Člani šolskega odbora v okrožju McMinn so glasovali za prepoved grafičnega romana Arta Spiegelmana, ker vsebuje kletvice in ilustracije, ki prikazujejo goloto. Avtor je dejal, da ga je njihova odločitev zmedla, poroča BBC.
Gre za roman v stripu z naslovom Maus: Zgodba preživelega (Maus: A Survivor's Tale), ki prikazuje, kako so avtorjevi starši med holokavstom preživeli Auschwitz. Zgodba ima nekakšen satiričen pridih, saj je avtor narodnosti protagonistov prikazal skozi živali. Jude je upodobil kot miši, Nemce kot mačke, Američane kot pse, Poljake pa kot prašiče.
Kmalu po prepovedi pa je roman postal izjemno priljubljen, postal je najbolj prodajana uspešnica na Amazonu. Povečala se je tudi prodaja v podkategorijah, kot sta grafični romani in stripi. Roman, ki je že leta 1992 prejel številne literarne nagrade, je sicer preveden tudi v slovenščino.
Kot smo že poročali, se je šolski odbor sestal na začetku meseca, predsednik odbora Lee Parkison pa je dejal, da je v knjigi nekaj grobega, spornega jezika. Odbor je tako ocenil, da prisotnost kletvic ni primerna za učni načrt, prav tako jih je zmotila ilustracija gole miši. Sprva je Parkinson predlagal, da bi cenzurirali kletvice, vendar se je odbor na koncu zaradi pomislekov o avtorskih pravicah, odločil, da v celoti prepove poučevanje romana. Nekateri člani odbora so sicer vseeno podpirali vključitev romana v učni načrt.
V intervjuju za CNBC je avtor romana dejal, da gre za orwellovsko ravnanje. Za The New York Times je povedal, da se strinja, da so nekatere slike neprijetne. "Ampak veš, kaj? Ta zgodovina je neprijetna," je dejal.
Do prepovedi romana je sicer prišlo v času, ko v ZDA potekajo širše razprave o učnem načrtu v javnih šolah. Starši, učitelji in šolsko osebje se usklajujejo glede tega, kako v razredu poučevati tematike, kot so rasa, diskriminacija in neenakost, še poroča BBC.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.