"Da popravimo smer revolucije, smo se odločili razglasiti izredne razmere po celi državi," je dejal Burhan. Ob tem je potrdil razpustitev prehodne vlade in suverenega sveta, ki ga sestavljajo predstavniki vojske in civilne družbe. Vojska bo omogočila prehod k demokraciji, je še dejal general. Po njegovih besedah želijo predati vodenje države civilni vladi po volitvah julija 2023.
Burhan je nagovoril državljane po televiziji, potem ko so oborožene sile aretirale vidnejše člane vlade, med njimi premierja Abdala Hamdoka. V državi so izbruhnili tudi protesti in izgredi. V prestolnici Kartum naj bi vojaki celo streljali na protestnike.
Sudansko Ministrstvo za informiranje je potrdilo, da so skupne vojaške sile pridržale več visokih predstavnikov civilnih oblasti, vključno s civilnimi člani suverenega sveta in ministri prehodne vlade, med katerimi so ministri za informiranje, finance in industrijo.
Aretiran je bil premier Abdal Hamdok, ker po navedbah ministrstva ni podprl vojaškega udara. Pridržali so tudi guvernerja Kartuma, aretacije pa se še nadaljujejo.
Po navedbah ministrstva so aretirane, vključno s premierjem, prepeljali na neznano lokacijo.
Potrdili so tudi, da so vojaki začeli streljati na protestnike, ki so se uprli vojaškemu udaru v bližini Ministrstva za obrambo. V izgredih je bilo doslej ranjenih okoli 12 ljudi, so sporočili iz neodvisne organizacije Osrednji odbor sudanskih zdravnikov.
Vojska državnega udara še ni komentirala, so pa prodemokratične skupine že pozvale k protestom na ulicah. Premier Hamdok je po poročanju Al Arabije tik preden ga je vojska aretirala in odpeljala, svoje privržence pozval, naj se odpravijo na ulice in s protesti zaščitijo revolucijo, a naj pri tem ostanejo mirni in se ne zatekajo k nasilju. Njegovo izjavo je objavilo Ministrstvo za informiranje, poroča ruska tiskovna agencija Tass.
Vojaki so medtem vdrli tudi v stavbo državne televizije. Kot poroča BBC, je v državi prekinjena internetna povezava, vendar pa so se na družbenih omrežjih vseeno pojavile fotografije jezne množice, ki protestira na ulicah.
Vojska v mestu omejuje gibanje civilistov, prav tako je zaprto letališče v Kartumu, kjer so ustavili vse mednarodne lete. Onemogočen je tudi dostop do letališča, ki naj bi ga obkrožala vojska.
Posebni odposlanec ZDA za Afriški rog Jeffrey Feltman je sporočil, da so ZDA ob poročilih o vojaškem prevzemu oblasti v Sudanu globoko zaskrbljene. Kot je izpostavil, bi bil ta namreč v nasprotju z ustavno deklaracijo, ki je začrtala tranzicijo Sudana in demokratičnimi željami sudanskega naroda. Zagrozil je, da bi vsako spreminjanje prehodne vlade ogrozilo pomoč ZDA Sudanu.
Vojaki in civilni voditelji si oblast delijo vse od strmoglavljenja dolgoletnega vladarja Omarja al-Baširja leta 2019. Vendar pa so se napetosti zaostrile po tem, ko so septembra preprečili poskus državnega udara. Tega so pripisali privržencem nekdanjega voditelja.
Prehodna vlada je spremenila politično usmeritev države in s tem dosegla odpis nekaj deset milijard dolarjev tujega dolga. Obenem so bili obnovljeni diplomatski odnosi z ZDA, ki so Sudan umaknile s seznama držav podpornic terorizma.
Podporniki vojske že drugi teden zapored protestirajo v Kartumu. Pred sedežem glavnega poveljstva oboroženih sil izvajajo sedečo stavko in zahtevajo odstop prehodne vlade. Sudanska policija je v nedeljo s solzivcem razgnala na stotine protestnikov, ki so skušali blokirati glavno ulico v prestolnici.
Ob tem se je vlada spopadala tudi s hudo gospodarsko krizo in resnimi varnostnimi izzivi s strani sil, ki so ostale zveste al Baširju. V začetku avgusta je Sudan podpisal zgodovinski dogovor, s katerim je odprl pot za sojenje nekdanjemu voditelju, ki je Sudan vodil skoraj tri desetletja, pred Mednarodnim kazenskim sodiščem (ICC). Al Bašir je sicer trenutno v priporu v Kartumu.
Mednarodna skupnost zaskrbljena
Združeni narodi, Evropska unija in Arabska liga so že izrazili ogorčenje in zaskrbljenost ob poročilih o vojaškem udaru in aretaciji civilnih voditeljev v Sudanu. Terjajo, da država nadaljuje pot demokratične tranzicije. K temu Kartum pozivajo tudi ZDA in Nemčija.
Posebni predstavnik Združenih narodov za Sudan Volker Perthes je prek družbenega omrežja sporočil, da je za organizacijo nezakonito pridržanje premierja, članov prehodne vlade in drugih politikov s strani sudanskih varnostnih sil nesprejemljivo. Pozval je k njihovi takojšnji izpustitvi. Izrazil je še globoko zaskrbljenost spričo državnega udara in poskusov spodkopati sudansko politično tranzicijo.
Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell je prav tako na spletu zapisal, da z največjo zaskrbljenostjo spremlja dogajanje v Sudanu. EU vse vpletene strani in regionalne partnerje poziva, naj se vrnejo nazaj na pot procesa tranzicije, je še zapisal in s tem opozoril na sicer krhko tranzicijo Sudana iz avtoritarne v demokratično državo, ki se je začela z odhodom predsednika al Baširja.
Tudi v Arabski ligi, katere član je Sudan, so ob novicah o vojaškem udaru in aretacijah zaskrbljeni. V izjavi so sporočili, da generalni sekretar organizacije Ahmed Abul Gejt izraža zaskrbljenost in vse strani poziva k spoštovanju dogovora o delitvi oblasti, sklenjenega avgusta 2019.
Že pred tem se je s podobnim izrazom globoke zaskrbljenosti oglasil posebni odposlanec ZDA za Afriški rog Jeffrey Feltman. Kot je izpostavil, bi bil namreč vojaški udar v nasprotju z ustavno deklaracijo, ki je začrtala tranzicijo Sudana, in demokratičnimi željami sudanskega naroda. Zagrozil je, da bi vsako spreminjanje prehodne vlade ogrozilo pomoč ZDA Sudanu.
Prav tako je poskus državnega udara obsodil in zahteval njegovo takojšnje končanje nemški zunanji minister Heiko Maas. Od vseh odgovornih v Sudanu je terjal nadaljevanje tranzicije v demokracijo in spoštovanje volje ljudstva.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.