Slovensko donacijo Ukrajini smo razkrili aprila. Kot smo izvedeli, je operacija transferja orožja v Ukrajino trajala več mesecev. Oklepnike so namreč morali pripraviti, servisirati in organizirati njihov prevoz. V eno od bližnjih držav so jih prepeljali z letali. Slovenija ima namreč možnost koriščenja strateškega transportnega letala C17, v katerega so lahko spravili po štiri Valuke. Letalo je vmesni postanek po vsej verjetnosti opravilo na Poljskem ali Slovaškem, kjer so logistični zbirni centri za pomoč Ukrajini.
Slovenija je imela lahka kolesna oklepna vozila v sestavi 24 let. Gre za posodobljeno in licenčno različico avstrijskega vozila SSF Pandur, ki je bila izdelana v Ravnah na Koroškem, pri projektu pa je sodeloval tudi izraelski Rafael. Vozila so namenjena za prevoz pehote, ki jo ščitijo pred protipehotnimi minami in pehotnim orožjem do kalibra 12,7 mm.
Dober mesec po transportu 20 oklepnikov v Ukrajino so na površje priplavali prvi posnetki oklepnika. Avtorji posnetka zaenkrat ne razkrivajo lokacije, po vsej verjetnosti pa se nahajajo v zaledjih, kjer se pripravljajo na veliko spomladansko-poletno ukrajinsko ofenzivo.
Valuk tehta 13,5 tone, prevaža pa lahko posadko od štirih do desetih vojakov. Oborožen je z 12,7-milimetrskim mitraljezom ali avtomatskim bombometom kalibra 40 milimetrov. Doseže lahko hitrost do 100 kilometrov na uro.

Slovenija velja za eno od držav, ki je glede na svojo velikost in zmogljivosti najbolj pomagala Ukrajini, predvsem, ko govorimo o vojaški opremi. Od začetka ruske invazije je poslala že 28 tankov M55S, 35 oklepnikov M80A, 16 havbic M2A1, 20 vozil HMMWV (humvee), protiletalske topove in številno drugo oborožitev ter opremo.