1,6 milijona potrjenih novih okužb z novim koronavirusom na teden pomeni: 9.500 vsako uro, 160 ljudi vsako minuto, je izračunal regionalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije WHO za Evropo Hans Kluge, ki se trenutno mudi v Atenah. Ob tem je opozoril, da so razmere v Evropi resne. Napredek zaznavajo le pri najstarejših v družbi, to pa verjetno predvsem zaradi cepljenja proti covidu-19, je pojasnil. V nekaterih državah počasi opažajo prve znake upočasnitve širjenja okužb, vendar to še ne pomeni tudi manjšega števila prenosov okužbe, je dodal.
O varnosti cepljenja je izpostavil, da so zabeležili le malo resnih primerov krvnih strdkov pri okoli 200 milijonih ljudi, ki so bili cepljeni z AstraZeneco. "Trenutno je grožnja krvnih strdkov precej večja pri nekom s covidom-19, kot pri nekom, ki je bil cepljen z AstraZeneco," je dodal.
Hrvaška zaenkrat na nacionalni ravni ne bo spreminjala protikoronskih ukrepov
Hrvaški notranji minister Davor Božinović je stopil pred novinarje po današnji seji znanstvenega sveta hrvaške vlade, na kateri so obravnavali stanje epidemije na Hrvaškem in ustreznost ukrepov. Povedal je, da obstoječih ukrepov na nacionalni ravni, ki jih je država uveljavila 1. aprila, ne bodo spreminjali, ker je epidemiološka situacija specifična za vsako županijo in tamkajšnji štabi civilne zaščite predlagajo ukrepe, ki so v mnogih županijah že ostrejši kot na nacionalni ravni.
Med drugim ne bodo spreminjali ukrepov na hrvaški meji. Še naprej omogočajo vstop v državo vsem, ki so preboleli covid-19 ali se cepili proti njemu, za to pa ne potrebujejo svežega PCR-testa. Na Hrvaško je mogoče vstopiti tudi z negativnim hitrim testom.
Danes objavljeno število novih primerov je nekoliko nižje kot prejšnji četrtek, ko so našteli 3217 novih okužb. V državi je trenutno 15.307 aktivnih primerov okužbe z novim koronavirusom. V bolnišnicah se zdravi 1988 covidnih bolnikov, od katerih jih 179 potrebuje pomoč medicinskih ventilatorjev. Do danes so v državi potrdili 300.900 okužb. Umrlo je 6442 bolnikov s covidom-19.
Na Hrvaškem so do srede zvečer porabili 617.516 odmerkov Pfizerjevega, AstraZenecinega in Moderninega cepiva. Cepili so 500.233 ljudi, od tega 117.283 z dvema odmerkoma. V Zagrebu so pred tednom dni začeli bolj množično cepljenje starejših od 65 let in kroničnih bolnikov.
Zdravstveni delavci so izpostavili, da se del povabljenih ni odzval na cepljenje, a svojih odločitev niso pojasnili. Neuradno naj bi mnogi zavrnili cepljenje s cepivom AstraZenece zaradi stranskih učinkov, zato so na vrsto prišli tudi mlajši, ki nimajo zdravstvenih težav. V hrvaškem zavodu za javno zdravstvo so tudi danes potrdili, da med cepljenimi s cepivom AstraZenece niso zabeležili življenjsko nevarnih stranskih učinkov.
Nemški zdravniki in predstavniki oblasti zaradi strahu pred tretjim valom epidemije pozivajo k hitremu ukrepanju
V Nemčiji se je namreč število okužb z novim koronavirusom drastično povišalo. V zadnjem dnevu so potrdili skoraj 30.000 novih okužb, kar je 9.000 okužb več kot pred enim tednom, je sporočil nemški inštitut za nadzor bolezni Robert Koch (RKI).
Število dnevnih okužb se približuje najvišjemu doslej. Nemčija je največ okužb v enem dnevu zabeležila decembra lani, ko so jih v enem dnevu potrdili 33.777.
Nemški minister za zdravje Jens Spahn je danes posvaril, da v boju proti novemu koronavirusu "vsak dan šteje". Vodja RKI Lothar Wieler pa je dejal, da je zelo jasno, da je treba ukrepati zdaj.
V nemških bolnišnicah razmere postajajo kritične na oddelkih za intenzivno nego, kjer število pacientov s covidom-19 raste že od sredine marca. Zdravniki predvidevajo, da bodo na intenzivni negi še ta mesec dosegli predhodno rekordno število 6000 covidnih bolnikov.
Nemška vlada se je v boju s tretjim valom epidemije novega koronavirusa odločila za uvedbo nujne zavore, ki ji bo omogočila sprejetje nujnih protikoronskih ukrepov, ki bodo obvezujoči v vseh zveznih deželah. Gre za pomemben odstop od dosedanjega neenotnega ukrepanja po posameznih deželah, ki pa ga mora potrditi še zvezni parlament.
V enem dnevu cepili rekordnih skoraj 740.000 ljudi
Včeraj so v Nemčiji razdelili največ odmerkov cepiva proti covidu-19 v enem dnevu doslej. Glede na podatke inštituta Roberta Kocha so cepili okoli 739.000 ljudi, dan prej jih je bilo 564.000.
V Nemčiji je doslej najmanj en odmerek prejelo 17,8 odstotka prebivalstva, v zveznih deželah Bremen in Posarje je ta delež celo nad 20 odstotki.
Na vrsto za cepljenje je medtem prišla tudi nemška kanclerka Angela Merkel. Po poročanju nemških medijev se bo 66-letnica v petek cepila s cepivom družbe AstraZeneca. Enako cepivi je ta mesec prejel tudi nemški predsednik Frank-Walter Steinmeier.
Nemški minister za zdravje Jens Spahn je sicer posvaril, da napredek pri hitrosti cepljenja vseeno ni tako velik, da bi s tem prekinili tretji val epidemije.
V Indiji v zadnjem dnevu rekordnih 200.000 novih okužb
Poleg 200.000 novih okužb z novim koronavirusom je umrlo še 1.038 bolnikov s covidom-19, je sporočilo indijsko ministrstvo za zdravje. Število novih okužb se je od začetka aprila več kot podvojilo, oblasti pa se spopadajo s pomanjkanjem cepiv in bolniških postelj.
V tej državi, kjer okužbe naraščajo zaradi množičnih verskih festivalov, političnih shodov in množic na priljubljenih tekmah kriketa, se soočajo z močnim drugim valom epidemije, v kateri so ta mesec potrdili že skoraj dva milijona okužb.
Skupno so v Indiji doslej potrdili prek 14 milijonov okužb, kar jo za ZDA uvršča na drugo mesto med najbolj prizadetimi državami. Oblasti v nekaterih zveznih državah so zaradi naraščanja okužb uvedle omejitve. V državi Maharastra s finančno metropolo Mumbaj so zaprli vse nenujne trgovine, prepovedano je druženje več kot petih ljudi.
Skupno so v tej državi z okoli 1,3 milijarde prebivalcev doslej potrdili več kot 173.000 smrti zaradi covida-19. Strokovnjaki sicer opozarjajo, da je dejansko število verjetno precej višje.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.