V torek so že tretji dan zapored popravili vročinski rekord. V kraju Lytton v Britanski Kolumbiji so namerili kar 49,5 stopinje Celzija v senci. Prebivalka Lyttona Meghan Fandrich je za lokalni časopis dejala, da se ljudje večinoma zadržujejo doma. "Nevzdržno je. Večinoma se zadržujemo v zaprtih prostorih. Navajeni smo vročine, vendar se 30 stopinj precej razlikuje od 47," je dejala.
Številna gospodinjstva v Britanski Kolumbiji nimajo klimatske naprave, saj so temperature v poletnih mesecih običajno precej milejše.
V Vancouvru so od petka našteli vsaj 134 smrti, povezanih z vročino. Številke o vročinskih kapeh sicer še prihajajo. Večinoma gre za starejše osebe z določenimi zdravstvenimi težavami. Na več območjih v mestu so oblasti postavile začasne vodnjake in hladilne centre.
"Vancouver še ni doživel takšne vročine in na žalost zaradi nje umira več deset ljudi," je povedal tamkajšnji predstavnik policije Steve Addison.
"Smo druga najhladnejša država na svetu. Skoraj nikoli ne govorimo o vročinskem valu. V Dubaju je trenutno hladneje kot pri nas," je dejal meteorolog David Phillips.
Na severozahodu ZDA so medtem temperature presegle 46 stopinj, v Portlandu in Seattlu so namerili 42,2 stopinje Celzija. Tudi tam poročajo o številnih smrtnih žrtvah zaradi vročine.
V zvezni državi Washington se zaradi povečane uporabe klimatskih naprav spopadajo z izpadi elektrike. Ponekod je vročina stopila celo električne kable.
Vročinski val, ki se razteza vse od ameriške zvezne države Oregon pa do kanadskih arktičnih območij, je posledica območja visokega zračnega pritiska, ki je ujel vročino. Znanstveniki tovrstne vročinske valove pripisujejo podnebnim spremembam. Opozarjajo, da bodo samo še bolj pogosti.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.