Tujina

Upanje v 'škatli': odmerki, ki bi rešili življenja, so plavali v mlačni vodi

Nairobi, 27. 03. 2023 12.26 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

V Afriki vsako leto umre na tisoče otrok zaradi bolezni, proti katerim dejansko obstajajo cepiva. Vendar pa zaradi pomanjkanja možnosti hlajenja cepiva, četudi prispejo do tistih, ki jih potrebujejo, postanejo neuporabna. Iskanje rešitev že daje rezultate, kontinent pa si želi okrepiti lastno proizvodnjo cepiv.

V afriških državah je velik izziv ohranjati cepivo hladno ves čas.
V afriških državah je velik izziv ohranjati cepivo hladno ves čas. FOTO: Dreamstime

Kenija je vse bolj priljubljena turistična destinacija, ponuja lepe plaže s palmami in turkizno vodo, safarije v nacionalnih parkih ... Sem zahajajo ljudje, željni zabave, veliko sonca in spoznavanja naravnih lepot.

Obstaja pa še druga stran. Skrajna revščina, visoka brezposelnost, lakota, suša in poplave. Poleg tega je država politično nestabilna in skorumpirana.

V Keniji je na 100.000 prebivalcev 14 zdravnikov in le 42 medicinskih sester. WHO priporoča vsaj 21,7 zdravnika in 228 medicinskih sester na 100.000 prebivalcev. Gostota postelj je zelo nizka, 14 postelj na 10.000 prebivalcev, prav toliko je tudi število sodobnih reševalnih vozil. 

Zelo visoko na vrhu izzivov države je zdravstvena oskrba 53 milijonov prebivalcev. Reševanje težav na tem področju je počasno in neučinkovito. Bolezni in epidemije se še naprej širijo, k čemur pogosto pripomorejo slabe higienske razmere v slumih ali naseljih zunaj velikih mest. Žrtve so pogosto otroci.

Po podatkih Unicefa v Keniji vsako leto umre 64.500 otrok, mlajših od pet let, in sicer zaradi bolezni, ki bi jih lahko preprečili, kot so pljučnica, driska ali rumena mrzlica. Po Afriki naj bi jih bilo takšnih smrti na sto tisoče. Številni bi, kot poroča focus.de, lahko preživeli – če bi le bili cepljeni.

Pa težava ni pomanjkanje cepiv. Teh je dovolj. Primanjkuje pa ustrezno ohlajenih in učinkovitih cepiv.

V afriških državah je velik izziv ohranjati cepivo hladno ves čas – torej od proizvodnje ali dostave do cepljenja. Ta veriga se pogosto prekine, ker tudi v bolnišnicah prihaja do dolgih izpadov elektrike in se pokvarijo hladilniki, v katerih so ampule. To pomeni, da se cepiva segrejejo in pokvarijo.

Prav tako v številnih podeželskih območjih Kenije sploh ni elektrike. Shranjevanje cepiv pri določeni temperaturi – WHO za večino cepiv predpisuje od plus 2 do plus 8 stopinj Celzija – torej ne pride v poštev.

Seveda so bili v preteklosti poskusi, da bi cepiva spravili v oddaljene vasi. Bolnišnično osebje je za to uporabilo plastične posode, napolnjene z ledenimi kockami. Toda odmerki cepiva so pogosto plavali v mlačni vodi, preden so prispeli na cilj, poroča focus.de.

Rešitve tako iščejo posamezniki. Med njimi inženirka Norah Magero, ki je na težavo postala pozorna, ko je bila ogrožena njena hčerka.  Z možem sta ustanovila podjetje in po približno dveh letih načrtovanja in razvoja je majhna ekipa zaposlenih izdelala prvo generacijo naprave "Vacci-Box" – prenosnega hladilnika na sončno energijo za shranjevanje in transport cepiv, krvnih pripravkov in zdravil.

Integrirani sistem za sledenje spremlja temperaturo cepiva in zagotavlja, da se lahko dragoceni tovor dostavi v oddaljene vasi. Baterije trenutno zdržijo 15 ur, kmalu bodo 72 ur.

"Škatle" že uporabljajo nekatere bolnišnice v Keniji. Zdravstveni delavci jih pritrdijo na motocikle in jih odpeljejo tja, kjer so potrebna cepiva. 

Vlada spodbuja cepljenje, saj je preprečevanje bolezni veliko cenejše kot zdravljenje. Priznava pa, da so velike razlike v zdravstveni oskrbi v različnih delih države, za kar naj bi bile krive "geografske neenakosti".

Medtem naročila za "Vacci Boxes" prihajajo že tudi iz Mozambika, Etiopije, Malavija, Liberije, Nigerije, Gane, Tanzanije, Somalije in Južnega Sudana.

Južni Sudan
Južni Sudan FOTO: AP

Afrika želi okrepiti proizvodnjo cepiv

Afrika je sicer trenutno povsem odvisna od uvoza cepiv, saj sama proizvede le en odstotek svojih rutinskih cepiv.

"Afrika mora zgraditi kapacitete za proizvodnjo cepiv," je za SciDev.Net povedal Ebere Okere, višji tehnični svetovalec na Inštitutu Tonyja Blaira za globalne spremembe in častni višji svetovalec za javno zdravje afriškega Centra za nadzor in preprečevanje bolezni.

Pandemija covida-19 je sprožila pogovore med svetovnimi voditelji, raziskovalci in znanstveniki, ki so zajemali vse od raziskav in inovacij do proizvodnje cepiv in celo politike proizvodnje cepiv.

