Na tisoče protestnikov je v soboto odšlo na ulice Kartuma in se zbralo pred predsedniško palačo, kljub poostrenim varnostnim ukrepom in okrepljeni navzočnosti vojske. Protestniki so ob mahanju z zastavami, plesu in petju zahtevali, da se vojska vrne v vojašnice, in pozivali k tranziciji k civilni oblasti, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Varnostne sile so jih skušale ustaviti s solzivcem, prav tako pa so poskušale prekiniti telekomunikacije.
Novinar AFP je poročal, da je videl več ranjenih, ki so jih protestniki nosili s prizorišča. Neodvisni odbor zdravnikov, ki je del prodemokratičnega gibanja, pa je poročal, da so varnostne sile streljale s solzivcem v bolnišnice, napadale zdravnike in ranjene.
Po navedbah oblasti je bilo v protestih poškodovanih 58 policistov, več kot sto ljudi pa naj bi aretirali.
Na podobnih protestih pred enim tednom se je prav tako zbralo več deset tisoč ljudi, da bi obeležili tri leta od začetka množičnih demonstracij, ki so privedle do odstavitve sudanskega voditelja Omarja al Baširja. Varnostne sile so tudi takrat proti protestnikom uporabile solzivec.
Protestniki so vzklikali gesla proti sudanskemu generalu Abdelu Fatahu al Burhanu, ki je v vojaškem udaru 25. oktobra prevzel oblast v Sudanu in pridržal premierja Abdalo Hamdoka. Po množičnih protestih in mednarodnih obsodbah mu je dovolil vrnitev na premierski položaj na podlagi dogovora o prehodni vladi. Kritiki dogovor zavračajo, saj je po njihovem mnenju legitimiziral državni udar, Hamdok pa ga zagovarja, saj da se želi izogniti nadaljnjemu prelivanju krvi.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.