Tujina

V Pirotu odprli šole in vrtce, odpovedali pa silvestrovanje na trgu

Pirot, 28. 12. 2022 09.51 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Čeprav iz prevrnjene cisterne v Pirotu še vedno izteka amonijak, so zadnje analize pokazale, da zrak v mestu ni več onesnažen. Župan se je tako odločil, da se otroci lahko vrnejo v šole – z izjemo treh šol v neposredni bližini kraja nesreče –, zaposleni pa na delovna mesta. Po besedah župana pa izrednih razmer ne bodo odpravili, dokler ne bodo odstranili cisterne. Prav tako je onesnažena voda v Nišu.

Mestni štab za izredne razmere, ki ga vodi pirotski župan Vladan Vasić, je na podlagi zadnjih poročil Inštituta za javno zdravje in Agencije za varstvo okolja odločil, da tveganja za javno zdravje ni več in da prebivalci Pirota lahko nadaljujejo s službenimi in šolskimi obveznostmi. 

Analize zraka so pokazale, da amonijaka v mestu ni, a plin iz cisterne še vedno uhaja, zato so koncentracije v tistem delu večkrat povišane in smrtno nevarne. Odločitev o nadaljevanju pouka tako ne velja za tri šole, ki se nahajajo v neposredni bližini kraja nesreče – v Staničenju, Sopotu in Crvenčevem. 

Vasić je v torek povedal tudi, da izrednih razmer v mestu ne bodo odpravili, dokler ne bodo odstranili cisterne. Prav tako so sklenili odpovedati silvestrovanje na trgu v središču mesta, kjer bi morala nastopiti priljubljena skupina Neverne bebe. 

Tudi na območju Niša ni povečane koncentracije amonijaka v zraku, je pa prepovedana uporaba pitne vode iz vodnjaka ob reki Nišavi, rečne vode za rekreacijo in ribolov. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Kot smo že poročali, se je v Pirotu, mestu z okoli 40.000 prebivalci, v nedeljo iztiril vlak, ki iz Bolgarije vsakodnevno po tej progi prevaža surovine v Srbijo. V javnem podjetju Srbija Kargo so pojasnili, da je bilo v kompoziciji 20 cistern, po dosedanjih ocenah pa je iz poškodovane cisterne izteklo približno 45 ton amonijaka.

Minister za promet Goran Vesić je včeraj pojasnil, da skušajo ustaviti uhajanje plina, če pa to ne bo mogoče, bodo počakali, da se cisterna v celoti izprazni, nato pa jo bodo skupaj z drugimi cisternami odstranili s proge. Železniški promet so medtem na območju ustavili, preusmerili so tudi cestni promet.

V bližini nesreče so našli dve trupli, ki so ju poslali na obdukcijo na Inštitut za sodno medicino v Nišu. Ta je pokazala, da sta bili obe smrti povezani z zastrupitvijo. 60-letni moški, ki so ga našli v avtomobilu, je umrl zaradi zastrupitve, čeprav so sprva domnevali, da je podlegel srčnemu infarktu. Druga žrtev, voznik tovornjaka iz Turčije, ki so ga našli pod nadvozom, pa je umrla zaradi kemičnih opeklin dihalnih organov in hudih poškodb ob padcu.

Vzrok nesreče še preiskujejo, vendar oblasti domnevajo, da je kriva slaba infrastruktura, saj so na istem kraju vlaki iztirili že večkrat. 

Medtem pa je na številne kritike naletela ministrica za varstvo okolja Irena Vujović, ko je odgovarjala na vprašanja o sami nesreči. Izkazalo se je namreč, da o tem ne ve prav veliko.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Ramzess
28. 12. 2022 11.44
+1
Kakšne šole, a tam nimajo počitnic. Pametni starši ne bodo nikamor puščali otrok. Le kam se oblastem tako mudi, ob minimaliziranju dogodka, pa še nič se ne ve prav. Med tem drugi pišejo, pravijo, da gre bojda za lažno zastavo dogodek.
Stolček
28. 12. 2022 12.16
+1
Ramzess, nimajo še tam počitnic. Imajo kasneje.
Ramzess
28. 12. 2022 12.34
+1
Vseebo bi glede na okoliščine lahko otroke pustili doma, ko pa se bo veter obrnil, pa ne bo nihče kriv.