Tujina

V priporu Libijec, ki je izdelal bombo najsmrtonosnejšega napada na Otoku

Washington, 11. 12. 2022 14.59 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Libijec, obtožen vpletenosti v izdelavo bombe, ki je decembra 1988 povzročila eksplozijo Pan Amovega letala nad mestecem Lockerbie na Škotskem, je zdaj v ameriškem priporu. V napadu je takrat umrlo 259 ljudi, bombni napad pa ostaja najsmrtonosnejši teroristični napad, ki se je zgodil v Združenem kraljestvu. Letalo je bilo iz Frankfurta preko Londona namenjeno v New York.

Tiskovni predstavnik ministrstva za pravosodje je potrdil, da so ZDA prevzele skrbništvo nad Abu Agilo Mohammadom Masudom, ki je prestajal ločeno kazen v Libiji. "Pričakuje se, da se bo prvič pojavil na okrožnem sodišču ZDA v okrožju Columbia," je dejal tiskovni predstavnik.

Škotski kronski urad in davčna služba sta navedli, da je družinam ubitih v bombnem napadu na Lockerbie bilo rečeno, da je osumljenec v ZDA. "Škotski tožilci in policija bodo v sodelovanju z vlado Združenega kraljestva in ameriškimi kolegi nadaljevali s preiskavo, saj je edini cilj, da dobimo še tiste, ki so sodelovali Al Megrahijem in jih privedemo pred sodišče."

Razbitine letala Pan Am
Razbitine letala Pan Am FOTO: AP

Pan Amovo letalo 103, ki je potovalo iz Londona v New York, je 21. decembra 1988 eksplodiralo nad Lockerbiejem in ubilo vseh 259 ljudi na letalu in še 11 na tleh. To ostaja najsmrtonosnejši teroristični napad na britanskih tleh.

Masud je v Libiji služil 10-letno kazen zaradi izdelave bombe. ZDA so leta 2020 ob 32. obletnici napada objavile obtožbe proti njemu in zahtevale izročitev. Kazenska ovadba je temeljila na priznanju Masuda, ki ga je dal libijskim oblastem leta 2012, pa tudi na njegovih potovalnih zapisih, ki so ga povezovali z zločinom.

"Končno bo ta človek, ki je odgovoren za ubijanje Američanov in mnogih drugih, pred sodiščem odgovarjal za svoje zločine," je na novinarski konferenci takrat dejal William Barr, takratni državni tožilec. Preboj v preiskavi se je zgodil, ko so ameriški uradniki leta 2017 prejeli kopijo intervjuja, ki ga je Masud, dolgoletni strokovnjak za eksplozive libijske obveščevalne službe, dal libijskim organom pregona leta 2012 po padcu režima libijskega voditelja Muamerja Gadafija. Masud naj bi v intervjuju priznal, da je izdelal bombo za napad na Pan Am in da je napad ukazala libijska obveščevalna služba.

Masud je sicer tretji libijski obveščevalec, ki so ga v ZDA obtožili za vpletenost v bombni napad na letalo Pan Am, vendar bo prvi, ki bi mu za to sodili na ameriških tleh.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

JApajaDAja
11. 12. 2022 16.28
+5
...in umrli so nedolžni, nič krivi ljudje,ki jim je usodo skrojila "visoka politika in višji cilji"!