Po smrti papeža katoliška cerkev ostane brez vodstva, tekoče posle pa prevzame zbor kardinalov, ki ureja pripravo žalnih slovesnosti in papeževega pogreba ter organizacijo volitev novega papeža.
Kardinali, ki se od ponedeljka zbirajo v Vatikanu, so se na kongregaciji sestali ob 9. uri. Med drugim so na srečanju sporočili, da bo pogreb papeža Frančiška potekal v soboto dopoldne. Maša se bo začela ob 10. uri, vodil jo bo kardinal Giovanni Battista Re.
Pokojnika bodo že v sredo prepeljali v baziliko svetega Petra, kjer bo ostal do pogreba, pred tem se bodo od svetega očeta lahko poslovili tudi verniki.
Po smrti papeža sicer sledi devet dni uradnega žalovanja, pri čemer je pogreb ponavadi med četrtim in šestim dnem po smrti.
Papeževo truplo so v ponedeljek zvečer položili v krsto v kapeli njegove rezidence v Domu svete Marte, danes pa je Vatikan objavil prve fotografije krste v tamkajšnji kapeli. Frančišek je oblečen v rdečo obleko, na glavi ima papeško mitro, v rokah pa rožni venec. Ob krsti stojita pripadnika švicarske garde.
Njegovo stanovanje v drugem nadstropju poslopja, kjer je živel, so tako kot tudi papeško stanovanje v tretjem nadstropju papeške palače zapečatili.
Iz Vatikana so sporočili tudi vsebino papeževe oporoke. Frančišek je v njej znova potrdil, da želi biti pokopan v rimski baziliki Marije Snežne, in sicer na preprost način, njegovo zadnje počivališče pa naj nosi le latinski zapis njegovega papeškega imena: Franciscus.
V Vatikanu je tudi naš novinar Marko Gregorc, ki pravi, da so na ulicah poostrili nadzor, da bi izboljšali varnost, poleg tega pa se že nabirajo množice novinarjev. Večje skupine vernikov je medtem pričakovati jutri, ko bodo pokojnika prepeljali v baziliko svetega Petra, danes je Vatikan napolnjen predvsem s turisti, ki so potovanje v Vatikan načrtovali že pred papeževo smrtjo.
Konklave najkasneje 10. maja
Kardinali morajo zdaj določiti še začetek konklava, postopka izbire novega papeža.
Volitve se morajo sicer začeti ne prej kot 15 in ne pozneje kot 20 dni po smrti papeža, torej med 5. in 10. majem.
Papeža lahko volijo le kardinali, ki na dan smrti papeža še niso dopolnili 80 let. To pravico ima 135 od 252 kardinalov, ki prihajajo z vsega sveta.
Kardinal Franc Rode iz Slovenije je star že 90 let, ima pa volilno pravico argentinski nadškof slovenskih korenin Vinko Bokalič Iglič, ki je star 72 let.

Koprski škof Peter Štumpf pričakuje, da bo konklave za izvolitev naslednika pokojnega papeža Frančiška kratek. Ob tem je nekatere namige, da bi lahko novi papež prišel z afriške ali azijske celine, danes ocenil kot možne. Slovenske škofe bo sicer na papeževem pogrebu zastopal predsednik Slovenske škofovske konference in novomeški škof Andrej Saje, je povedal ljubljanski nadškof Stanislav Zore.
Italija po smrti papeža razglasila pet dni žalovanja
Italijanska vlada je odredila pet dni žalovanja, ki bo trajalo do vključno sobote, ko bodo papeža pokopali. Zastave na javnih stavbah visijo na pol droga, zaradi pogrebnih slovesnosti, na katerih pričakujejo visoke goste z vsega sveta, v Rimu veljajo poostreni varnostni ukrepi.
Petdnevno žalovanje se začenja danes in bo trajalo do sobote, je po seji vlade sporočil minister za civilno zaščito Nello Musumeci. Po smrti papeža Janeza Pavla II. leta 2005 je takratna vlada Silvia Berlusconija razglasila tridnevno žalovanje.
Za soboto predvideni športni dogodki v državi, vključno z nogometnimi tekmami prvenstva seria A, so odpovedani. Proslave ob dnevu osvoboditve izpod nacifašizma v petek pa se bodo v določenem obsegu lahko odvile, je pojasnil Musumeci.
V državi bodo ob pogrebnih slovesnostih, ki se jih bo udeležilo na tisoče ljudi in državni voditelji z vsega sveta, veljali poostreni varnostni ukrepi.
Sožalje tudi iz Kitajske
Voditelji držav so že v ponedeljek množično izražali sožalje in se poklanjali papežu, ki so ga izpostavljali kot borca za spregledane, dialog in mir. Njegova rodna Argentina je razglasila teden dni žalovanja, Indija pa je danes začela tridnevno nacionalno žalovanje.
Danes je sožalje izrazila tudi Kitajska, ki je imela v preteklosti pogosto napete odnose z Vatikanom. Kot je poudarilo kitajsko zunanje ministrstvo, Kitajska in Vatikan vzdržujeta konstruktivne stike, Peking pa da je pripravljen skupaj z Vatikanom spodbujati nadaljnje izboljšanje odnosov.