Malijska vojska je sprva sporočila, da sta bila v napadu upornikov, v katerem so bili onesposobljeni tudi dve oklepni vozili in dva tovornjaka, ubita dva vojaka, deset pa jih je bilo ranjenih. A tuareški uporniki so drugače poročali, ubili in ranili naj bi več deset malijskih vojakov in ruskih plačancev. "Naše sile so v soboto odločno uničile sovražnikove vrste," je sporočil Mohamed Elmaouloud Ramadane, tiskovni predstavnik oboroženih skupin (CSP-PSD). Dodal je tudi, da naj bi se nekateri malijski vojaki in Wagnerjevi plačanci "predali tuareškim borcem".
CSD-PSD je sporočila tudi, da so poškodovali helikopter ki je strmoglavil v Kidalu, a je malijska vojska zatrdila, da je helikopter strmoglavil med rutinsko misijo.
Tudi več ruskih vojaških blogerjev je poročalo, da je bilo v zasedi blizu alžirske meje ubitih najmanj 20 pripadnikov skupine Wagner. "V Maliju so bili ubiti uslužbenci skupine Wagner PMC, ki so se gibali v konvoju z vladnimi enotami ... Nekateri so bili ujeti," je povedal ugledni ruski vojaški bloger Semjon Pegov, ki uporablja ime War Gonzo.
Trditve obeh strani sicer ni bilo mogoče neodvisno preveriti, poroča France24.
Malijske oblasti so sicer dejale, da ruske sile niso Wagnerjevi plačanci, temveč inštruktorji, ki pomagajo lokalnim enotam z opremo, kupljeno v Rusiji, piše Al Jazeera.
Sovražnosti so se začele že v četrtek v mestu Tinzaouatene, izbruhnili so obsežni spopadi med vojsko zahodnoafriške države in separatisti, potem ko je vojska sporočila, da je ponovno prevzela nadzor nad več okrožji. Mesto Tinzaouatene, kjer so spopadi najbolj intenzivni, je skoraj v celoti obkroženo z alžirskim ozemljem in je bilo v zadnjem desetletju že večkrat prizorišče drugih spopadov med separatističnimi silami in vojsko.
Vojaška oblast v Maliju, ki jo vodi polkovnik Assimi Goita, je prevzela oblast leta 2020 in se po izgonu francoskih sil leta 2022 obrnila na rusko skupino plačancev Wagner za varnostno pomoč. Tuaregi pa so etnična skupina, ki se od leta 2012 bori za neodvisnost. Živijo na območju Sahare, vključno z deli severnega Malija, številni od njih pa se počutijo odrinjeni na rob družbe s strani malijske vlade. Leta 2012 so sprožili upor proti malijski vladi, kasneje pa so vodstvo prevzele islamistične skupine, uporniki naj bi tudi sodelovali s teroristično skupino Al Kaida.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.