Sudanski premier Abdala Hamdok, ki so ga izpustili iz hišnega pripora, je v predsedniški palači v Kartumu znova prevzel položaj premierja. "Našo državo bomo vrnili na pravo pot," je ob tem povedal premier. Ključna prednostna naloga je "ustaviti prelivanje krvi v Sudanu". Dogovor je po njegovih besedah znova odprl pot k demokraciji.
Al Burhan se je zahvalil Hamdoku in v okviru tranzicijskega procesa napovedal "svobodne in transparentne volitve".
V skladu z dogovorom, ki sta ga premier in general podpisala nekaj minut pred tem, bo Hamdok sestavil vlado, v kateri bodo civilisti. Na čelu prehodne vlade bo ob njem še Abdel Fatah al Burhan kot vodja suverenega sveta, v katerem pa so tudi predstavniki vojske.
Hamdok in al Burhan sta prehodno vlado, sestavljeno iz civilnih in vojaških predstavnikov, vodila že pred vojaškim udarom 25. oktobra. Tedaj je general razpustil vlado in razglasil izredne razmere. Zdaj pa sta ob posredovanju akademikov, politikov in novinarjev sklenila dogovor v 14 točkah, v skladu, s katerim bodo izpustili tudi vse politične zapornike, pridržane po udaru.
V civilnodružbenem gibanju Sile za svobodo in spremembo, ki je vodilo tudi proteste proti dolgoletnemu avtokratu Omarju al Baširju, so sicer sklenjeni dogovor zavrnili.
Nadaljujejo se tudi protesti proti vojaškemu udaru. Na ulicah Kartuma in tudi drugod po državi se je zbralo več tisoč ljudi. V prestolnici je policija proti protestnikom uporabila solzivec. Protesti potekajo vse od udara. Vojska je nanje odgovorila z nasiljem, v katerem je bilo doslej ubitih najmanj 40 ljudi. Največ žrtev so zabeležili v sredo, ko je bilo ubitih najmanj 16 protestnikov.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.