Pavel Kušnir, nadarjen, a ne tako znan ruski pianist, je umrl 28. julija, le štiri dni pred veliko izmenjavo zapornikov med Rusijo in Zahodom, v kateri je sodelovala tudi Slovenija. Kmalu po njegovi aretaciji v maju je glasen nasprotnik vojne v Ukrajini začel z gladovno stavko, kasneje pa je zavračal tudi vodo, poroča BBC. Po njegovi tihi smrti v priporu v Birobidžanu na ruskem Daljnem vzhodu je ob upepelitvi 39-letnika žalovalo le 11 oseb.
Kot je dejala neodvisna političarka iz Sibirije Svetlana Kaverzina, gladovne stavke in smrti zaprtega pianista ni skušal preprečiti nihče, saj nihče tudi ni vedel, kaj se dogaja. "Nismo se uspeli aktivirati in mu zagotoviti odvetnika. Nismo vedeli," je zapisala na Telegramu. "Bil je popolnoma sam."

Kušnirjev profil na YouTubu, na katerem je objavil štiri protivojne videoposnetke, je imel ob aretaciji pianista le pet naročnikov. Njegova zadnja objava, ki jo je delil januarja, je obravnavala pokol civilistov leta 2022, ki so ga izvedle ruske enote v Buči, predmestju Kijeva.
Le nekaj mesecev kasneje je kanal blizu ruskih tajnih služb na Telegramu objavil videoposnetek, ki prikazuje zamaskirane moške, ki Kušnirja vodijo v bel kombi. Kot so zapisali takrat, so ga obtožili javnega pozivanja k teroristični dejavnosti, za kar je zagrožena zaporna kazen do sedmih let.

Vse do 2. avgusta so nato informacije o zaprtem ruskem pianistu potihnile. Takrat sta aktivistka za človekove pravice Olga Romanova in pianistova prijateljica Olga Škrigunova v članku, ki ga je objavila spletna novičarska organizacija Vot Tak, razkrili, da je Kušnir umrl. Novico je kasneje potrdila tudi njegova 79-letna mati Irina Levina.
Zapisi mestnega sodišča v Birobidžanu sicer ne vsebujejo nobenih informacij o kazenski zadevi, ki bi jo vodili zoper njega. Obstaja pa sicer evidenca primera "malega huliganstva", ki je bil predložen 20. junija. 19. julija so očitno Kušnirju izdali globo, vendar pa ni znano, ali se je pokojni pianist takrat udeležil obravnave. Sodišče mu je nato poslalo kopijo sodbe, a jo je 30. julija vrnilo s pripisom "ni možno vročiti". Takrat je bil Kushnir seveda že mrtev.
'Bil je zobnik, ki ni ustrezal nobenemu stroju. Takšen je bil že od otroštva'
Kušnir se je rodil v Tambovu v osrednji Rusiji, njegov oče Mikhail je bil pianist in pedagog, mati pa učiteljica v glasbeni šoli. Klavir je začel igrati že pri rosnih dveh letih, pri 17 letih pa je izvedel zahteven dveinpolurni koncert. Istega leta je bil sprejet na moskovski konservatorij.
Škrigunova pravi, da se je pianist po zaključenem šolanju namenoma zaposlil v manjših mestih, saj je verjel, da bo imel zunaj Moskve več glasbene in osebne svobode. Preselil se je v Jekaterinburg, nato Kursk, tri leta pa je preživel v Kurganu. Leta 2022 je izgubil službo v tamkajšnjem filharmoničnem orkestru.
"Bil je zobnik, ki ni ustrezal nobenemu stroju. Takšen je bil že od otroštva," je dejala njegova prijateljica, ki sicer ne pozna razloga za njegovo odpoved. Po štirih mesecih brez službe je postal solist Birobidžanske filharmonije.
Kušnir je v svojem prostem času na različne načine nasprotoval vojni. V elektronskih sporočilih prijateljem je opisal, kako je ponoči po Birobidžanu lepil plakate s slogani, ki obsojajo vpoklice v vojsko, ruskega predsednika Vladimirja Putina pa so označevali za fašista. Že pred aretacijo je tudi gladovno stavkal.
Škrigunova je povedala, da se je njen prijatelj zavedal nevarnosti, v katero se spravlja. "To je bil njegov osamljen protest. Dejanje nekoga, ki ni vedel, kaj drugega bi lahko naredil," je dejala ter dodala, da ga je skušala večkrat prepričati, naj zapusti Rusijo ali pa vsaj nastopi v Berlinu, kjer trenutno živi ona. A potovanja jim nikoli ni uspelo organizirati.
Konec marca ji je povedal, da ima občutek, da ga opazujejo, saj da neprestano srečuje isto osebo. A takrat ji je tudi dejal: "Naj se zgodi, kar se ima za zgoditi. To počnem z razlogom."