Oranžno vremensko opozorilo danes velja za vse hrvaške regije z izjemo osiješke, karlovške in gospiške, za katere je hrvaški državni hidrometeorološki zavod (DHMZ) izdal rumeno opozorilo. V petek bo za območje Reke veljalo rdeče opozorilo, za Dalmacijo oranžno, preostali deli države bodo v rumenem.
Vročina bo po napovedih vremenoslovcev na Hrvaškem začela popuščati ob koncu tedna, v ponedeljek pa naj bi se spustila pod 30 stopinj.
V Bosni in Hercegovini se bodo po napovedih hidrometeorološkega zavoda Federacije BiH temperature danes gibale med 33 in 38 stopinjami Celzija. Najbolj vroče bo na jugu države, ker se bodo čez dan ponekod povzpele do 40 stopinj Celzija.

Rdeče vremensko opozorilo danes velja za območje Republike Srbske, pa tudi za Mostar v Federaciji BiH. V Srbiji je v rdečem vzhod države, za območja na zahodu pa velja oranžno vremensko opozorilo. Podobno bo v petek, ko bo v rdečem še sever Srbije.
Srbska hidrometeorološka služba (RHMZ) na svoji spletni strani opozarja, da bo vročinski val trajal do začetka naslednjega tedna. Temperature bodo danes in v naslednjih dneh dosegale tudi do 40 stopinj Celzija, v večini mest pa se bodo gibale med 34 in 38 stopinjami Celzija.
V Švici in Franciji zapiranje jedrskih reaktorjev
V Švici so medtem zaradi vročine zaprli še en jedrski reaktor. Kot so sporočili iz upravljavca več kot pol stoletja stare jedrske elektrarne Beznau, družbe Axpo, zaprtje jedrskih reaktorjev ni povezano z njuno varnostjo, temveč je posledica okoljskih predpisov.
Upravljavec elektrarne mora namreč upoštevati temperaturo reke Aare, iz katere črpa vodo za hlajenje reaktorjev. Slednjo nato vrne nazaj v reko, toplejšo, kot je bila pred črpanjem, navaja dpa.
Če je reka Aare zaradi zunanjih temperatur že dovolj topla, se vanjo ne sme izliti dodatne tople vode. Na ta način skrbijo za varnost živali in rastlin v reki, so pojasnili v družbi Axpo.
Po podatkih švicarske agencije za okolje je temperatura reke južno od jedrske elektrarne znašala 24,6 stopinje Celzija.

Prvega od dveh reaktorjev jedrske elektrarne Beznau so zaprli v torek, drugega pa v sredo zvečer. V družbi Axpo so ob tem zagotovili, da bodo v Švici še naprej proizvajali dovolj električne energije za oskrbovanje industrije in gospodinjstev.
Podoben ukrep so ta teden sprejeli tudi pri upravljavcu francoske jedrske elektrarne Golftech, družbi EDF. V začetku tedna so sporočili, da so v nedeljo zaradi predvidenega zvišanja temperature reke Garonne zaprli jedrski reaktor ena, je poročala agencija Reuters.
Družba mora namreč prilagoditi proizvodnjo elektrike, če povprečna dnevna temperatura reke preseže 28 stopinj Celzija.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.