Tik preden je obelisk v četrtek padel v ribnik v Parku zmage, so delavci z gradbenimi stroji prekopali tla pod skoraj 80 metrov visokim spomenikom. Šlo je za večdnevni projekt, saj so v okolici veljala zaostrena varnostna pravila.
Rušenje je s ploskanjem pospremilo tudi nekaj obiskovalcev in radovednežev. To je bil še zadnji v nizu sovjetskih spomenikov, ki so bili porušeni po ruski invaziji na Ukrajino. "Odstranili smo brazgotino, ki jo je pustila Sovjetska zveza," je dogodek opisal eden izmed obiskovalcev.
Zunanji minister Edgars Rinkevičs je na Twitterju dejal, da so z odstranitvijo spomenika "zaprli še eno bolečo stran zgodovine in sedaj že gledajo proti boljši prihodnosti."
"Narobe in zelo slabo je, da so porušili spomenik v spomnim vojakom, ki so umrli v vojni," pa menijo tisti, ki se z rušenjem niso strinjali. Rušenje je pospremila tudi skupina protestnikov.
Obelisk je bil sestavljen iz petih stolpov s tremi zvezdami na vrhu in je bil postavljen med dva druga kipa. Skupina treh vojakov in ženske je predstavljala domovino.
Spomenik so zgradili leta 1985, ko je bila Latvija še del Sovjetske zveze. Vendar je spomenik, že odkar je leta 1991 Latvija postala neodvisna in nato tudi članica EU in zveze NATO, vzbujal polemike.
Latvija ima sicer z Rusijo 214 kilometrov dolgo mejo in veliko skupino ruskih prebivalcev, ki ob dnevu zmage vsako leto v Rigi ob spomeniku polagajo cvetje.
Rušenje so sicer že maja z glasovanjem podprli v latvijskem parlamentu, sledila je še podpora mestnega sveta Rige.
Več spominskih obeležij iz časov Sovjetske zveze bo odstranila tudi Estonija, je sporočila estonska vlada, ki je zaradi ruskega napada na Ukrajino ta korak naznanila že pred časom. Prvi je 'padel' sovjetski tank T-34, ki so ga umaknili iz mesta Narva na vzhodu države.
KOMENTARJI (375)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.