Shod, pod imenom "500 dni mobilizacije", je v soboto ženske iz vse Rusije pripeljal natanko pred zidove Kremlja, nato pa so se preselile pred Putinov volilni štab, poroča CNN. Žene mobiliziranih moških namreč že nekaj tednov protestirajo pred obzidjem Kremlja, piše Moscow Times. Shodi, za oblasti sicer občutljiva tema, so doslej ostali nekaznovani. Vendar se je sicer miren shod spremenil v nekaj povsem drugega, ko je policija začela grabiti ljudi, vendar samo moške.
Po podatkih OVD-info, skupine, ki spremlja rusko represijo, je bilo s policijskim kombijem odpeljanih najmanj 27 ljudi. Pripornike je želel obiskati tudi odvetnik, a mu je bil dostop zavrnjen.
Shod so spremljali številni tuji novinarji, ki so se znašli med priprtimi. Med njimi so večinoma novinarji, ki delajo za Kommersant, France Press in Spiegel, nekaj je tudi aktivistov za človekove pravice. Sedem novinarjev so odpeljali na policijsko postajo Basmanny, med njimi je tudi predstavnik japonske televizijske hiše "Fuji".
"Policisti so priprtim povedali, da nameravajo v kratkem izpustiti preostale uslužbence zveznih in tujih medijev, medijske predstavnike "tujih agentov" pa bodo pustili na policijski postaji," je zapisal OVD-info na Telegramu. Vsem pridržanim naj bi tudi vzeli telefone. Zakon jim njihovo aretacijo tudi omogoča, sprejeli so ga leta 2022 in ga razširili tako, da vključuje tudi posameznike ali skupine, ki so "prejeli podporo in so pod tujim vplivom," ker so kritizirali odločitve Kremlja.
KOMENTARJI (176)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.