Zaključena je več mesecev trajajoča preiskava s področja nezakonitih migracij, v kateri je sodelovalo 125 kriminalistov Sektorja kriminalistične policije in policistov PU Maribor s pomočjo policistov iz PU Ljubljana, Celje in Novo mesto. V preiskavi so sodelovali tudi varnostni organi Avstrije, Madžarske in Italije, vse skupaj sta koordinirala Uprava kriminalistične policije na GPU in Europol.
Ob 13. uri je potekala novinarska konferenca, v kateri so govorili Beno Meglič, vodja Sektorja kriminalistične policije PU Maribor, Damijan Roškarič, vodja Oddelka za kriminalne združbe v Sektorju za organizirano kriminaliteto iz Uprave kriminalistične policije GPU, in Tomaž Pavček, vodja Oddelka za upravljanje meja v Sektorju mejne policije, Uprava uniformirane policije GPU.
Meglič je dejal, da je bila preiskava usmerjena zoper mednarodno hudodelsko združbo, ki se je ukvarjala z nezakonitimi prevozi tujcev iz Hrvaške preko Slovenije v Italijo in iz Srbije preko Madžarske v Avstrijo. Na podlagi odredb okrožnega tožilstva so kriminalisti pričeli s prikritimi preiskovalnimi ukrepi. Ugotovili so, da je bil vodja hudodelske združbe 52-letnik iz Ptuja, pri organizaciji pa je sodeloval še z 41-letnim slovenskim državljanom in 43-letnim državljanom Slovenije. Slednji je pred tem že bil prijet zaradi istih dejanj v Kopru, a je nadaljeval z nezakonitim delom takoj, ko je bil spuščen na prostost.
52-letnik je iskal voznike, ki bi vozili od madžarske meje do neposredne bližine z Avstrijo. Ugotovljeno je bilo še, da je vodja pri tem sodeloval tudi z organizatorji z območja Grčije in Srbije, organiziral je prevoze večjega števila tujcev, celo do 37 tujcev, s čimer so bili izpostavljeni življenjski nevarnosti.
Tujci, ki so jih pripeljali do avstrijske meje, so jo prečkali peš. V Avstriji so se predali policistom in zaprosili za mednarodno zaščito. V času kriminalistične preiskave so ugotovili, da so tujci morali plačati okoli 5000 evrov za prevoz od Srbije do Avstrije, od matične države do ciljne pa tudi od 15.000 do 20.000 evrov. Organizatorji so ponudbe za voznika oglaševali celo na družbenem omrežju Facebook.
V zaključnih aktivnostih je po besedah Megliča sodeloval tudi Europol, skupno pa je za različna kazniva dejanja bilo osumljenih 13 oseb, od tega 12 državljanov Slovenije, starih med 42 in 68 let, 44-letna državljanka Slovenije in 22-letna državljanka Srbije.
"Slovenska policija izvaja vse potrebne ukrepe za preprečevanje, odkrivanje in preiskovanje nezakonitih migracij, med katerimi je odkrivanje hudodelskih združb, ki se ukvarjajo s tihotapljenjem," je pojasnil Roškarič. Kot je dodal, je problematika nezakonitih migracij ena izmed prioritet Policije, poudarek pa dajejo tudi na mednarodno sodelovanje.
"Slovenija na t. i. zahodno-balkanski poti ostaja tranzitna država, nezakonite migracije so usmerjene proti Italiji, Avstriji in drugim ciljnim državam Evropske unije. V Policiji ugotavljamo, da trend tihotapstva ob vstopu v schengensko območje ne odstopa od zaznane problematike preteklih let," je dodal Roškarič. Policija je v lanskem letu obravnavala več kot 240 dogodkov, v katerih je bilo prijetih več kot 300 tihotapcev z ljudmi, ki so tihotapili več kot 2200 nezakonitih migrantov.
"Slovenska policija se povezuje s ciljnimi državami, prav zaradi tega se zavedamo, da je za učinkovito preprečevanje nezakonitih migracij in s tem povezano kriminaliteto potrebno usklajevanje držav. Zato nenehno krepimo sodelovanje med državami," je sklenil.
Pavček je pojasnil, da je Slovenija samo v lanskem letu obravnavala več kot 32.000 tujcev, ki so nedovoljeno prestopili mejo, največ jih je bilo iz Afganistana in Burundija. Od oktobra, kot pravi, se število prehodov zmanjšuje. Razlog za to je po njegovih besedah hladno vreme in sprememba vizumske politike.
KOMENTARJI (97)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.