Dva zdravnika iz Berlina naj bi v petih letih več kot 1000 pacientov prepričala v operacije, ki niso bile medicinsko potrebne. Med tedaj opravljenimi operacijami naj bi bili pacienti le anestezirani, samih operacij pa najverjetneje sploh niso izvedli, čeprav so jih bolnikom vseeno zaračunali.
Glede na torkovo pismo berlinskega državnega tožilstva naj bi to oba zdravnika in 55-letna medicinska pomočnica delali namerno. Državno tožilstvo je zdaj proti trojici vložilo obtožnico, in sicer zaradi nevarnih telesnih poškodb v 1052 primerih in zaradi komercialne goljufije v 1764 primerih.
Pri pacientih diagnosticiral Barrettov sindrom
Zdaj 72-letni obtoženi internist naj bi med januarjem 2013 in junijem 2018 v svoji zasebni ordinaciji v Schönebergu pri pacientih, ki so prišli k njemu zaradi težav s požiralnikom, predvsem zgage, postavil diagnozo Barrettov sindrom. Zaradi tega je – kot možen predhodnik raka – potrebna ambulantna operacija v splošni anesteziji. 67-letni anesteziolog, ki je zdaj prav tako obtožen sodelovanja, naj bi paciente anesteziral, operacije pa naj ne bi bile nikoli opravljene.
Ker je glede na te informacije tudi soglasje pacientov za operacije neveljavno, državno tožilstvo teh 1052 primerov opredeljuje kot nevarne telesne poškodbe.
V žepe pospravili več kot milijon evrov
Po opravljenih obravnavah naj bi anesteziolog izdal za 137.623 evrov računov za anesteziološke storitve, ki niso bile indicirane. Internist pa je s pomočjo zdravniške pomočnice, ki je tudi njegova partnerica, izpisal račune za neizvedene operacije za okoli 1.051.100 evrov.
Kaj je Barrettov sindrom?
Gre za patološko spremembo tkiva kot posledico kronične refleksne bolezni, ki velja za predhodnika raka. Povzroča ga želodčna kislina, ki se vedno znova vrača nazaj v požiralnik. Če se to dogaja dlje časa, se lahko tkivo v spodnjem delu požiralnika spremeni.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.