"General Brice Oligui Nguema je bil soglasno imenovan za predsednika odbora za prehod in obnovo institucij, predsednika tranzicije," so voditelji hunte sporočili na televizijski postaji Gabon 24. Oligui je sicer pred tem zavrnil ugibanja, da naj bi postal vodja puča. Gabonski vojaki so danes v nastopu na televiziji razglasili, da so preklicali rezultate volitev in razpustili vse institucije v državi. Obenem so do nadaljnjega zaprli vse meje.
Za to so se odločili, ker so že dolgo opazovali "neodgovorno, nepredvidljivo upravljanje, ki je vodilo v nadaljnjo slabšanje družbene kohezije, kar pa lahko vodi državo v kaos". S prevzemom oblasti nameravajo braniti mir in končati trenutno oblast, so dodali pripadniki elitne republikanske garde na televizijski postaji Gabon 24. Kot so pojasnili, so govorili v imenu odbora za tranzicijo in obnovo institucij.
Dopisnik AFP je ob tem poročal, da so v prestolnici Libreville odjeknili streli.
Predsednik v hišnem priporu
Vojska je predsednika Bonga zaprla v hišni pripor, kjer je skupaj z družino in zdravnikom. Enega od njegovih sinov Noureddina Bonga Valentina, ki je tudi svetovalec predsednika, pa so aretirali zaradi izdaje. Poleg njega so aretirali še več drugih oseb, ki so blizu predsednika. Očitajo jim še utajo davkov, korupcijo in ponarejanje predsednikovega podpisa, so sporočili iz vojske.
Bongo je mednarodno skupnost pozval k pomoči in dodal, da ne ve, kaj se trenutno dogaja zunaj.
Televizija je predvajala posnetke vodje republikanske garde, generala Oliguija Njguema, ki so ga slavili drugi vojaki in vzklikali Oligui predsednik.
Pred vojaškim udarom je volilna komisija sporočila, da je Bongo osvojil skoraj dve tretjini vseh glasov na volitvah, ki jih je opozicija označila za ponarejene. Tudi vojska je danes ocenila, da volitve niso bile transparentne ali kredibilne, zaradi česar so jih razveljavili.
V Gabonu so v soboto potekale predsedniške, parlamentarne in lokalne volitve brez prisotnosti mednarodnih opazovalcev. Glede na volilno komisijo je Ali Bongo Ondimba osvojil okoli 64 odstotkov glasov, njegov glavni tekmec Albert Ondo Ossa pa skoraj 31 odstotkov. Že pred zaprtjem volišč je Ondo Ossa trdil, da je zmagovalec, in očital Bongu prevaro.
Ob koncu volitev je vlada Bonga napovedala policijsko uro in preprečila dostop do interneta, da bi s tem preprečila širjenje domnevnih lažnih novic. Tudi državni urad za oddajanje je preventivno prepovedal oddajanje francoskim televizijam v državi, češ da niso objektivne pri poročanju o volitvah.
Danes so sicer v državni znova vzpostavili internet.
Bongo je na oblasti že 14 let. Prvič je bil izvoljen leta 2009 po smrti svojega očeta Omarja Bonga Ondimbe, ki je državi vladal skoraj 42 let.
Afriška unija (AU) in Francija sta udar ostro obsodili, medtem ko so EU, ZDA in Rusija izrazile zaskrbljenost. Kitajska je vse strani v državi pozvala, naj zagotovijo varnost Bonga in rešijo izzive s pomočjo dialoga. Kasneje je udar "odločno obsodil" še generalni sekretar ZN Guterres, je sporočil njegov tiskovni predstavnik Stephane Dujarric.
Obsodila ga je tudi Nemčija, ki pa je obenem priznala, da obstajajo upravičeni pomisleki glede verodostojnosti sobotnih volitev. "Vojska ni pristojna za nasilno posredovanje v političnem procesu. Gabonci morajo imeti možnost, da samostojno in svobodno odločajo o svoji prihodnosti," je sporočilo nemško zunanje ministrstvo.
Gabon, kjer živi 2,3 milijona ljudi, je ena najbogatejših držav v Afriki predvsem na račun nafte, ki so jo odkrili v 70. letih prejšnjega stoletja. Kljub temu še vedno okoli tretjina prebivalstva živi pod pragom revščine.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.