Podobno kot pogreba pokojnega papeža Frančiška, se bodo tudi inavguracije prvega ameriškega papeža udeležili številni svetovni voditelji, kraljeve družine in na tisoče vernikov. Papež Leon XIV. bo med posebnim bogoslužjem, ki bo prežeto s simboliko, tudi uradno postal 267. papež Katoliške Cerkve.
Novi papež bo danes prvič uporabil papamobil in pozdravil ljudi na Trgu svetega Petra, nato pa se bo odpravil k maši v baziliki. V prvem delu bogoslužja, ko bo molil k grobu svetega Petra, se mu bodo pridružili voditelji vzhodnih pravoslavnih cerkva. Svetopisemsko branje se bo v veliki meri osredotočilo na lik svetega Petra in osrednji odlomek iz Janezovega evangelija, besedilo, ki velja za temelj papeževe službe kot naslednika svetega Petra.

In kako bo potekala inavguracija? Kardinal Dominique Mamberti, ki je sporočil novico o izvolitvi novega papeža, bo nad njim tokrat položil palij. Kardinal Fridolin Ambongo Besungu iz Demokratične republike Kongo bo zmolil posebno molitev. Kardinal Luis Antonio Tagle s Filipinov pa bo Leonu izročil ribičev prstan, ki se je nekoč tradicionalno uporabljal za pečatenje uradnih dokumentov, zdaj pa nosi predvsem ceremonialno noto. Prstan, palij in evangelij bosta po papeževi molitvi dva člana duhovščine odnesla proti oltarju na trgu.
Vsi škofje nosijo prstane, s katerimi pokažejo svojo povezanost z lokalno cerkvijo, ki jo vodijo. Prstan papeža pa simbolizira tudi njegovo "zaroko" s celotno cerkvijo.
Po prejemu službenih simbolov bodo predstavniki katoličanov z vsega sveta papežu izkazali svojo "pokorščino", kar so v preteklosti počeli le kardinali. Sprememba kaže na papeževo zavezanost cerkvi, ki želi poglobiti sodelovanje tudi tistih katoličanov, ki na hierarhični lestvici ne zasedajo visokih položajev.
Vključitev običajnih katoličanov v slovesnost naj bi ob tem kazala tudi težnje Leona po nadaljevanju reform, ki jih je začel njegov predhodnik, piše CNN. Med mašo bo imel papež tako tudi homilijo, kjer bo najverjetneje izpostavil nekatere ključne teme svojega papeževanja.
Inavguracijske slovesnosti papežev so se skozi leta spreminjale. Stoletja je bilo v zaprisego vključeno tudi "kronanje" oz. postavitev papeške tiare na glavo novega papeža. Zadnje papeško "kronanje" je bilo leta 1963, ko je zaprisegel Pavel VI. Vendar se je ta kasneje odločil prodati tiaro, izkupiček pa namenil za dobrodelne namene. Tiara je zdaj razstavljena v baziliki nacionalnega svetišča Brezmadežnega spočetja v Washingtonu, D.C.
Svetovni voditelji so se vrnili v Vatikan
Čeprav se je konklav z izvolitvijo papeža zaključil že 8. maja, pa uradni začetek papeževanja nastopi danes. Po inavguraciji bo po napovedih tiskovnega predstavnika Vatikana 69-letnik pozdravil tuje delegacije. Zastopane bodo države z vsega sveta.
Med tistimi, ki se bodo predvidoma udeležili dvourne liturgije, so podpredsednik ZDA JD Vance, ameriški državni sekretar Marco Rubio, ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski in predsednica Peruja Dina Boluarte. Prav v njegovi državi je takrat še kot Robert Francis Prevost več desetletij služil kot misijonar in škof.
V svoji prvi maši kot papež 9. maja je Leon pozval duhovščino k ponižnosti, večkrat pozval k miru, pojasnil pa je tudi izbiro imena. Kasneje je imel tudi svoj prvi nagovor v Vatikanu, v katerem je z besedami "Nikoli več vojne" znova pozval k miru v Ukrajini in Gazi.
Prvi ameriški papež, ki je navdušen igralec tenisa, se je srečal tudi z novinarji in prvim nosilcem moškega tenisa Jannikom Sinnerjem. Prva splošna avdienca papeža z javnostjo pa je predvidena za 21. maj.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.