V severovzhodni zvezni državi Tamaulipas so 23. januarja v dveh avtomobilih odkrili zoglenela trupla 19 ljudi. Žrtve so bile najprej ustreljene, njihova trupla pa so nato zažgali. Pokol se je zgodil v bližini mehiško-ameriške meje, na območju, ki ga pogosto uporabljajo za nelegalen prehod čez mejo.
Mehiški mediji poročajo, da so žrtve večinoma migranti iz Gvatemale, tožilstvo zaenkrat potrjuje le, da so med žrtvami Gvatemalci, a so do zdaj identificirali le štiri osebe. Med njimi pa tudi mehiški tihotapec migrantov.
Tožilec Irving Barrios je v izjavi za medije dejal, da je bilo v pokol vpletenih vsaj 12 policistov. Obtoženi so umorov, zlorabe položaja in navajanja neresničnih izjav. Preiskujejo pa tudi, ali so bili v pokol vpleteni še drugi policisti in morebiti tudi kriminalne združbe, ki migrante iz srednje Amerike tihotapijo v ZDA in se med seboj bojujejo za nadzor na tem območju.
Mehiko že vse od leta 2006, ko so oblasti razglasile vojno proti drogam, pretresa krvavo nasilje. V državi s skoraj 130 milijoni prebivalcev se trenutno zgodi skoraj 100 umorov na dan.
Za prelivanje krvi so v glavnem odgovorni karteli in tolpe, ki se ukvarjajo s tihotapljenjem droge v ZDA, pa tudi z ugrabitvami in izsiljevanjem. Kriminalci so nemalokrat povezani tudi z varnostnimi silami. Predsednik Andres Manuel Lopez Obrador sicer obljublja, da bo zaustavil umore, za katere so odgovorne varnostne sile, a je bil pri tem za zdaj neuspešen.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.