Tujina

Francozi se prerivajo za hladilne naprave, na oknih pečejo jajca

Pariz , 27. 06. 2026 10.28 pred 1 uro 4 min branja 30

Prerivanje Francozov zaradi hladilnih naprav

Evropa je še vedno pod pokrovom peklenske vročine, ki terja smrtne žrtve. Ta je v Franciji terjala že štiri otroška življenja, zaradi utopitve je umrlo več kot 55 ljudi. Vremenoslovci svarijo da se bo izjemno vroče vreme, ki pesti Evropo, pomaknilo proti vzhodu, kjer bo približno 150 milijonov ljudi izpostavljenih temperaturam nad 35 stopinj Celzija.

V Nemčiji, Belgiji in na Nizozemskem so v petek izmerili rekordno visoke junijske temperature, medtem ko se je število smrtnih žrtev vročinskega vala v Evropi še povečalo, zlasti v Španiji in Franciji. Oblasti so zaradi nevarnosti za zdravje odpovedale koncerte in druge javne prireditve, poroča BBC. 

Znanstveniki opozarjajo, da gre za najhujši vročinski val doslej, saj se skoraj polovica od 850 največjih evropskih mest sooča z doslej neznanim toplotnim stresom. Po njihovih besedah so tako ekstremne temperature posledica podnebne krize, ki jo povzroča izgorevanje fosilnih goriv, poroča Guardian.

Tragične smrti otrok

V petek je bolnišnica v Marseillu sporočila, da je v začetku tedna na urgentnem oddelku umrl 18-mesečni deček, potem ko so ga v avtomobilu našli v stanju hude hipertermije.

Policijski vir je za časnik Le Figaro povedal, da naj bi oče, ki dela v bližini, sina pomotoma pozabil v avtomobilu, namesto da bi ga odpeljal v vrtec.

V začetku tega tedna so v pariškem predmestju našli mrtvega triletnega dečka, potem ko je splezal v avtomobil in v njem ostal ujet, ko se je aktivirala otroška varnostna ključavnica. V ločenem primeru pa so v parkiranem avtomobilu našli trupli dveh otrok, starih dve in štiri leta.

Kaos med prebivalci Francije, prerivanje za hladilne naprave

Neznosna tropska vročina, ki je zajela Francijo, pa je med prebivalci povzročila pravo paniko. V trogovinah se kupci dobesedno prerivajo za zadnje zaloge ventilatorjev in drugih hladilnih naprav. Ljudje so v petek zgodaj zjutraj že pred odprtjem čakali v vrstah, da bi prišli do naprav za hlajenje.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Po navedbah tamkajšnjih medijev so bile police z najcenejšimi ventilatorji izpraznjene v le nekaj minutah po odprtju vrat. Med prerivanjem je več oseb utrpelo lažje telesne poškodbe.

Francozi na družbenih omrežjih množično delijo svoje izkušnje in težave z neznosno vročino. Parižana je postal spletna senzacija, potem ko mu je uspelo speči jajca na ponvi, ki jo je pustil na svojem oknu.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Padajo vročinski rekordi

V jugozahodnem nemškem mestu Saarbrücken, tik ob francoski meji, so po prvih podatkih izmerili rekordnih 41,3 stopinj Celzija, kar je najvišja temperatura doslej v Nemčiji. Francija je medtem ta teden že tretji dan zapored beležila najvišje temperature v svoji zgodovini.

Vročina v Parizu
Vročina v Parizu
FOTO: AP

Čeprav je vročinski val v Franciji že dosegel vrhunec, je francoski minister za zdravje opozoril, da je še posebej zaskrbljujoče naraščajoče število smrti na domovih. Svetovna meteorološka organizacija (WMO) je opozorila, da bo vročinski val imel velike posledice za zdravje ljudi, ekosisteme, kmetijstvo in delovne razmere.

'Rdeča' evropa

Zaradi vročinskega vala, ki je zajel Evropo in se pomika proti vzhodu celine, naj bi danes zabeležili temperature nad 35 stopinj Celzija na območjih s skupno 193 milijoni prebivalcev, je izračunala francoska tiskovna agencija AFP. V delih številnih evropskih držav danes velja rdeče vremensko opozorilo zaradi vročine.

