Voditelji v izjavi poudarjajo, da "pravičnega miru ni mogoče uresničiti brez popolnega in brezpogojnega umika ruskih sil in vojaške opreme, to pa mora biti vključeno v katerikoli poziv k miru". Zatrjujejo še, da njihova podpora Ukrajini ne bo pojenjala, države pa da bi morale "stopiti skupaj proti ruski nezakoniti, neopravičljivi in neizzvani vojni agresije nad Ukrajino". Zagotovili so tako nadaljnjo finančno, humanitarno, vojaško in diplomatsko podporo Ukrajini, dokler bo ta potrebna.
Obenem pa so napovedali nove sankcije in ukrepe, ki bi zadali škodo Rusiji in tistim, ki podpirajo njeno vojno delovanje. Z njimi nameravajo Rusiji odvzeti "tehnologijo G7, industrijsko opremo in storitve, ki podpirajo njen vojni stroj". Da bi zmanjšali prihodke, ki jih Rusija dobiva iz izvoza diamantov, bodo poleg tega "še naprej tesno sodelovali za omejevanje trgovine in uporabe diamantov, ki jih izkopljejo, obdelajo ali proizvedejo v Rusiji".
Rusija velja za največjo proizvajalko diamantov na svetu in trgovina z njimi za državo predstavlja pomemben vir prihodka. Leta 2021 je izvoz diamantov Rusiji prinesel štiri milijarde evrov prihodkov. Doslej EU ni omejevala trgovine z ruskimi diamanti. Kot razlog za to je doslej veljalo nasprotovanje Belgije, kjer mesto Antwerpen od 16. stoletja velja za svetovni center diamantov.
Charles Michel je na današnji novinarski konferenci potrdil te namere. "Trgovino z ruskimi diamanti bomo omejili," je dejal ob robu vrha. "Ruski diamanti niso večni," je dodal, ob čemer si je sposodil naslov filma o Jamesu Bondu Diamanti so večni.
V izjavi, objavljeni v mestu, kjer je bila leta 1945 odvržena prva atomska bomba, uporabljena v vojni, so voditelji še posvarili Rusijo, da je že sama grožnja z jedrskim orožjem nesprejemljiva.
Vojna v Ukrajini je glavna tema srečanja voditeljev držav članic skupine sedmih gospodarsko najrazvitejših držav – Kanade, Francije, Nemčije, Velike Britanije, Italije, ZDA, Japonske – in EU, ki so se zbrali v Hirošimi. Tam se bodo do nedelje posvetili še nekaj drugim temam, med drugim odnosom s Kitajsko. Voditelji naj bi izrazili enotnost glede vprašanja Tajvana in razpravljali o tem, kako zmanjšati odvisnost dobavnih verig od Kitajske, ne da bi pri tem dodatno zaostrili odnose s Pekingom.
Po pričakovanjih bodo voditelji ob koncu vrha med drugim sprejeli izjavo o jedrskem razoroževanju. V luči tega je japonski premier Fumio Kišida za kraj srečanja izbral Hirošimo, simbol tega, kar jedrsko orožje lahko povzroči.
Tokratni vrh G7 bo potekal v razširjeni sestavi, saj si Japonska prizadeva povečati vpliv bloka v državah v razvoju. Med udeleženci bodo tudi predstavniki Brazilije, Indije, Komorov, Cookovih otokov, Indonezije, Vietnama, Avstralije in Južne Koreje.
KOMENTARJI (375)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.