BBC je pripravil pregled osupljivih zapuščenih lokacij po vsem svetu. Preverite, kaj navdušuje urbane raziskovalce.
Kupari – Titovi Havaji pri Dubrovniku
Kupari so bili v nekdanji Jugoslaviji sinonim za luksuz. Letovišče za vojaško elito, pravili so mu tudi Titovi Havaji, ki je lahko sprejelo blizu 2000 ljudi, skupaj s kampom pa krepko več kot 6000. Vsega 15 minut vožnje ga loči od obleganega bisera Dubrovnika, a turistov ni. Nekdanja slava je ohranjena le še na starih fotografijah in v spominih tistih, ki so tam preživljali poletja ali zime. Hoteli so prazne lupine. Med vojno na Hrvaškem jih je jugoslovanska vojska kar 20 dni obstreljevala iz zaliva, nato je sledilo plenjenje. Vse, kar so mogli, od pohištva in druge opreme do jeklenih in marmornih dodatkov, ki jih tu ni manjkalo, so odnesli na vojaške ladje. Nazadnje so največji hotel Kupari nadstropje za nadstropjem požgali s fosfornimi bombami. Več o zgodovini Kuparov si preberite tukaj.
Letala, puščava Mojave
V puščavi Mojave v Kaliforniji, nasproti ameriške letalske baze, stoji majhna zbirka starih letal, vključno z ostanki dveh bombnikov B-52. Kot piše BBC, ta razbitine ne dajejo vtisa letala, ampak so bolj podobne strmoglavljeni vesoljski ladji.
Ribiška vas Houtouwan, Kitajska
Čeprav je bila zgrajena šele v petdesetih letih prejšnjega stoletja, je kitajska ribiška vasica Houtouwan na otoku Shengshan zdaj zapuščena, saj jo je večina od nekoč 2000 prebivalcev zapustila v devetdesetih letih prejšnjega stoletja v iskanju boljšega življenja. Ostala je le majhna peščica družin, kar pomeni, da v resnici ne gre za mesto duhov. Vas je postala nekakšna turistična atrakcija, predvsem zaradi bujne vegetacije. Bršljan je namreč tesno prekril številne zgradbe.
Zabaviščni park Nara Dreamland, Japonska
Ob odprtju leta 1961 je bil zabaviščni park Nara Dreamland japonski odgovor na Disneyland s pravljičnim gradom in ogromnim lesenim toboganom – toda ko so leta 1983 v Tokiu odprli uradni Disneyland, je priljubljenost parka hitro upadla in leta 2006 so ga za vedno zaprli. Leta 2016 so park začeli rušiti, zdaj pa je ostalo samo opustošeno zemljišče.
Stara tovarna avtomobilov Packard v Detroitu
Prebivalstvo Detroita, ki je bil nekoč cvetoče središče ameriške avtomobilske industrije, se je od leta 1950 močno zmanjšalo, kar pomeni, da mesto nima samo zapuščenih stavb, ampak cele prazne soseske. Tovarna je izdelovala avtomobile od leta 1903 do 1958. Po zaprtju je postala ena največjih zapuščenih zgradb na svetu, predvidoma bo popolnoma porušena do konca leta 2024, z načrti za povsem novo avtomobilsko tovarno.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.