Temperature nad 30 stopinj Celzija pa naj bi danes v katerem koli delu dneva v Evropi zabeležili na območjih, kjer živi skupno več kot 404 milijone prebivalcev. Analiza AFP, ki temelji na napovedih nemške vremenske službe in projekcijah prebivalstva za leto 2025 Skupnega raziskovalnega centra, se ujema s številkami avstrijske nevladne organizacije Klimadashboard.

Med območji, ki jih bodo danes najbolj prizadele ekstremne temperature, je Nemčija, kjer naj bi okoli 82 milijonov ljudi doživelo nad 30 stopinj Celzija, med njimi 75 milijonov nad 35 stopinj.

V Franciji naj bi temperature presegle 35 stopinj za okoli 26 milijonov ljudi po vsej državi, kar je manj kot v petek. V tej državi, kjer vročinski val vztraja že več dni, temperature postopoma padajo, tako da naj bi do nedelje zvečer po napovedih vremenske službe Meteo-France odpravili še vsa preostala rdeča vremenska opozorila.

Vročina nad 35 stopinj naj bi danes zajela skoraj vso Madžarsko, kar pomeni več kot devet milijonov ljudi. Podobno bo po napovedih tudi v Avstriji, med drugim v prestolnici Dunaj, na Češkem in v obsežnih delih Poljske, navaja AFP.

Živo srebro se bo sicer nad 30 stopinj danes povzpelo v večjem delu Evrope, od Grčije in Italije do Danske in južne Švedske.

Zelo vroče bo tudi na Balkanu. Na Hrvaškem bodo najvišje dnevne temperature po navedbah tamkajšnjega meteorološkega zavoda med 32 in 39 stopinj Celzija, za območja Reke, Splita in Dubrovnika ob jadranski obali so razglasili rdeče vremensko opozorilo pred vročino.

Rdeče vremensko opozorilo velja tudi za Bačko in Srem na severu Srbije. V Bosni in Hercegovini od danes do 30. junija za vso državo velja oranžno vremensko opozorilo, najvišje temperature pa naj bi danes dosegle med 33 in 40 stopinj.

Bo pa danes najhujša vročina prizanesla Veliki Britaniji, Portugalski in delu Španije, poroča AFP

Na donatorski konferenci več kot 10 milijard evrov za obnovo Ukrajine

Bahrajn poroča o napadih iranskih dronov po ameriških napadih na Iran

  • ECEshop klime 24ur  01
  • ECEshop klime 24ur  02
  • ECEshop klime 24ur  03
  • ECEshop klime 24ur  04
  • ECEshop klime 24ur  05
  • ECEshop klime 24ur  06
  • ECEshop klime 24ur  07
  • ECEshop klime 24ur  08
KOMENTARJI30

