Tujina

V Iranu so sodili novinarkama, odgovornima za razkritje zgodbe Mahse Amini

Teheran, 31. 05. 2023 17.22 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na iranskem sodišču so sodili dvema novinarkama, ki sta bili odgovorni za razkritje zgodbe Mahse Amini, kurdo-iranske ženske, ki je lani umrla v priporu, potem ko jo je pridržala iranska moralna policija.

Niloufar Hamedi in Elaheh Mohammadi sta že osem mesecev zaprti v Iranu in sta obtoženi "zarote in upora proti nacionalni varnosti" ter "protidržavne propagande", za kar jima po navedbah organizacije Novinarji brez meja grozi smrtna kazen.

Po poročanju iranskega proreformnega časopisa SharghDaily sta bili ženski ločeno zaslišani na sodišču, ki mu predseduje razvpiti sodnik Abolghasem Salavati. Sojenje prihaja na vrsto po mnogih protestih, ki so pretresli Iran. Oblasti so nato zatrle večmesečno gibanje, ki je predstavljalo eno največjih notranjih groženj iranskemu klerikalnemu režimu.

Niloufar Hamedi in Elaheh Mohammadi
Niloufar Hamedi in Elaheh Mohammadi FOTO: AP

Hamedijeva je bila aretirana, ker je obiskala Aminijevo v bolnišnici in poročala o njenem težkem zdravstvenem stanju ter specifično omenila, da je Aminijeva takšna prišla iz policijskega pripora. Večino časa je Hamedijeva v priporu preživela popolnoma sama, do nje niso smeli dostopati niti njeni odvetniki. Združeni narodi pa so sporočili, da je novinarka od septembra zaprta v samici v zloglasnem zaporu Evin. 

Časopis SharghDaily je navedel, da je bil Hamedijevi večino časa pripora onemogočen dostop do odvetnikov, ZN pa so sporočili, da je bila novinarka od septembra zaprta v samici v zloglasnem zaporu Evin. Na sojenju je novinarka zanikala vse obtožbe in poudarila svoje novinarske dolžnosti, ki so v skladu z zakonom, je na družbenih omrežjih zapisal njen mož Mohammad Hossein Ajorloo.

Protesti v Iranu
Protesti v Iranu FOTO: AP

Mohammadijeva je bila aretirana na dan, ko je poročala iz pogreba Aminijeve. Niti družine aretiranih novinark niso bile obveščene, da so aretirane, izvedeli so šele po sedmih mesecih. 

Hamedijeva, Mohammadijeva in še ena priprta novinarka, Narges Mohammadi, so bile letos prejemnice Unescove svetovne nagrade za svobodo tiska za izjemen prispevek k svobodi tiska. "Zavezani smo, da bomo počastili pogumno delo iranskih novinark," je v izjavi ZN povedala predsednica žirije Zainab Salbi in dodala, da so novinarke plačale res "visoko ceno za svojo zavezanost poročanju in posredovanju resnice".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

niktalop
31. 05. 2023 19.36
+6
Novinarkama grozi smrtna kazen, za kar je zaslužna religija ki jo poznamo kot islam.
peglezn
31. 05. 2023 19.02
+6
nisem še videl vere, ki se ne bi imela za moralno avtoriteto... zato... religijo stran od države in politike! naj jo ima doma, komur paše.
oježeš
31. 05. 2023 18.22
+11
Moralna policija, me prav zanima kako moralni so njeni člani.
JOCR1255
31. 05. 2023 18.46
+0
Po spominu je ravno RKC TV pred leti imela najboljši moralni nočni program in ostale učila lepega zgleda.
JOCR1255
31. 05. 2023 18.21
+1
Kaj ni tam desna oblast?