk folka je treba pofentat s kovidom a on naj pa ždi v karanteni do smrti...pa še stroške dela.