
Okužena sta moška iz Skopja, rojena leta 1985 oziroma 1981, je povedala direktorica Inštituta za javno zdravje Marija Andonovska. Dodala je, da ne gre za povezana primera.
Bolnika glede na njune izjave nista potovala v tujino Po podatkih inštituta sta bila primera okužbe z mpox potrjena po treh različnih laboratorijskih testih.
Državni sekretar za zdravje Jovica Andovski je državljane posvaril pred paniko in spomnil, da ta bolezen ni nova ter da obstaja protokol za njeno zdravljenje.
Virus mpox povzroča istoimensko nalezljivo bolezen, znano tudi kot opičje koze. Klinični potek bolezni je običajno blag. Simptomi so zvišana telesna temperatura, glavobol, bolečine v mišicah, otekle bezgavke, mrzlica in izčrpanost. Običajno se razvije tudi izpuščaj.
Virus so pri ljudeh prvič odkrili leta 1970 v Demokratični republiki Kongo. Odtlej je bilo širjenje okužb med ljudmi omejeno zlasti na nekatere države v srednji in zahodni Afriki, maja 2022 pa so se primeri začeli širiti po vsem svetu.
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je zaradi te epidemije lani razglasila najvišjo stopnjo pripravljenosti.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.