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Noleani
27. 06. 2026 14.29
Ojoj, mi v J Evropi imamo klime že leta, le zakaj? Tile so prvič izkusili poletno vrocino, ki je pri nas stalnica. Se mi kar smilijo. Se spomnim sodelavke z mednarodnega projekta doma iz osrednje Nemčije. Štiri leta nazaj je bila pri nas in se čudila zakaj imamo vsi klime. No sedaj ve in jo ima tudi ona.
asdfghjklč
27. 06. 2026 14.14
si bodo klime sami montirali? malo so prepozni za to ... to bi morali že na spomlad ali pa med zimo delati ...
Murkovzos
27. 06. 2026 14.11
Nove paradigme bivanja.... In možgane na ON tekom bivanja na tej zemlji.
First Last
27. 06. 2026 14.08
Obdavcit stvari proporcionalno glede na skodo ki jo dela planetu. Na vrhu seveda goriva, in vec tankas vecji davek, tako da bi morali biti astronomski za jahte naprimer. Nato seveda mora slediti meso, jap, ne jokat zdle, meso da. Pobrani davki pa direktno in transparentno v obnovo ipd.
Apbijd
27. 06. 2026 13.53
Nič neobičajnega...če ne bi imeli medijev,bi bilo tako kot vsako leto...že leta 1959 so v Rimu pri 40°C pekli jajca v ponvici na prostem... Tako da brez panike...vse je sončni cikel
txoxnxy
27. 06. 2026 13.52
Kako lahko eni še vedno krivijo fosilna goriva ko pa že vrabci čivkajo da je za pregreravanje kriva elektrika in samo elektrika . Že Tesla je napovedal da bo elektrika uničila planet saj vsaka el naprava deluje kot mini mikrovalovka in segreva zemeljsko jedro zato je tudi v zadnjem času zelo povečana potresna in vulkanska dejavnost na površju pa predvsem klimatske naprave odajajo ogromno količino toplote v ozračje da lahko hladijo prostore . Izklopite elektriko za teden dni in peklenske vročine enostavno ne bo več .
I am lost.
27. 06. 2026 13.46
Bodite no koristni verniki in zmolite malo da bo manj pripekalo .. Če vas bog ne bo poslušal, potem ste nekoristni.
devlon
27. 06. 2026 13.41
kakšna drama, no.. prav apokalipsa... sak ni 55 stopinj! pri 35ih pa klima opravi svoje delo.
Alexsander6
27. 06. 2026 13.36
Kakšen butast naslov. A gre lahko še nižje?
Artechh
27. 06. 2026 13.42
Sej se prerivano, obstaja video. Kako zapeceni odruvajo starejse francoske gospe da bi dobili klimo. #multikulti
Bassettt
27. 06. 2026 13.25
Noro, res! Da so v največji vročini zunaj na soncu sredi dneva po legi sonca sodeč. Domov ali pa v senco pred stavbo oz. v naravo
Kameleon Kiddo
27. 06. 2026 13.19
Kake drzave? Drzave obstajajo samo še za siromake. Svet je prevzela klika vojneželjnih kapitalistov ki preko nato pakta rubijo in skubijo drzave nam pa prodajajo iluzije. Srečo majo ker butlov nikoli ne zmanjka. Pa ker se dobri ljudje je organizirajo skup kot slabe duše.
ehhhh, kaj pa ta peklenska vročina, to se da komot potrpeti, pomembna je gospodarska rast in potni stroški za nekaj sto km na dan in nekaj sto kilometrske vožnje na kavo za vsak vikend. Bomo pač klime navili, musk bo kmalu naredil njive in sadovnjake na luni al celo hoče it na mars, se bomo lahko preselili, tako da Zemlje ni potrebno šparat....zažgimo vse narod.
GAYPLANET
27. 06. 2026 13.15
Potrebno bo prilagajanje v kmetijstvu in ostalih gospodarskih panogah zaradi ekstremnih vremenskih razmer! Potrebovali bomo več energije za klimatske naprave.........
PSIHOTERAPEVT
27. 06. 2026 13.12
Poletje je cisto normalno, samo mediji ki pretiravajo in manipulirajo z ljudmi so 100x bolj uspesni od te vrocine.
Alexsander6
27. 06. 2026 13.37
Točno tako. Mediji so zlo človeštva.
a6t352
27. 06. 2026 13.52
V 50 letih so se v Sloveniji povprečne temperature dvignile za 1,8 stopinje Celzija.
GAYPLANET
27. 06. 2026 13.10
Podnebne spremembe! Klimatologi so dolgo opozarjali in še naprej opozarjajo, ampak nekateri ne jemljejo resno strokovnjakov!
lokson
27. 06. 2026 13.38
Te prosim!!
jutri_pa_res
27. 06. 2026 12.40
Da oče pozabi otroka v avtu, namesto da bi ga odložil v vrtcu, je čisto možno in bi to moral pojasniti kakšen psiholog. Sigurno mu to ni rutina, ampak mu to nalagajo samo občasno. Spomnim se primera, ko ga je recimo med vožnjo poklical šef in ga nekaj spraševal, pa kdaj pride v službo itd...in je otroka zadaj čisto izklopil in oddrvel v službo...
jutri_pa_res
27. 06. 2026 12.43
Lahko ste pa sigurni, da če se komu to zgodi, je tista kazen, ki jo bo odslužil državi, še najmanj, kar bo do smrti nosil na duši...
devote
27. 06. 2026 11.54
Eni se kar zagovarjajo in opravicujejo take starse... V ZAPOR!!! z njimi in naj tam 10 let razmislja o 1000 stvareh v glavi, ko mu je morala biti edina briga otrok.
kristinahopsasa
27. 06. 2026 11.20
Ampak v Sloveniji se pa še kar najde folk (in to veliko njih), ki trdijo, da je to normalno poletje. Veliko pove o našem izobraževalnem sistemu!
Mlecna cesta
27. 06. 2026 11.02
To niso odgovorni starši, žal mi je malčkov, ki so umrli zaradi njih...
Rainbow warrior
27. 06. 2026 11.02
Ljudje so vedno bolj zmešani. Da pozabiš otroka v avtu....
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763