Po prvi obravnavi je bila naslednja prvotno predvidena 13. avgusta, a so jo na prošnjo obrambe prestavili. Tako kot prva je tudi ta potekala za zaprtimi vrati, vendar pa tokrat novinarji niso mogli videti obtoženca niti pred začetkom obravnave, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Po koncu današnje, šele druge obravnave, je tiskovna predstavnica sodišča sporočila, da bosta na sojenju v petek obramba in tožilstvo podala zaključne besede. To utira pot skorajšnji obsodbi, ki je predpogoj za morebitno izmenjavo zapornikov z Washingtonom. Sodbo bi lahko sodišče objavilo že v petek, lahko pa tudi kasneje. Novinarju so v predkazenskem postopku pripor rutinsko podaljševali več kot leto dni.
"Evan ni bil nikoli zaposlen pri vladi ZDA. Evan ni bil nikoli vohun in novinarstvo ni kaznivo dejanje. In Evana sploh ne bi smeli pridržati," je prejšnji mesec dejal tiskovni predstavnik Bele hiše za nacionalno varnost John Kirby.
Dokazov o njegovem domnevnem vohunjenju Moskva doslej ni podala, sporočila je le, da so ga ujeli pri delu. Tožilstvo ga obtožuje zbiranja tajnih informacij o ruskem proizvajalcev tankov Uralvagonzavod. Če bo spoznan za krivega, mu grozi do 20 let zapora v kazenski koloniji.
Tako Moskva kot Washington sta izkazala odprtost za možnost, da bi bil Gershkovich del dogovora o izmenjavi med državama, a nobena stran ni doslej z ničimer nakazala, kdaj bi se lahko to zgodilo.
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je ameriške novinarje obtožil, da so pripomogli k zavlačevanju pogovorov z ameriškimi kolegi o morebitni izmenjavi zapornikov, v katero bi lahko bil vključen tudi Gershkovich. Lavrov je na novinarski konferenci v ZN poudaril, da pogajanja še vedno potekajo.
A kot piše AP, bo Gershkovich skoraj zagotovo obsojen. Ruska sodišča namreč obtožijo več kot 99 odstotkov obtožencev, ki se pojavijo pred njimi, tožilci pa se lahko pritožijo tudi nad obtožbami, ki se jim zdijo premile.
Gershkovich, v ZDA rojen sin priseljencev iz ZSSR, je prvi zahodni novinar, aretiran zaradi obtožb vohunjenja v Rusiji.
Na 13 let zapora obsodili ameriškega vojaka
Sodišče v Moskvi pa je že obsodilo bivšega padalca v ameriški vojski in rock glasbenika Michaela Travisa Leakea zaradi trgovanja z mamili, in sicer na 13 let zapora v koloniji s strogim režimom. V priporu je od junija lani, ko so ga prijeli na podlagi obtožb o organizaciji trgovine z mamili, v katero so bili vpleteni mladi.
Leake je bil sicer tudi frontman neke ruske glasbene skupine, je še poročala francoska tiskovna agencija AFP, ki je kot vir navedla sporočilo sodišča na omrežju Telegram. V času največjih napetosti med ZDA in Rusijo od konca hladne vojne se je v zadnjih letih v Rusiji povečalo število aretacij ameriških državljanov. Washington meni, da si želi Kremelj na ta način zagotoviti izpustitev Rusov, ki so obsojeni v tujini.
Med več kot desetimi Američani v ruskih zaporih sta med drugim bivša marinca Robert Gilman in Paul Whelan ter novinarja Evan Gershkovich in Alsu Kurmasheva.
Bela hiša pa je ameriške državljane, ki so še vedno v Rusiji, posvarila, naj zaradi nevarnosti neupravičene aretacije nemudoma zapustijo državo, še poroča.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.