Zaradi velikega navala na urgence in stavk medicinskih sester ter reševalcev so tudi na Otoku čakalnice polne, čakalne vrste pa izredno dolge. A tako je bilo še pred napovedanimi stavkami, opozarja sestra 70-letne Marie Shenton, ki zahteva odgovore. Kot je izpostavila za britanske medije, namreč na zapoznelo obravnavo še več kot mesec dni po smrti svoje sestre ni dobila odgovora bolnišnice.
Kot pravi, je nad obravnavo razočarana, do britanskega zdravstvenega sistema pa izredno kritična. "Moja sestra je mrtva, ker je kar 15 ur čakala v reševalnem vozilu. To ni prav. Enostavno ni prav," je Bridget Haynes povedala za Skynews. Dodala je, da njena smrt ni bila humana. "Še psu ne bi privoščil takšnega trpljenja."
Začela bruhati kri, nato 15 ur čakala na obravnavo
Po pričevanju Bridget je Marie urgentno službo klicala, ker je nenadoma začela bruhati kri. Reševalci naj bi ji nato odvrnili, da jo bodo nemudoma prepeljali v bolnišnico, saj da gre za nujno zdravstveno stanje. Nato pa so jo za več ur 'pozabili' v reševalnem vozilu. "V tem času so sicer k njej poslali medicinsko sestro, ki je odvzela vzorec krvi," je še pristavila sestra pokojnice. Kasneje je morala Marie na toaleto, zato so jo odpeljali v notranjost stavbe, a je nato spet pristala v vozilu. "Videli so, da krvavi. Ampak do nje ni prišel nihče," je kritično nadaljevala sestra.
Ko so jo po 15 urah le sprejeli v bolnišnico, je bilo njeno stanje že tko slabo, da ni več tvorila smiselnih povedi. Stanje se tudi po bolnišnični obravnavi ni izboljšalo. Tri dni po sprejemu v bolnišnico je Briget dobila klic, da je njena sestra padla s postelje. Nekaj ur za tem je umrla.
"Zanima me, kako je lahko Marie najprej toliko časa čakala na posteljo, nato pa še padla z nje," se sprašuje sestra, ki zahteva odgovore. Tudi Bridget je sicer delala v zdravstvenem sektorju, kar 37 let je opravljala delo medicinske sestre. "Vlada mora nujno ukrepati. To se ne more dogajati," je izpostavila.
Bolnišnica: Prednost imajo nujni primeri
Zdravstveni direktor sklada bolnišnice v Torbayu in južnem Devonu Ian Currie pravi, da posameznih primerov ne more javno komentirati. Ob tem je svojcem Marie Shenton izrekel sožalje in dodal, da si "ne želijo, da bi kdor koli v reševalnem vozilu čakal dlje, kot bi bilo treba. "Vsi pacienti, ki pridejo na naš urgentni oddelek so pregledani in triažno ocenjeni, pri čemer imajo prednost najbolj nujni primeri," je še pristavil.
Zdravstveni minister Steve Barclay dolgotrajnega čakanja prav tako ni označil za napako, saj da so zdravstveni sistemi na mednarodni ravni zaradi visokega porasta virusnih obolenj in covida preobremenjeni. "Kot sem omenil ta teden, smo začeli s sprejemom nujnih ukrepov za zmanjšanje pritiska na službe prve pomoči," je dejal, nanašajoč se na zadnji sprejeti paket pomoči v vrednosti 200 milijonov funtov (225 milijonov evrov).
Ne gre za osamljen primer: novembra umrl deček, mesec za njim Britanka
Stanje v britanskem zdravstvenem sistemu je sicer vse prej kot rožnato, zgoraj opisani primer pa še zdaleč ni edini. Če bi reševalno vozilo prispelo v šestih namesto v 16 urah, bi bila moja žena še živa, je prepričan Anglež, ki je zaradi alarmantnih razmer postal vdovec.
Konec novembra je Otok pretresla tudi vest, da je zaradi pljučnice umrl petletni Jusuf. Fantu so otoške bolnišnice zavrnile obravnavo.
Medtem pa zaposleni, predvsem medicinske sestre in reševalci, stavkajo in zahtevajo višje plače, saj v sistemu primanjkuje več tisoč zdravnikov, medicinskih sester in drugega osebja. Britanski premier Sunak je kljub temu v letošnjem prvem nagovoru državljanov spet zanikal krizo v javnem zdravstvenem sistemu.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.