Reševalci so v petek ves čas spremljali razmere in vodostaj, podporo pa jim je nudilo tudi prostovoljno gasilsko društvo Sveti Martin, poroča avstrijski časnik Kronen Zeitung. Tekom popoldneva so reševalci uspeli stopiti v kontakt s Poljaki, do večera pa so jih že rešili iz jame. Po prvih ugotovitvah so rahlo podhlajeni.
Poljski raziskovalci so se v jamo odpravili v četrtek z namenom raziskovanja tektonske sestave regije. V zapletenem jamskem sistemu so nato obtičali zaradi narasle vode. Da bi ponovno vzpostavili stik s skupino, so reševalci na pomoč poklicali potapljače. Poljake so našli le nekaj sto metrov stran od turističnega dela jame.
V jami Lamprechtshöhle so se v preteklosti že večkrat zgodili podobni incidenti. Avgusta 2016 je po močnem deževju sedem ljudi, med njimi dva otroka, ostalo ujetih v jami, potem ko je voda pri vhodu nenadoma močno narasla. Neposredne nevarnosti za obiskovalce takrat ni bilo, so pa le ti morali ostati v jami, dokler se ni voda umaknila.
Avgusta 2013 pa je pod zemljo obtičalo 26 oseb. Tudi takrat je močno deževje zalilo nizko ležeči vhod v jamo. Zaradi več podobnih incidentov je jama opremljena s sistemom zgodnjega obveščanja, ki sproži alarm, če se nivo vode v jami nevarno dvigne. Obiskovalci imajo v tovrstnih situacijah običajno dovolj časa, da se odpravijo do izhoda.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.