Tujina

Kako bolje uskladiti poklic in družinsko življenje, po novem ureja EU

Bruselj, 02. 08. 2022 17.22 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA, Ma.Ko.
Komentarji
11

Vse države EU morajo po novem uporabljati evropska pravila za boljše usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja staršev in oskrbovalcev. Pravila med drugim določajo minimalne standarde za očetovski, starševski in oskrbovalni dopust ter dajejo pravico zahtevati prožno ureditev dela za koordiniranje poklicne poti in družinskega življenja. Slovenija namerava pravila v svoj pravni red prenesti z novelo, katere osnutek je bil nedavno v javni obravnavi.

Kot so danes sporočili iz Evropske komisije, je po novih pravilih, ki so bila z direktivo sprejeta leta 2019, delavec, ki je oče, upravičen do vsaj 10 delovnih dni očetovskega dopusta v času okrog rojstva otroka. Očetovski dopust je treba nadomestiti vsaj v višini nadomestila za odsotnost zaradi bolezni.

Vsak od staršev je upravičen do vsaj štirih mesecev starševskega dopusta, od tega sta dva meseca plačana in neprenosljiva. Starši lahko zaprosijo za koriščenje dopusta v prožni obliki – s polnim delovnim časom, krajšim delovnim časom ali v segmentih.

V pravilih je tudi določeno, da ima vsak delavec, ki je starš z otroki, starimi do osem let, pravico do prožne ureditve dela in lahko zahteva skrajšan delovni čas, gibljiv delovni čas in prožnost na delovnem mestu.
V pravilih je tudi določeno, da ima vsak delavec, ki je starš z otroki, starimi do osem let, pravico do prožne ureditve dela in lahko zahteva skrajšan delovni čas, gibljiv delovni čas in prožnost na delovnem mestu. FOTO: Shutterstock

Vsak delavec, ki zagotavlja osebno oskrbo ali podporo sorodniku ali osebi, ki živi v istem gospodinjstvu, ima pravico do vsaj petih delovnih dni oskrbovalnega dopusta na leto.

Določeno je tudi, da imata vsak delavec, ki je starš z otroki, starimi do osem let, in vsak oskrbovalec pravico do prožne ureditve dela in lahko zahtevata skrajšan delovni čas, gibljiv delovni čas in prožnost na delovnem mestu.

Te pravice so bile poleg obstoječih pravic do porodniškega dopusta pridobljene v okviru evropskega stebra socialnih pravic, njihova uvedba pa je bistven korak k oblikovanju unije enakosti, pravijo v Bruslju.

Eden od glavnih ciljev direktive je tudi povečati udeležbo žensk na trgu dela 

Na splošno je stopnja zaposlenosti žensk v EU za 10,8 odstotne točke nižja kot pri moških. Poleg tega dela le 68 odstotkov žensk z obveznostmi oskrbe v primerjavi z 81 odstotki moških z enakimi odgovornostmi, še dodaja komisija.

Slovenija namerava pravila v svoj pravni red prenesti z novelo, katere osnutek je bil nedavno v javni obravnavi, spremembe pa so povezane z očetovskim in starševskim dopustom.

Z novimi pravili do večje predvidljivosti delovnih pogojev delavcev

V ponedeljek je bil zadnji dan za prenos direktive o preglednih in predvidljivih delovnih pogojih, ki po navedbah komisije razširja ter posodablja pravice in varstvo za 182 milijonov delavcev v EU.

Z novimi pravili bodo imeli delavci pravico do večje predvidljivosti delovnih pogojev (npr. glede delovnih nalog in delovnega časa), pa tudi pravico do pravočasnih in popolnejših informacij o bistvenih vidikih svojega dela, kot sta kraj dela in plačilo. "To je pomemben korak k močni socialni Evropi in konkretizaciji evropskega stebra socialnih pravic za ljudi po vsej EU," so v ponedeljkovi objavi zapisali v Bruslju.