A so se novembra lani nato afriški in evropski voditelji med srečanjem v Bruslju sprli o tem, kako bi lahko Afrika začela razvijati in proizvajati cepiva, ki rešujejo življenja.

V središču spora so bile dobičkonosne pravice intelektualne lastnine. EU je Afriki ponudila pomoč pri izgradnji obratov za proizvodnjo cepiv, vendar se ni hotela odpovedati pravicam intelektualne lastnine, ki bi Afričanom dale pravico do podvajanja cepiv in pospeševanja proizvodnje cepiv.

"Govorimo o življenjih milijonov in ne o dobičku nekaj podjetij," je takrat na tiskovni konferenci poudaril južnoafriški predsednik Cyril Ramaphosa.

A potem so se pogovori nadaljevali in pripeljali do ustanovitve središč za proizvodnjo cepiv v Senegalu, Južni Afriki, Ruandi, Alžiriji in Nigeriji – večina jih sicer še ne deluje.

Pričakuje se, da bodo središča uporabljala tudi tehnologijo mRNA, ki bi lahko bila usmerjena proti boleznim, kot so tuberkuloza, malarija in aids.

Vseeno številni opozarjajo, da bo težko začeti z delom, dokler ne bodo odpravljene "ovire intelektualne lastnine".

Aprila 2021 sta se sicer Komisija Afriške unije in afriški Center za nadzor bolezni zavezala, da bosta do leta 2040 razvila okvir za doseganje 60-odstotne lokalne proizvodnje potrebnih cepiv.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (20)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Slavko BabIč
27. 03. 2023 17.35
+3
to je šele šok za telo -30 stopinj potem pa v telo s +36 stopinjami! to je ziher dober!
Miškolin1890
27. 03. 2023 15.34
+6
Če vlada podhranjenost, potem priželjc ni razvit. ČE je razvit okoli 15% normalne velikosti, tudi cepiva ne bodo pomagala. Gre za prevaro epskih razsežnosti.
Abrams
27. 03. 2023 17.33
-2
brabusednet
27. 03. 2023 15.22
-5
Že tako se reveži preveč plodijo.Preveč ljudi na zemlji je ekološko nespremeljivo.
disorderliness
28. 03. 2023 08.59
To so jih Portugalci navadili. Prej jih je blo glih prav. Povsem naravno. Kako ohraniti populacijo, če ti pirati talepe in tamočne fante kradejo? So si želeli dobre močne može, da ne bo lakote, pa so si samo otrok nabrali.
Bob Marley
27. 03. 2023 14.27
+3
“ Vendar pa zaradi pomanjkanja možnosti hlajenja cepiva,…”No pa povejte kje v Slo stojijo ti famozni ( -70 stopinj) hladilniki za masno preplačana cepiva, ki se jih masovno uničuje?
Vap0
27. 03. 2023 15.17
+2
Ni potrebno vsa cepiva hladit tako ekstremno. Nekatera pa.
Stauffenberg
27. 03. 2023 14.24
+8
....je pa čudno, da imajo prirastek prebivalstva, ta pa z leti kar raste, dočim EU in ZDA nataliteta pada. In sedaj vprašanje, kaj je cilj farmacije---d o b i č e k, vse ostalo je licemerstvo in nič drugega. Že videno.
Frzenk
27. 03. 2023 13.59
+6
Vi pa vlagate v covid in ukraino.... Namest, da bi v lakoto.... 🙉....
Mau83
27. 03. 2023 13.57
+2
na cepiva ne bi smelo biti pantenta. to bi morala biti skupna intelektualna lastnina. naj se sluzi na drugih proozvodih
MathewM
27. 03. 2023 14.18
+8
saj ni samo to, v US imajo meni najbolj bizaren farmacevski sistem, kjer se raziskave ponavadi financirajo z javnim denarjem (ponavadi kake univerze raziščejo), nakar zadevo odkupi farmacevska družba, patentira in mastno služi na državljanih. povrh vsega, pa lastnim državljanom, ki so že enkrat plačali razvoj, zaračuna po 3x več kot tujim državljanom. pa razumi, če moreš.
Gospod .
27. 03. 2023 13.29
+1
Prenaseljenost. Enostavno. Ta mesta so tako polno nabita, da verjetno ljudje ne vedo še za sebe ne kje so.
Vap0
27. 03. 2023 15.17
+3
Jp, zihr si že bil tam, da veš, za kaj se gre...
majkemi123
27. 03. 2023 13.26
+8
Problem prenaseljenosti in lakote se bo samo pove al
Cmrlj3
27. 03. 2023 14.01
-4
Niti ne. Če starši vejo, da bojo otroci preživeli, jih bojo manj naštepali. Potem pa dodaš še izobrazbo in se prenaseljenost sama od sebe porihta.
Kempes
27. 03. 2023 13.23
+17
Če bi bila volja,bi lahko že zdavnaj poskrbeli za Afriko!
trgft
27. 03. 2023 14.13
+6
Saj so poskrbeli, desetletja ropanja in suženjstva.......Bili de kili je prisoten v Afriki, nič bat.
Slavko BabIč
27. 03. 2023 17.51
+3
2 milijarde $ za lačne v Afriko, 70 milijard za vojno in orožje v Ukrajino!
Vap0
27. 03. 2023 13.03
+12
Mogoče bo Bill Gates kakšno indijsko cepivo pripravil tudi za afričane. V Indiji mu je super ratalo...