Pri britanskem BBC-ju so analizirali satelitske posnetke in ugotovili, da so med 26. avgustom in 5. septembrom na strateško pomembnem odseku na meji med Gazo in Egiptom položili več kot šest kilometrov asfalta od obale proti notranjosti.
S posnetkov je razvidno, da so gradbena dela na dvopasovnici potekala tudi ponoči. Cesta sicer poteka le nekaj metrov stran od ograje in leži na območju, kjer je bil tudi edini prehod med Gazo in Egiptom, od koder so dostavljali pomoč.
Filadelfijski koridor je v celoti dolg slabih 13 kilometrov in poteka ob meji z Egiptom od mejnega prehoda Kerem Shalom do Sredozemskega morja. Izrael se je z omenjenega območja leta 2005 umaknil, ko so iz Gaze umaknili svoje enote. Letos v začetku maja pa so njihove sile zopet vstopile in prevzele nadzor, v okolici pa z eksplozivi in stroji uničili številne zgradbe. V eni od vasic naj bi izraelska vojska sedaj vzpostavila tudi svojo bazo, še navaja BBC.

Izraelski premier Benjamin Netanjahu sicer že dlje časa vztraja, da naj izraelske varnostne sile ohranijo nadzor na meji med Gazo in Egiptom – nad tako imenovanim filadelfijskim koridorjem, kjer sedaj poteka asfaltiranje, in velja za eno ključnih strateških točk.
V izraelskem napadu v Libanonu ubiti trije reševalci
Kot so še zapisali v sporočilu izraelske vojske, so izvedli niz napadov na tarče na območju Aitaruna, Marun el Rasa in Jaruna, poleg tega pa prestregli več izstrelkov, ki so bili ponoči iz Libanona izstreljeni proti izraelskemu ozemlju.
Hezbolah je navedel, da je zgodaj davi obstreljeval mesto Kirjat Šmona na severu Izraela kot odgovor na napade Izraela, zlasti napad, v katerem so bili ubiti reševalci v vasi Frun na jugu Libanona. Libanonsko ministrstvo za zdravje je v soboto sporočilo, da so bili v omenjenem napadu ubiti trije reševalci, dva pa ranjena, eden od njiju kritično.
Tarča napada je bila po navedbah ministrstva libanonska ekipa civilne zaščite, ki je gasila požare, nastale zaradi nedavnih izraelskih napadih, medtem ko je izraelska vojska v zvezi s tem napadom pojasnila, da je "odstranila teroriste" gibanja Amal, ki je zaveznik Hezbolaha v Frunu.
Libanonski premier Nadžib Mikati je napad obsodil in v izjavi dejal, da je "ta nova agresija na Libanon očitna kršitev mednarodnih zakonov".