
Na območju kantona Sarajevo so od 14. do 21. maja po podatkih zavoda zabeležili 17 laboratorijsko potrjenih primerov leptospiroze. Največ obolelih prihaja iz sarajevske občine Novi grad, prvi primeri bolezni pa so se po pisanju portala N1 BiH pojavili v naselju Dobrinja, ki je del te občine.
Minister za zdravje kantona Sarajevo Enis Hasanović je danes povedal, da je zavod za javno zdravstvo predlagal razglasitev epidemije na območju Dobrinje, poroča portal Klix.ba.
Da bi preprečili nadaljnje širjenje okužbe, so pristojni takoj začeli z deratizacijo na območju več sarajevskih občin in okrepili inšpekcijski nadzor nad higieno v stanovanjskih stavbah, na tržnicah in javnih površinah.
Bolezen se prenaša z bakterijami leptospirami, ki so v seču različnih sesalcev, najpogostejše glodavcev, krav, lahko tudi prašičev. Prenašalci so lahko tudi psi. Ljudje se lahko okužijo neposredno ob stiku s sečem okuženih živali, še pogosteje pa prek vode, saj omenjene bakterije v njej preživijo dolgo časa.
Povprečna inkubacijska doba za to bolezen je 10 dni (od štiri do 19 dni), praviloma pa poteka v dveh fazah, lahkopreberemo na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).
Začetni bolezenski znaki so neznačilni, podobni gripi: hitro naraščanje telesne temperature, pogosto z mrzlico, hudim glavobolom, bolečinami v mišicah ter v očeh oziroma za očmi. Ob tem lahko pride do prizadetosti jeter, kar se kaže s hepatitisom oziroma z rumeno obarvanostjo kože in sluznic. Pridružijo se lahko še bolečine v trebuhu, slabost, bruhanje, redkeje povečanje bezgavk in izpuščaj. Značilen znak, ki pa včasih ni izražen, je vnetje očesne veznice.
Zvišana temperatura se po enem tednu normalizira, kar pri manjšem delu bolnikov pomeni konec bolezni. Pri večini bolnikov pa pride do ponovnega dviga temperature. V tem času se pogosto pojavi meningitis in prizadetost ledvic. Smrt je ponavadi posledica odpovedi ledvic, jeter, pljučnice.
Leptospiroza je poklicna bolezen oseb, ki delajo z živino, živalmi, živalskimi izdelki ali na kontaminirani zemlji in vodi. Obolevajo tudi osebe, ki se kopajo v onesnaženi vodi, jezerih, kanalih in rekah.
Razširjena je po vsem svetu, z izjemo polarnih območij. V Sloveniji se pojavlja v endemični obliki v Pomurju, od koder je tri četrtine vseh prijavljenih primerov. V ostalih predelih Slovenije se pojavlja obolenje sorazmerno redko. Okužbe z leptospiro pri ljudeh se pojavljajo skozi vse leto. Zdravimo jo z antibiotiki.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.