Tujina

V Pulju utonil 16-letni Nemec: kaj storiti, če se nekdo utaplja?

Ljubljana , 07. 08. 2024 18.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Tjaša Dugolin
Komentarji
8

Tragedija v Pulju, na znanem kopališču Mornar je utonil 16-letni Nemec. Plaval in potapljal naj bi se 200 metrov od obale, potapljači naj bi ga našli po približno petnajstih minutah iskanja, dolgo so ga oživljali, a fantu ni bilo več pomoči. "Bilo je strašno, dogajanju pa je bil priča njegov brat," pripoveduje Slovenka, ki tam dopustuje. Zakaj je mladoletnik utonil, ni znano, policija je odredila obdukcijo. Kaj gre lahko narobe pri kopanju in kaj storiti, če vidite utapljajočega?

Namesto z lepimi spomini so se počitnice nemške družine v Pulju končale s hudo bolečino ob izgubi utopljenega 16-letnika. Vzrok tragedije sicer še ni znan, a stroka svari: ne oddaljujte se preveč od obale, ne skačite v vodo, če ne poznate terena, in vanjo pojdite postopoma. Gordana Antič, načelnica uprave za zdravstvo v Istrski županiji opozarja: Ni dobro iti sam v vodo, brez nadzora, sploh po večjem obroku, s polnim želodcem. V Istrski županiji smo imeli letos že 11 utopitev. 

Reševanje
Reševanje FOTO: Dreamstime

Če opazite, da se nekdo utaplja in mu želite pomagati, pa najprej poskrbite za lastno varnost, poudarjajo v ljubljanskem simulacijskem centru. Uroš Zafošnik vodja Simulacijskega centra ZD Ljubljana pove: Začnemo najprej z reševanjem s kopnega, kar pomeni, človeku podamo palico, vrv, napihljivo žogo.

Če to ni mogoče in le, če smo dovolj močni oziroma odlični plavalci, skočimo v vodo. Utapljajočemu se obvezno približamo od zadaj. Če lahko, začnemo z reševanjem že v vodi, sicer nesemo osebo na kopno in jo slečemo do bokov. Kot dodaja Zafošnik: Dihalna pot je velikokrat zaprta z izbruhano maso, peskom, mivko. To moramo čim prej odstranit, čisto enostavno, gremo v ustno votlino, umaknemo in očistimo. Če je v ustih proteza, jo enostavno damo ven.

Preverimo, ali oseba diha. Če po desetih sekundah ugotovimo, da ne in je to varno, ji damo pet vpihov.  Če znakov življenja še vedno ni, začnemo z oživljanjem: 30 stisov na sredini prsnega koša, dva vpiha. Vmes pošljemo tretjo osebo po defibrilator. Preden ga namestimo, je izredno  pomembno, da slečemo mokra oblačila in da dobro obrišemo kožo, pa da slučajno ne stojimo med defibrilacijo v vodi. Priklopimo elektrode, pod levo dojko potisni pod pazduho in pod desno ključnico. Ter sledimo navodilom.  Seveda pa moramo takoj poklicati tudi na 112, karseda mirno povedati, kdo smo, kje smo in kaj se je zgodilo, da bodo reševalci čim hitreje pri nas.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Burtonnn
08. 08. 2024 10.19
Če si slabi plavalec, daleč obala, globoka voda, nimaš kaj dosti pomagati, razen da mahaš z rokami ali kličeš na pomoč, žal!
boyman
07. 08. 2024 21.37
+0
200 m od obale? Lahkomiselno precej...
PetindvajsetUR
07. 08. 2024 21.24
+0
Ubogi brat in starsi... Pocivaj v miru fant!
2fast4
07. 08. 2024 21.09
+4
Utapljajoco osebo je težko resevati, ker se le ta lahko utopi rešitelja...
Ivan Kostanjšek
07. 08. 2024 20.47
-3
Snemati s telefonom in če je možno, narediti selfi…?
dzonimakaroni
07. 08. 2024 20.21
-5
jutri, kaj storiti če vam na Hrvaškem računajo 3€ za pivo. Ker ro je edina država na tem širnem svetu
Burtonnn
08. 08. 2024 10.20
tomahawk
07. 08. 2024 20.07
+9
Težko bit pameten a ko vidiš če vidiš.....če je otrok do njega pa nekak ven če veš da boš zmogu drgač kričat če je še kdo kje. Če je starejši te lahko tak stisne da bosta šla oba na poden. Odvisno samo z čimbolj ohlajeno glavo.