"To ni vaja," je v četrtek v Ženevi opozoril generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus in opozoril države po vsem svetu, naj izbruh koronavirusa jemljejo bolj resno. Novi koronavirus se je medtem razširil v 85 držav sveta, po podatkih univerze John Hopkins je število okuženih preseglo 100.000, umrlo pa jih je preko 3000.
"Epidemija je velika grožnja za vse države, za bogate in revne," še pravi Ghebreyesus in dodaja, da svet potrebuje "agresivno pripravljenost". Vlade držav po svetu pa poziva, naj v odziv na izbruh koronavirusa uskladijo vse sektorje, namesto, da se z izbruhom spopada zgolj zdravstveno ministrstvo.
V Srbiji in Vatikanu potrdili prvi primer okužbe
Srbske oblasti so potrdile prvi primer okužbe z novim koronavirusom. Gre za 43-letnega moškega iz Subotice, ki je dopustoval na Madžarskem. Oboleli je v izolaciji. Srbski minister za zdravje Zlatibor Lončar je na novinarski konferenci poudaril, da razloga za paniko ni ter da so zdravstvene oblasti pripravljene.
Na Hrvaškem so medtem potrdili že 11 primer okužbe.
Tudi iz Vatikana danes poročajo o prvem potrjenem primeru okužbe z novim koronavirusom. Kliniko, kjer so odkrili bolnika, ki je bil na testu v četrtek pozitiven, so danes začasno zaprli in jo bodo razkužili, soba za nujne primere pa bo ostala odprta, je izjavil tiskovni predstavnik Vatikana Matteo Bruni.
Iz Vatikana so sicer v četrtek sporočili, da razmišljajo o spremembi urnika papeža Frančiška, da bi se "izognili širjenju" novega koronavirusa, ki je v Italiji zahteval približno 150 življenj. Podrobnosti o tem, ali se bo 83-letni papež začasno izogibal množicam vernikom in ali se ne bo več rokoval z njimi, niso sporočili.
Papež Frančišek se že nekaj dni ni pojavil v javnosti, zaradi prehlada in slabšega počutja je odpovedal nekatere svoje obveznosti.
Za novim koronavirusom umrl bivši namestnik iranskega zunanjega ministra
S enim najhujših izbruhov koronavirusa izven Kitajske se spopajo v Iranu, kjer je zbolelo tudi več deset politikov in poslancev. Danes je v bolnišnici v Teheranu umrl tudi 67-letni bivši namestnik iranskega zunanjega ministra Husein Šejkoleslam. Skupno so v Iranu do sedaj zabeležili 107 smrtnih žrtev.
Iranski zunanji minister Mohamed Džavad Zarif je v sporočilu za javnost Šejkoleslama označil za prijatelja in vselej poštenega diplomata.
ZDA: Strah zaradi koronavirusa zajel borze
Po predstavniškem domu ameriškega kongresa je v četrtek tudi senat skoraj soglasno potrdil predlog zakona o izredni porabi 8,3 milijarde dolarjev za boj proti novemu koronavirusu. Število okužb s koronavirusom se je v četrtek v ZDA povzpelo nad 200, število smrtnih primerov pa na 14. Kar 11 smrtnih primerov je v zvezni državi Washington, od tega šest v domu za ostarele v Kirklandu v predmestju Seattla.
Prve okužbe so ugotovili na Long Islandu v New Yorku, v Koloradu, Teksasu, Tennesseeju in San Franciscu. Pred San Franciscom je zasidrana turistična križarka podjetja Princess Cruises, kjer ima nekaj od 2500 potnikov simptome okužbe. Vendar še niso potrjeni, ker so v četrtek šele dostavljali komplete za testiranje s helikopterji. V okolici ni kapacitet za izkrcanje ljudi in karanteno, zato bodo potniki še nekaj časa ujeti na ladji.
Strah je zajel tudi borze. V sredo so borzni indeksi krepko narasli zaradi zmag Josepha Bidna na demokratskih volitvah predsedniškega kandidata, v četrtek pa je Dow Jones padel za skoraj 1000 točk in zapravil skoraj vse pridobljeno v četrtek.
Ameriški predsednik Donald Trump skuša miriti javnost z izjavami na podlagi občutkov, da stanje ni hudo, za počasen odziv njegove vlade pa je našel tradicionalnega krivca - vlado predhodnika Baracka Obame.
Kompletom za testiranje v ZDA primanjkuje
Po ZDA primanjkuje kompletov za testiranje za koronavirus, kar pomeni, da bo potrjenih okužb v prihodnje še več. Minister za zdravje Alex Azar je kongresnikom zagotovil, da bodo do konca tedna po ZDA razposlali milijon kompletov za testiranje. To bo zadostovalo za 400.000 oseb, ker je potrebno teste ponavljati. Potem bo potrebno še nekaj dni ali tednov, da se za testiranje izurijo zdravstveni delavci. Do četrtka so lahko izvajali teste le v 44 zveznih državah, pa še to ne povsod, kjer bi bilo potrebno.
Prepirajo se tudi okrog stroškov, saj določene zdravstvene zavarovalnice nočejo pokrivati stroškov testiranja in posamezni pacienti morajo stroške kriti iz lastnega žepa.
Podpredsednik ZDA Mike Pence, ki ga je Trump zadolžil, da vodi odgovor na novi koronavirus, je v četrtek pozval Američane, ki so zdravi, naj ne kupujejo zaščitnih mask, ker jih potrebujejo za zdravstvene delavce. Pence je opozoril, da bo okužb še več, predvsem med starejšimi in med bolj ranljivo populacijo s kroničnimi boleznimi.
Na Kitajskem 16 novih primerov, ki so 'uvoženi' iz tujine
Na Kitajskem je novi koronavirus zahteval še 30 žrtev, drugi dan zapored pa je naraslo število novih okužb. Zabeležili so tudi 16 novih primerov, "uvoženih" iz tujine.
O ponovnem velikem povečanju števila okuženih poročajo tudi iz Južne Koreje. Na novo se je okužilo 518 ljudi, umrlo jih je sedem. V tej državi se je tako okužilo 6284 ljudi, virus pa je zahteval 42 življenj.
V Južni Koreji je večina primerov okužb še vedno koncentriranih v mesto Daegu na jugu države in regijo, ki ga obkroža, je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa sporočil južnokorejski center za nadzor bolezni (KCDC). Približno 60 odstotkov okužb je povezanih s krščansko sekto, ki ima na območju svoj sedež.
Južnokorejske oblasti so tudi sporočile, da je danes bolnišnice zapustilo 20 ljudi, ki so ozdraveli. Skupaj se je tako pozdravilo 108 ljudi, ki so zboleli za koronavirusno boleznijo.
Južna Koreja je obenem obsodila "neracionalno" karanteno, ki so jo zaradi izbruha koronavirusa uvedli na Japonskem. Japonski premier Shinzo Abe je v četrtek namreč sporočil, da bodo morali tujci, ki so bili pred kratkim na Kitajskem ali v Južni Koreji, po prihodu na Japonsko v karanteni preživeti 14 dni. Gre za skrajne ukrepe, poudarjajo oblasti v Seulu.
V Italiji medtem šole in univerze ostajajo zaprte do 15. marca, oblasti pa so včeraj potrdile že 148 smrtnih žrtev. Število okuženih se povečuje tudi v Franciji, kjer je predsednik Emmanuel Macron opozoril, da država drvi v neizogibno epidemijo.
KOMENTARJI (73)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.