Na območju kantona Sarajevo so od 14. do 21. maja po podatkih zavoda zabeležili 17 laboratorijsko potrjenih primerov leptospiroze. Največ obolelih prihaja iz sarajevske občine Novi Grad, prvi primeri bolezni pa so se pojavili v naselju Dobrinja, ki je del te občine. V petek so za to območje razglasili epidemijo. Vsem upravnikom stavb v tem delu sarajevskega kantona so poslali odredbo o nujnih ukrepih, kar pomeni, da so upravniki dolžni pregledati stavbe, zlasti komunalne instalacije in kleti.
Ukrepe izvajajo tudi komunalne službe, ki praznijo zabojnike, odvažajo odpadke ter očistijo površine. Medtem krajani objavljajo fotografije stanja na terenu v bližini svojih bivališč. Poleg številnih neurejenih prostorov za smeti, na več lokacijah niso urejene odplake.
Da bi preprečili nadaljnje širjenje okužbe, so pristojni takoj začeli z deratizacijo na območju več sarajevskih občin in okrepili inšpekcijski nadzor nad higieno v stanovanjskih stavbah, na tržnicah in javnih površinah.
Direktor Zavoda za javno zdravje v Sarajevu Zlatan Hamza je povedal, da skrbno spremljajo in analizirajo vse primere okužbe ter da izvajajo ukrepe za preprečitev širjenja.

"Po stanovanju sem se plazil"
"Občutek sem imel, kot da me zapušča duša. Ljudje si ne predstavljajo, kaj vse sem prestal. Najprej sem se počutil izjemno šibko, v službi nisem mogel niti sedeti," je povedal eden od okuženih prebivalcev Sarajeva. "Imel sem izjemno povišano telesno temperaturo, do 40 stopinj Celzija. Tako sem se stresel, da so mi tablete padale iz ust."
Ker mu temperatura ni padla, je odšel k zdravniku, ki mu je predpisal antibiotike. Na urgenci so nato ugotovili, da ima leptospirozo. "Nisem mogel dihati, stati, govoriti, jesti. Po mesecu dni boja z boleznijo pa nisem mogel niti hoditi. Dobesedno sem se plazil po stanovanju z rdečimi očmi, zaradi glavobola in visoke vročine sem bruhal," je prebolevanje bolezni opisal bolnik. Poleg vsega so mu otekli tudi sklepi, imel je rdečo kožo in težave s kašljem.
Vročina, bolečine v mišicah, glavobol, krvavitve v očesni veznici
Bolezen se prenaša z bakterijami leptospirami, ki so v seču različnih sesalcev, najpogosteje glodavcev, krav, lahko tudi prašičev. Prenašalci so lahko tudi psi. Ljudje se lahko okužijo neposredno ob stiku s sečem okuženih živali, še pogosteje pa prek vode, saj omenjene bakterije v njej preživijo dolgo časa.
Inkubacijska doba za to bolezen je do 14 dni, praviloma pa poteka v dveh fazah. Za prvo je značilna precej visoka vročina, bolniki se lahko soočajo z izrazitimi bolečinami v mišicah, predvsem v hrbtu, hudim glavobolom, bolečinami v očeh oziroma za očmi. Pojavljajo se krvavitve v očesni veznici. Ob tem lahko pride do prizadetosti jeter, kar se kaže s hepatitisom oziroma z rumeno obarvanostjo kože in sluznic. Prizadete so lahko tudi ledvice.
Po kakšnem tednu sledi druga faza, v kateri sta najpogostejša meningitis in kožni izpuščaj. Posamezniki, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje, imajo simptome, podobne septičnemu šoku – nizek krvni pritisk, pospešen utrip, slabo počutje, onemoglost, hkrati pa prizadetost delovanja ledvic.
Posamezne primere obolelih za leptospirozo smo v preteklih letih zaznali tudi pri nas. Pred leti so zaznali povečano število prijav v t. i. mišjem letu, ko se je populacija glodalcev povečala, s tem pa tudi verjetnost, da se prenašajo povzročitelji nalezljivih bolezni iz glodalcev na ljudi, je pojasnjeno na spletni strani NIJZ.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.