Poleg tega bo dodatnih dva do tri milijone delavcev v negotovih in nestandardnih oblikah zaposlitve, vključno z delom s krajšim delovnim časom, začasnim delom in delom na zahtevo, pridobilo pravico do informacij o pogojih zaposlitve in novo varstvo, kot je pravica do večje predvidljivosti delovnega časa. Direktiva hkrati upošteva prožnost nestandardne zaposlitve, s čimer se bodo ohranile njene koristi za delavce in delodajalce.

Direktiva bo koristila tudi delodajalcem, pravi komisija, saj bo zagotovila, da bo varstvo delavcev v skladu z najnovejšim razvojem dogodkov na trgih dela, zmanjšala bo upravne ovire za delodajalce, npr. z omogočanjem elektronskega zagotavljanja informacij, ter ustvarila enake konkurenčne pogoje za delodajalce v EU, kar bo omogočilo pošteno konkurenco na podlagi enake minimalne ravni pravic delavcev.

Evropski komisar za delovna mesta in socialne pravice Nicolas Schmit je glede te direktive poudaril, da je neposreden odziv na hitro spreminjajoče se razmere na trgih dela. "Ljudje imajo pravico do popolnejših informacij o pogojih zaposlitve in do večje predvidljivosti svojega vsakodnevnega življenja. Nova pravila jim bodo pomagala zagotoviti kakovostna in stabilna delovna mesta ter jim omogočila, da načrtujejo svoje življenje," je dejal.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

planetZ3
02. 11. 2022 12.21
V Sloveniji se požvižgamo na rok, do začetka novembra 2022 še nismo implementirali nič bistvenega iz direktive. Čeprav ni kaj razpravljati, bi naši vseeno dužili s sprejetjem, kao socialna pogajanja pa to. Pravice delavcev (oskrbovalcev bolnih ali starejših družinskih članov) pa so posledično poteptane.
tech
02. 08. 2022 18.50
+3
"Določeno je tudi, da imata vsak delavec, ki je starš z otroki, starimi do osem let pravico do prožne ureditve dela in lahko zahtevata skrajšan delovni čas, gibljiv delovni čas in prožnost na delovnem mestu." te birokrati mislijo, da vsi delajo po pisarnah in mešajo zrak kot oni. Še malo pa boš moral pred zaposlitvijo kakega monterja ali trgovca v manjši trgovini prvo vprašat o družini in ne po znanju ali izkušnjah. Da veš ali boš moral zaposlit takoj še eno osebo zaradi njegovega skrajšanega ali gibljivega ali prožnega delovnega časa.
akmt
02. 08. 2022 18.44
-1
Glede vseh teh pravic bodo morale DRUGE DRZAVE delati prilagoditve, v tujini namrec skorajda ni tega, kar MI ZE IMAMO
*Violate*
02. 08. 2022 18.15
+11
Vsakic, ko vidim Zakon, EU direktiva, dolocilo, obvezno in podobne fore, se zavem, kako smo dejansko zgolj suznji v kletki, katere velikost in udobje dolocajo drugi, pa se tega tud zavedamo ne. Se mal pa vam bodo povedal, kdaj smete srat.
ArkaMast
02. 08. 2022 18.12
+9
Da imajo trgovci minimalca in ob nedeljah še šiht je super za družinsko življenje...... direktorja.
Rezervni Kristus
02. 08. 2022 18.07
+9
Ob pojmu "Evropska direktiva",ki se ga tako nagnusno promovira kot neko Sveto rešitev,človeku postane samo slabo...Ti psihopati se prav direktno norčujejo iz nas...
nebulae ngc6720
02. 08. 2022 18.02
+8
da ti dajo PCT!
Juraj Brecelj
02. 08. 2022 18.02
+11
Čakam na pravilnik, ki bo urejal postopek pridobitve izpita za pešce, brez katerega ne bo dovoljeno sprehajanje po urbanih središčih.
Zetos
02. 08. 2022 17.46
+17
Sploh nevem zakaj imamo svojo državo, če že o vsem odloča Bruselj. Dej že enkrat rečmo bobu bob, da mi že dolgo nismo več samostojni.
akmt
02. 08. 2022 18.44
-2
akmt
02. 08. 2022 18.46
+2
Sicer pa, zakaj se bunis?!? Vse nastete pravice mi ZE IMAMO, tujina pa SE NE